Gliński: jesteśmy zdeterminowani, żeby walczyć o EXPO 2022

Gliński: jesteśmy zdeterminowani, żeby walczyć o EXPO 2022
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Wszystkie władze państwowe, jak i władze lokalne są zdeterminowane, by walczyć o EXPO 2022 - mówił w Łodzi wicepremier, minister kultury Piotr Gliński na wspólnej konferencji prasowej z przedstawicielami misji weryfikującej kandydaturę miasta do organizacji tzw. małego EXPO 2022.

W środę Gliński wraz z członkami misji ewaluacyjnej Międzynarodowego Biura Wystaw (BIE), m.in. sekretarzem Biura Vincente Loscertalesem oraz prezydentem BIE Steenem Christensenem, a także dziennikarzami przyjechał pociągiem z Warszawy do Łodzi. Przedstawiciele BIE wraz z ministrem kultury i prezydent Łodzi Hanną Zdanowską zwiedzili zrewitalizowaną elektrociepłownię EC1, w której powstały: najnowocześniejsze w Polsce planetarium oraz Narodowe Centrum Kultury Filmowej.

Elektrociepłownia EC1 znajduje się na terenie Nowego Centrum Łodzi (NCŁ), które zostało wyznaczone jako miejsce wystawy.

"W ciągu ostatnich dni odbyliśmy wraz z misją szereg spotkań i, co warto podkreślić, misja została przyjęta zarówno przez panią premier Beatę Szydło, jak i przez marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego i marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego. Będzie także przyjęta w piątek, w ostatnim dniu naszej wizyty, gdy wróci do Warszawy, przez prezydenta Andrzeja Dudę" - powiedział minister kultury.

Jak zaznaczył, jest bardzo zadowolony z tych spotkań, bo one potwierdzają wspólną mobilizację i zdecydowanie, w kwestiach organizacji. "Jesteśmy zdeterminowani - wszystkie władze państwowe, jak i władze lokalne - żeby walczyć o Expo. Wielokrotnie mówiliśmy, że jest to wielka szansa rozwojowa, jest to piękna impreza, która jednoczy w sobie bardzo wiele wymiarów - od gospodarczego po kulturalny" - podkreślił Gliński.

"Misja zapoznaje się także z merytorycznym programem przygotowywanej w Polsce wystawy, z biznesplanem tej imprezy, co jest bardzo istotne/ Przypominam, że pełnomocnikiem rządu polskiego do spraw EXPO jest wiceminister rozwoju pan Jerzy Kwieciński. A więc to ministerstwo, które w największym stopniu decyduje o inwestycjach w Polsce, jest także zaangażowane w proces organizacji i jest to kooperacja najważniejszych podmiotów od których zależy powodzenie tego rodzaju przedsięwzięcia" - zwrócił uwagę minister kultury.

Gliński podkreślił, że rząd polski "bardzo jasno pokazuje, że jest gotowy do organizacji EXPO, że podziały polityczne nie odgrywają tu żadnej roli". "Pracujemy wspólnie wszyscy - władze centralne, władze regionalne, władze lokalne, obywatele miasta Łodzi i nie tylko (...) Wszystkim nam wspólnie zależy na tym, żeby zorganizować wspaniałą wystawę EXPO 2022 w Łodzi, wystawę, która będzie miała znaczenie dla Łodzi, dla regionu, dla całej Polski, ale także dla naszej części Europy" - przekonywał. "Nigdy EXPO nie było organizowane w Europie Centralno-Wschodniej - jest to wielka szansa i my ją wykorzystamy" - zaznaczył Gliński.

Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska powitała przybyłych w Łodzi "mieście szansy, mieście olbrzymiej zmiany, ale przede wszystkim w mieście, które w swojej historii i tradycji ma to, co najważniejsze - otwartość na innych, chęć współpracy z innymi i chęć tworzenia". Zdanowska zaznaczyła, że bardzo się cieszy, iż może gościć misję w miejscu, w którym, ma nadzieję za niecałe 5 lat "witać tłumy gości, którzy będą odwiedzali EXPO 2022 w Łodzi".

