Gliński: wydatki na kulturę przekroczą 1 proc. budżetu państwa

Gliński: wydatki na kulturę przekroczą 1 proc. budżetu państwa
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Zwiększenie budżetu dla kultury, który po raz pierwszy przekroczy 1 proc. budżetu państwa, podwyżki dla archiwistów, promowanie polskiej historii - m.in. te działania resortu kultury wymienił minister Piotr Gliński, podsumowując roczną pracę resortu.

"Przede wszystkim w mijającym roku udało nam się przygotować znacznie lepszy budżet dla kultury. Po raz pierwszy ten budżet będzie przekraczał 1 proc. budżetu państwa. W 2017 roku wydatki na kulturę wzrosną realnie o 6 proc., czyli o ponad 200 mln zł" - powiedział wicepremier, minister kultury Piotr Gliński w czasie wtorkowej konferencji, na której ministrowie rządu Beaty Szydło podsumowali rok swojej pracy.

Zaznaczył, że dzięki tym nakładom będzie mogło "współprowadzić dziewięć nowych, bardzo istotnych w sensie regionalnym, instytucji kultury". Wymienił m.in. Teatr Polski w Warszawie, Teatr Lalek w Bielsku-Białej, zespoły Śląsk i Mazowsze, filharmonie w Szczecinie i Rzeszowie, Teatr Wielki w Łodzi. "To istotnie zwiększy możliwości kreatywne, twórcze tych instytucji" - podkreślił.

Gliński przypomniał też, że w minionym roku prace w resorcie kultury rozpoczęły się od sformułowania misji i celów polityki kulturalnej Polski. "Ta misja to zapewnienie ochrony dziedzictwa narodowego i rozwój polskiej kultury, jako podstawowego składnika polskiej państwowości i wspólnoty politycznej. Chcemy tę misję realizować wraz z obywatelami Rzeczypospolitej, ze środowiskami twórczymi i naukowymi, z organizacjami pozarządowymi, z Kościołami, związkami wyznaniowymi, ale także z odpowiedzialną opozycją polityczną" - zapewnił.

Jak mówił, w ciągu ostatniego roku odmrożone zostały płace dla pracowników państwowych instytucji kultury. "A w roku 2017 będzie kolejna - niewielka, ale jednak zauważalna - podwyżka dla tej najbiedniejszej, znajdującej się w najtrudniejszej sytuacji bytowej grupy pracowników kultury, czyli dla archiwistów" - zapowiedział.

"Stworzyliśmy w 2016 r., i będziemy kontynuowali to dzieło w przyszłości, nową sieć muzeów, instytucji kultury, które były zaniedbywane w poprzednich latach i które obejmują najróżniejsze, bardzo potrzebne Polsce muzea" - powiedział Gliński, podkreślając, że średnia ilość muzeów na 1000 mieszkańców w Polsce jest znacznie poniżej średniej europejskiej.

Wśród muzeów, prowadzonych lub współprowadzonych przez ministerstwo kultury, Gliński wymienił m.in. Muzeum Polaków Ratujących Żydów Podczas II Wojny Światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej, Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce, Muzeum Regionalne w Wiślicy, Muzeum Kresów w Lubaczowie, Muzeum Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej.

Przypomniał, że resort kultury zamierza także współprowadzić muzea w Treblince i Łambinowicach. "Państwo inwestuje w Muzeum Jana Pawła II i Kardynała Wyszyńskiego, dwóch wielkich Polaków, w Świątyni Opatrzności Bożej, Muzeum Sobibór, Muzeum w Radzyminie, które planujemy i wiele innych" - mówił Gliński.

Wśród projektów realizowanych przez MKiDN w ostatnim roku wymienił konkurs ogłoszony przez resort kultury na scenariusz filmu historycznego. Przypominał, że nadesłano ponad 800 propozycji scenariuszowych. "Wybierzemy 5 najlepszych i będziemy chcieli skierować je do produkcji" - zapowiedział wicepremier.

"Bardzo istotne są także (...) działania interwencyjne w ministerstwie. Dzięki interwencji ministerstwa udało się znaleźć siedzibę dla Teatru Żydowskiego, który został pozbawiony swojej siedziby w Warszawie. Uratowaliśmy także losy Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi, czy - w tej chwili - przedstawiliśmy propozycję ratującą Muzeum Techniki w Pałacu Kultury i Nauki. Chcemy, aby powstało - wraz z miastem, ale miasto jeszcze nie odpowiedziało - Centralne Muzeum Techniki" - mówił.

Przypominał, że w ramach polityki historycznej ministerstwo kultury wspierało obchody rocznicy 1050-lecia Chrztu Polski. "Opracowaliśmy także wieloletni program rządowy +Niepodległa+. Zakłada on przygotowanie oraz przeprowadzenie obchodów, upamiętniających wydarzenia, związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Także poprzez aktywność oddolną, obywatelską, którą będziemy wspierać i pobudzać. Głównym celem tego 5-letniego programu jest wzmocnienie poczucia wspólnoty obywatelskiej Polaków" - powiedział.

Politykę historyczną rządu resort kultury realizuje także poprzez powoływanie instytucji, jak m.in. Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego, "którego główne cele to badanie i popularyzacja - także za granicą, poprzez tłumaczenia materiałów źródłowych - wiedzy na temat zbrodni nazistowskich i komunistycznych" - dodał Gliński.

Przypomniał także, że istotnym elementem pracy ministerstwa jest odzyskiwanie obiektów, zrabowanych z polskich muzeów podczas II wojny światowej; w bazie tych dzieł znajduje się ok. 63 tys. obiektów. "Ta działalność to także opracowanie aplikacji mobilnej +ArtSherlock+, za pomocą której, za pomocą telefonu, można zidentyfikować zrabowane w Polsce dzieła sztuki" - tłumaczył.

Zapowiedział, że resort przygotowuje dwa wielkie wydarzenia międzynarodowe - stara się o organizację wystawy Expo w Łodzi, przygotowuje też 41. sesję Komitetu Światowego UNESCO w Krakowie. "To sukces Polski, że tak prestiżowa impreza odbędzie się w naszym kraju" - zakończył wicepremier.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Gliński: wydatki na kulturę przekroczą 1 proc. budżetu państwa

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!