Giełdy w Europie zyskały mocne powody do wzrostów

Giełdy w Europie zyskały mocne powody do wzrostów
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Czołowe indeksy giełdowe w Europie rosną rankiem 5 lipca po lepszych od oczekiwań danych z przemysłu Niemiec. Euro umacnia się do dolara po doniesieniach, że niektórzy członkowie Europejskiego Banku Centralnego niepokoją się, iż rynek wycenia pierwszą podwyżkę stóp procentowych w Eurolandzie dopiero na grudzień 2019 r.

  • Dzisiejsze dane z niemieckiego przemysłu stanowią pozytywne zaskoczenie.
  • Rentowność niemieckich obligacji rośnie, maleje zaś amerykańskich.
  • Europejski Bank Centralny nie zamierza przez ponad rok podnosić stóp procentowych.

    Glencore rośnie o 4 proc. Szwajcarski gigant surowcowy ogłosił, że planuje skup akcji własnych za 1 mld dolarów. Ten ruch może łagodzić obawy inwestorów dotyczące postępowania jakie w sprawie spółki wszczął na początku tego tygodnia amerykański Departament Sprawiedliwości. Notowania Glencore poszły w dół we wtorek, po informacjach o zarzutach, o 8 proc.

Zwyżkom w indeksie Stoxx Europe 600 przewodzi Sodexo (o 7 proc.). Francuski koncern usługowy opublikował w czwartek wyniki, które analitycy określają jako "zachęcające". Organiczny wzrost przychodów grupy w III kwartale roku obrotowego wyniósł 1,4 proc. rdr wobec konsensusu na 0,7 proc.

W ujęciu sektorowym najlepiej radzą sobie surowce, zaś najmocniej spadają podstawowe dobra konsumenckie.

Notowania głównych europejskich indeksów (stan na godz. 10.00)

Indeks Kraj Wartość (pkt.) 1D (%) 1W (%) 1M (%) 1Y (%) YTD (%)
Euro Stoxx 50 Strefa euro 3435,90 0,70 2,09 -0,60 -1,22 -1,94
DAX Niemcy 12445,66 1,04 2,20 -2,67 -0,06 -3,65
FTSE 100 W.Brytania 7593,92 0,28 -0,29 -1,21 3,07 -1,22
CAC 40 Francja 5357,02 0,69 1,54 -1,90 3,42 0,84
IBEX 35 Hiszpania 9828,90 0,73 2,50 1,47 -6,60 -2,14
FTSE MIB Włochy 21935,90 1,15 2,35 0,85 4,76 0,38

EUR/USD rośnie o 0,1 proc. do 1,168, choć wcześniej zwyżkował nawet o 0,4 proc.

W środę wieczorem agencja Bloomberg podała, powołując się na źródła, że część bankierów centralnych z EBC czuje się niekomfortowo z tym, że inwestorzy wyceniają pierwszą podwyżkę stóp proc. w strefie euro dopiero w grudniu 2019 r.

Z informacji Bloomberga wynika, że możliwy jest ruch we wrześniu lub październiku. Rozmówcy agencji zaznaczyli, że dyskusje na ten temat są poufne, a sama decyzja będzie zależna od perspektyw gospodarczych w tamtym czasie.

Z wyceny instrumentów finansowych wynika, że rynek w pełni wycenia 10-punktową podwyżkę stopy depozytowej dopiero w grudniu 2019 r.

Na czerwcowym posiedzeniu EBC ogłosił, że po wrześniu 2018 r. ograniczy skalę programu skupu aktywów o połowę, do 15 mld euro miesięcznie. QE ma zakończyć się w końcu grudnia 2018 r., jednak nadal pozostanie w palecie narzędzi EBC i może zostać wykorzystany w przyszłości.

EBC pozostawił w czerwcu stopy procentowe bez zmian i wskazał, że pozostaną one na obecnych poziomach co najmniej do lata 2019 r.

Rentowność niemieckich obligacji 10-letnich rośnie o 3 pb do 0,33 proc. O 2-3 pb osłabiają się także papiery Włoch, Portugalii i Francji.

Amerykańskie 10-latki osłabiają się o 3 pb do 2,86 proc.

Ambasador USA w Niemczech powiedział szefom niemieckiego przemysłu motoryzacyjnego, że prezydent Donald Trump zawiesiłby groźbę wprowadzenia ceł na samochody importowane z Unii Europejskiej, jeśli UE zniosłaby cła na samochody amerykańskie - poinformował niemiecki dziennik "Handelsblatt".

Z informacji gazety wynika, że ambasador Richard Grenell powiedział szefom Daimlera, Volkswagena i BMW na spotkaniu 4 lipca w ambasadzie USA w Berlinie, że Trumpowi chodzi o zniesienie przez Unię Europejską ceł na samochody importowane z USA. "Handelsblatt" powołał się na osoby, które uczestniczyły w tym spotkaniu. Według dziennika było ono "tajne".

W Niemczech pozytywnie zaskoczyły dane z przemysłu.

Zamówienia w niemieckim przemyśle wzrosły w maju o 2,6 proc. mdm i o 4,4 proc. rdr - podał niemiecki urząd statystyczny w komunikacie.

Analitycy spodziewali się, że zamówienia mdm wzrosną o 1,1 proc., po spadku miesiąc wcześniej o 1,6 proc. po korekcie z minus 2,5 proc. W ujęciu rok do roku ekonomiści prognozowali wzrost o 1,7 proc. wobec wzrostu o 0,8 proc. w poprzednim miesiącu, po korekcie z minus 0,1 proc.

Donald Trump obsztorcował OPEC


Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na sierpień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 74,0 USD, po spadku o 0,2 proc. We wtorek benchmark przebił 75 USD, po raz pierwszy od listopada 2014 r.

Brent w dostawach na sierpień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie traci 0,4 proc. do 78,0 USD za baryłkę.

"Monopol OPEC musi pamiętać, że ceny benzyny rosną, a oni robią mało, by pomóc. Jeśli w ogóle, to powodują wzrost cen, a USA broni wielu członków (OPEC - PAP) za bardzo mało $-ów. To musi być dwukierunkowa ulica. ZREDUKUJCIE CENY NATYCHMIAST!" - napisał Trump w środę wieczorem na Twitterze.

Czytaj także: Ropa naftowa w końcu zaczęła tanieć. Pomógł tweet Donalda Trumpa

Przedstawiciele Rosji i Arabii Saudyjskiej potwierdzili we wtorek czerwcowe ustalenia OPEC+, które zakładają zwiększenie wydobycia ropy o około 1 mln baryłek dziennie, czyli o 1 proc. globalnej podaży.

Iran może ograniczyć współpracę z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej (MAEA) w reakcji na groźbę nowych sankcji USA wobec irańskiego eksportu ropy naftowej - oświadczył prezydent Iranu Hasan Rowhani.

We wtorek Rowhani w sposób zawoalowany dał do zrozumienia, że jeśli Waszyngton podejmie próbę zablokowania eksportu irańskiej ropy to Teheran może uniemożliwić eksport tego surowca z krajów sąsiednich.

Wcześniej irański prezydent zapowiedział, że jego kraj będzie "zdecydowany" wobec gróźb USA radykalnego zmniejszenia eksportu irańskiej ropy naftowej.

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!