GIP60 powraca na ścieżkę wzrostu

GIP60 powraca na ścieżkę wzrostu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Giełdowy Indeks Produkcji wzrósł w czerwcu o 10,98 pkt. i zamknął drugi kwartał 2017 roku na poziomie 1120,42 pkt. Przedłużająca się doskonała koniunktura w przemyśle europejskim wpływa pozytywnie na naszych rodzimych producentów i pozwala z optymizmem wypatrywać dalszych wzrostów.

W ostatnim miesiącu drugiego kwartału inwestorzy najlepiej oceniali spółki z grupy tzw. projektantów, którzy skupiają się głównie na projektowaniu i dystrybuowaniu własnych produktów (średni wzrost wartości rynkowej 6,2 proc. m/m). Napływ kapitału odnotowano także u producentów z branży meblarskiej (5,6 proc. m/m), farmaceutycznej (4,5 proc. m/m) i spożywczej (4,2 proc. m/m).

Co ciekawe indeks WIG-SPOZYW spadł w czerwcu o 2,62 proc. m/m, osiągając jeden z gorszych wyników spośród wszystkich indeksów branżowych z grupy WIG, co może świadczyć o sile spółek z tej branży, które dostały się do grupy GIP60. W tym samym czasie inwestorzy znacznie gorzej ocenili producentów z branży tworzyw sztucznych (-3,8 proc. m/m), chemicznej (-3,7 proc. m/m) i materiałów budowlanych (-3,3 proc. m/m).

Pyrrusowe zwycięstwo Energoinstalu i wielki powrót LPP do czołówki GIP60


Największy wzrost w czerwcu zanotowała spółka Energoinstal, której wartość rynkowa wzrosła o 38,1 proc. Tak spektakularny wynik należy jednak potraktować raczej jako korektę trendu spadkowego, który panuje na akcjach jednego z największych producentów kotłów energetycznych w Polsce od 2013 roku. W roku bieżącym, po ogłoszeniu pierwszej od lat straty netto i w obliczu porażek w kilku dużych przetargach inwestycji publicznych, spółka wyjątkowo mocno straciła na wartości rynkowej notując historyczne minima - w analizie kwietniowej GIP60 spółka znalazła się na ostatnim miejscu rankingu. Dziś wycena rynkowa spółki stanowi jedynie 21 proc. wyceny księgowej i jeśli spółka poradzi sobie ze swoimi problemami może w przyszłości jeszcze nie raz powrócić na podium rankingu GIP60.

Drugie miejsce zajęła spółka LPP, która wzrostem na poziomie 14 proc. m/m powróciła do ceny przekraczającej 7 tys. zł za akcję. Tak istotny wzrost akcji największej spółki z portfelu GIP60 miał decydujący wpływ na wzrost wartości całego indeksu. Na kurs akcji gdańskiego projektanta i dystrybutora odzieży posiadającego wielką sieć dystrybucyjną wykraczającą poza granice naszego kraju, wpłynęły głównie informacje decyzji w sprawie wypłaty dywidendy oraz optymistyczne informacje o wzroście przychodów ze sprzedaży w maju o ok. 18 proc. r/r przy jednoczesnym sześcioprocentowym wzroście marży brutto ze sprzedaży do poziomu 59 proc.. Wzrost powierzchni handlowej sklepów o 7 proc. r/r i wzrost sprzedaży internetowej o 120 proc. w stosunku do tego samego okresu ubiegłego roku również skutecznie wpłynęły na wyobraźnię inwestorów i przyciągnęły ponad miliard złotych ich kapitału.

Najniższy stopień podium GIP60 zajęła spółka Indykpol, która już po raz drugi znalazła się w grupie najlepszych spółek Giełdowego Indeksu Produkcji. W styczniu tego roku wzrost wartości rynkowej o 31,3 proc. m/m dał temu olsztyńskiemu producentowi mięsa i przetworów indyczych pierwsze miejsce w zestawieniu GIP60, a tym razem wzrost na poziomie 11,8 proc. m/m wystarczył na miejsce trzecie. Zapowiedziana pod koniec maja dywidenda i nienajgorsze informacje płynące ze sprawozdania finansowego za pierwszy kwartał tego roku sprawiły, że spółka zanotowała na giełdzie jeden z najlepszych miesięcy w ciągu ostatnich dwóch lat.

Otoczenie dalsze mocną stroną polskiego przemysłu


Wartość PMI obliczanego dla całej strefy euro wzrosła z zanotowanego w maju 57.0 do 57.4 w czerwcu. Najlepsze nastroje pośród krajów posługujących się wspólną walutą panują obecnie w Austrii, gdzie odczyt PMI rewelacyjnym na poziomie 60.7 ustanowił 76-miesięczne maksimum. Znacznie większy wpływ na pozytywne nastroje w całej strefie euro ma doskonała koniunktura w Niemczech, gdzie indeks PMI wzrósł do poziomu 59.6 zaliczając najlepszy wynik od 74 miesięcy. Co więcej, firmy przemysłowe naszych zachodnich sąsiadów odnotowały najszybszy wzrost nowych zamówień od marca 2011 roku.

Doskonałe nastroje panują również wśród pracowników przemysłu pozostałych gospodarek strefy euro takich jak Holandia (58.6), Irlandia (56.0), Włochy (55.2), Francja (54.8) i Hiszpania (54.7). Nawet w Grecji wynik 50.5. pozwolił po raz pierwszy od wielu miesięcy osiągnąć odczyt powyżej 50 pkt. świadczący o pozytywnych nastrojach wśród menedżerów logistyki tamtejszego przemysłu.

Polski przemysł nie zwalnia tempa


W tym samym czasie Polski Sektor Przemysłowy zanotował wzrost z 52.7 w maju do 53.1 w czerwcu. Na poprawę nastrojów mogły wpłynąć m.in. znaczny wzrost wielkości produkcji oraz liczby nowych zamówień, w tym zamówień eksportowych. Dobre nastroje z pewnością wzmocnił też wzrost zatrudnienia, który nieprzerwanie trwa już od niemal czterech lat. Analizy firmy IHS Markit potwierdzają wyniki badań przeprowadzonych przez GUS. Na koniec drugiego kwartału jednostki przetwórstwa przemysłowego oceniały koniunkturę lepiej niż analogicznym miesiącu ostatnich ośmiu lat.

Wszystko wskazuje na to, że doskonałe nastroje zawitały do przemysłu europejskiego na dłużej, a głównym motorem napędowym europrzemysłu będzie w dalszym ciągu gospodarka niemiecka. Polski przemysł w tej sytuacji ma szanse stać się jednym z największych beneficjentów obecnej koniunktury, głównie za sprawą bliskich relacji z producentami zza naszej zachodniej granicy.

Mimo wzrostu GIP60, wiele polskich spółek produkcyjnych w czerwcu przedłużyło okres, w którym ich ceny akcji poruszając się w wąskim zakresie wykreślając typowy trend boczny. Jednak sytuacja makroekonomiczna w połączeniu ze stosunkowo niskimi wycenami mierzonymi za pomocą wskaźnika ceny do wartości księgowej (C/WK) może stanowić zapowiedź znacznych wzrostów. Być może stanie się tak jeszcze podczas wakacji, ale większe szanse na to pojawią się najprawdopodobniej dopiero na jesień.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

SPÓŁKI

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: GIP60 powraca na ścieżkę wzrostu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!