"Chcemy, żeby Łódź i Polska pokazała uśmiechniętą twarz mieszkańców, którzy są szczęśliwi, że żyją w takim kraju i w takim mieście" - dodała.

Zdanowska powiedziała, że w 2005 r. w Szanghaju (Chiny) była świadkiem wielkiego festynu i radości, gdy miasto dowiedziało się, że organizuje EXPO.

"Walczmy o to, żeby podobnie poczuli się mieszkańcy naszego miasta, żeby łodzianie poczuli tę siłę, tę energię, która płynie z takich olbrzymich wystaw, które zmieniają losy miast" - powiedziała.

Szef Komitetu Wykonawczego BIE Choi Jai-Chul podziękował za ciepłe powitanie i gościnność. "Zadaniem naszej misji jest sprawdzenie, czy wystawa Expo może zostać zrealizowana, czy przygotowania dają podstawy do wykonalności zgodnie z naszymi zasadami" - powiedział. "Urzekł nas entuzjazm tych wszystkich osób, które uczestniczyły w spotkaniach, zaobserwowaliśmy również ogromne wsparcie z ich strony" - dodał.

Sekretarz generalny Międzynarodowego Biura Wystaw Vincente Loscertales powiedział, że jego pierwszym wrażeniem z Łodzi było, że jest to "fantastyczne miejsce, w którym łączy się to co nowe z tym co stare, nowoczesna technologia z zabytkową architekturą." "Jest to, coś co doskonale wpisuje się w tematykę EXPO i oddaje ducha rewitalizacji. Jestem przekonany, że wyjeżdżając z Łodzi będziemy mogli powiedzieć, że to miasto jest doskonale przygotowane do wystawy" - dodał.

3 kwietnia rozpoczęła się tygodniowa misja ewaluacyjna BIE w Polsce. Misja ma potwierdzić gotowość miasta do organizacji wystawy EXPO 2022.

Misje weryfikacyjne są elementem procesu aplikacyjnego o Expo. Przedstawiciele BIE wizytują wszystkich trzech kandydatów ubiegających się o organizację wystawy w 2022 r. Przed przyjazdem do Polski zdążyli odwiedzić Stany Zjednoczone, które ubiegają się o organizację wystawy w Minneapolis. Po Łodzi mają w planach podróż do Buenos Aires w Argentynie.

Goście zapoznają się z kluczowymi elementami dokumentacji aplikacyjnej, w tym: proponowaną tematyką wystawy, czyli rewitalizacją obszarową terenów miejskich, biznesplanem, koncepcją urbanistyczną, systemem transportowym i inwestycjami niezbędnymi do właściwej realizacji projektu. Dokumentacja obejmuje kilka bogato ilustrowanych tomów.

Wystawa w Łodzi miałaby się odbywać od 15 czerwca do 15 września 2022 r. Tematem przewodnim polskiej wystawy ma być rewitalizacja miast jako warunek rozwoju aglomeracji na świecie.

Głosowanie w sprawie przyznania Łodzi prawa do organizacji EXPO 2022 odbędzie się pod koniec 2017 r. Kluczowym zadaniem strony polskiej jest obecnie pozyskanie głosów 169 krajów członkowskich BIE. Do uzyskania tego prawa potrzebnych będzie 50 proc. głosów plus jeden. Promocja projektu zaczęła się w czerwcu 2016 r., gdy po raz pierwszy ogłoszono, że Łódź będzie ubiegać się o organizację International EXPO.

International EXPO, czyli tzw. małe EXPO, są organizowane co 5 lat między wystawami światowymi i mają tematykę ograniczoną do jednego konkretnego problemu. Najbliższe "małe EXPO" odbędzie się latem 2017 r. w Astanie (Kazachstan). Jego temat to "Future Energy", czyli problematyka związana m.in. z pozyskiwaniem energii, globalnym ociepleniem i zmianami klimatu.

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Gliński: jesteśmy zdeterminowani, żeby walczyć o EXPO 2022

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!