Giełdy w Nowym Jorku notują wzrosty

Giełdy w Nowym Jorku notują wzrosty
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Środowa (11 października) sesja na nowojorskich giełdach zakończyła się niewielkimi wzrostami i rekordami DJI i S&P 500 w reakcji na publikację minutes z wrześniowego posiedzenia Rezerwy Federalnej, które potwierdziło możliwość podwyżki stóp procentowych w USA w grudniu.

  • Na zamknięciu Dow Jones Industrial wzrósł o 0,18 proc. do 22 872,89 pkt. S&P 500 zwyżkował o 0,18 proc. do 2555,24 pkt. Nasdaq Composite wzrósł o 0,25 proc. do 6603,55 pkt.
  • Najmocniej w górę szły akcje spółek użyteczności publicznej, a największe spadki dotknęły sektor finansowy.
  • W oczekiwaniu na wyniki największych amerykańskich banków (czwartek, piątek), rynek poznał raporty BlackRock i Delta Air Lines.

Fundusz inwestycyjny BlackRock wypracował w III kw. zysk na akcję powyżej oczekiwań analityków (5,92 USD vs 5,57 USD). Akcje spółki notowane były bez większych zmian.

Kolejna amerykańska linia lotnicza zaraportowała wyniki powyżej konsensusu. Delta Air Lines w III kw. zaraportowała 1,57 USD zysku na akcję (oczekiwania: 1,52 USD).

Ankietowani przez Bloomberga analitycy spodziewają się wzrostu zysków spółek z S&P 500 w III kw. o 3,55 proc. wobec 10,9 proc. w II kw. Od połowy września oczekiwania dla dynamiki zysków w III kw. spadły z +5,2 proc. W IV kw. oczekuje się wzrostu zysków o 11,9 proc., a dla całego 2017 r. o 10,7 proc.

Amerykańska Rezerwa Federalna opublikowała w środę zapisy wrześniowego posiedzenia.

Wynika z niego, że wielu członków Rezerwy Federalnej uważało, że kolejna podwyżka stóp proc. w 2017 r. jest zasadna. Również wielu z nich wyraziło obawy, że niska inflacja może nie mieć charakteru przejściowego.

Niektórzy bankierzy obecni na posiedzeniu ocenili, że kolejne podwyżki stóp proc. powinny zostać odłożone w czasie, aż napływające z gospodarki dane potwierdzą, że niskie odczyty inflacji w tym roku mogą nie okazać się trwałe.

Jednocześnie "wielu uczestników wyraziło obawę, że niskie tegoroczne odczyty inflacji mogą odzwierciedlać nie tylko (oddziaływanie - PAP) czynników o charakterze przejściowym, ale także wpływ czynników, które mogą okazać się bardziej trwałe" - wynika z dokumentu.

Preferowana miara inflacji wg Fed - deflator PCE - w sierpniu wyniósł jedynie 1,4 proc. rdr, tyle samo ile w lipcu. W ujęciu bazowym wskaźnik spadł do 1,3 proc. rdr, wobec 1,4 proc. rdr miesiąc wcześniej. Odczyt bazowego PCE był najniższy od listopada 2015 r. Cel inflacyjny Rezerwy Federalnej to 2 proc.

Kilku bankierów uzależniło decyzję o kolejnej w tym roku podwyżce stóp proc. od "tego, czy dane z gospodarki w najbliższych miesiącach wzmocnią przekonanie", że inflacja wzrośnie do celu.

Wielu bankierów "ciągle uważało", iż ciasny rynek pracy doprowadzi w końcu do wzrostu inflacji.

Już po posiedzeniu prezes Rezerwy Janet Yellen powiedziała, że Fed nie powinien "zbyt stopniowo" znosić akomodacji monetarnej, nawet pomimo aktualnie niskiej inflacji.

Bankierzy z Rezerwy podtrzymali we wrześniu prognozę poziomu stóp procentowych na koniec 2017 i 2018 r., która sugeruje 3 podwyżki o 25 pb rocznie.

Dane z gospodarki USA, które rynek poznał od ostatniego spotkania bankierów z Fed, utwierdziły oczekiwania na grudniową podwyżkę stóp proc. w Stanach Zjednoczonych. Szanse na ruch w górę wynoszą obecnie 80 proc.

Wrześniowe dane z rynku pracy USA pokazały wyraźny wzrost presji płacowej, co sugeruje postępujące zacieśnienia na rynku pracy USA.

Wynagrodzenia godzinowe w USA wzrosły we wrześniu o 0,5 proc. mdm i 2,9 rdr. (0,2 proc. mdm i 2,7 proc. mdm miesiąc wcześniej - po rewizji w górę). W ujęciu mdm to największy wzrost od 2008 r.

Mocne (wieloletnie szczyty) okazały się także wskaźniki aktywności w przemyśle i usługach USA wg ISM.

Przed minutkami głos zabrał prezes Fed z Chicago Charles Evans. Bankier wyraził obawy, że niska inflacja w USA może nie być zjawiskiem przejściowym, na co mogą wskazywać oczekiwania inflacyjne. Jego zdaniem jest zbyt wcześnie, by zdecydować o ewentualnej podwyżce stóp procentowych w grudniu.

Evans uważa, że zanim inflacja zacznie rosnąć, stopa bezrobocia może spaść nawet do 3,5 proc.

"Będzie dobrze nawet jeżeli inflacja wzrośnie do 2,25-2,5 proc. (...) nie powinniśmy się bać 2,5-proc. inflacji" - ocenił Evans.

Dodał, że gospodarka światowa oraz amerykańska mają się dobrze. Dzięki temu "istnieje przestrzeń do bardzo szczerej dyskusji w dalszej części roku o tym, czy będzie to właściwy czas na podwyżkę stóp procentowych" - powiedział Evans.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!