Globalna gospodarka: w poszukiwaniu wzrostu

Globalna gospodarka: w poszukiwaniu wzrostu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Debatę "Globalna gospodarka 2020" zorganizowaną w ramach VII Europejskiego Kongresu Gospodarczego, poświęcono głównym trendom kształtującym przyszłość światowej gospodarki.

Pięciolecie to tylko pozornie odległy horyzont - zgodzili się na wstępie uczestnicy dyskusji. W niestabilnej sytuacji międzynarodowej i - generalnie - w "płynnej" rzeczywistości łatwiej prognozować w dłuższym niż w krótkim terminie, łatwiej wskazać czynniki zmian niż ich skutki. Tym samym w gospodarce trudniej dziś przewidywać, co się zdarzy niż dlaczego, a najbardziej prawdopodobne okazują się prognozy cząstkowe, odnoszące się do poszczególnych branż.

O podstawach wzrostu mówił m.in. Ed Parker, dyrektor na Europę, Bliski Wschód i Afrykę w Fitch Ratings, wskazując na znaczenie zarządzania popytem i takie narzędzia polityki społeczno-gospodarczej jak tzw. flexicurity, stosowana w krajach skandynawskich.

- Nie chodzi nam o importowanie modeli wzrostu z Azji, czy innych odległych kulturowo regionów - ostrzegał Parker. - Wykorzystujmy raczej już sprawdzone modele.

Jednym z głównych wątków dyskusji była obecna, czy też oczekiwana, rola państwa w gospodarce, w kreowaniu wzrostu czy stabilizowaniu sytuacji - m.in. koncepcja "państwowego kapitalizmu" w pokryzysowej, ale zagrożonej stagnacją Europie.

- Ale polityka w gospodarce, to także czynnik ryzyka... - zgodzili się paneliści. Państwo jako gospodarczy aktor czy regulator sprawdza się jedynie pod warunkiem wysokiej jakości jego działania i struktur. Na rolę sprawnych, mocnych, nieskorumpowanych, nowoczesnych instytucji, fachowość policy makers zwracał uwagę Mark Cliffe, główny ekonomista Grupy ING.

W jego wystąpieniu pojawiły się także ważne dla wzrostu globalnej gospodarki wątki gwałtownego skoku technologicznego i jego potencjalnego wpływu na rynki pracy oraz konieczności wypracowania standardów współpracy sektora publicznego z ponadnarodowymi korporacjami.

Według Pawła Wojciechowskiego, głównego ekonomisty ZUS, przed państwem w czasach niestabilności stoi wyzwanie związane z uspołecznieniem ryzyka gospodarczego i inwestycyjnego - to niekiedy warunek wzrostu w dziedzinach szczególnie eksponowanych na zagrożenia i ryzyko polityczne. Istotna jest też poprawa stanu regulacji prawnych pod kątem wspierania eksportu i produkcji przemysłowej.

Jednym z głównych wyzwań stojących przed globalną gospodarką będzie, zdaniem Nicoli Harrington, wicedyrektora Centrum Rozwoju OECD, wzrost produktywności uzależniony jednak bezpośrednio od osiągniętego poziomu rozwoju gospodarczego i potencjału gospodarek krajowych.

Trudna sytuacja geopolityczna (np. nie przewidziany kryzys w gospodarczych relacjach ze wschodem) może też zdaniem Rafała Hiszpańskiego, prezesa TU Euler Hermes, być stymulatorem kreatywności, bodźcem do poszukiwania nowych szans i możliwości (eksportowych, kooperacyjnych, inwestycyjnych). Zdaniem Hiszpańskiego nieprzewidywalność staje się głównym czynnikiem kształtującym oblicze światowej gospodarki, ale uwagę kierować należy także na mlode pokolenie, którego zchowania i preferencje zmieniają rynek - już teraz detaliczny, a w przyszłości także B2B.

Przedstawiciele młodego pokolenia, młodzi ekonomiści uczestniczący w debacie, podkreślali relatywne zaufanie wobec państwa, jakie obserwują wśród ludzi swoich roczników. Doktrynalny liberalizm i nieufność do Państwa wśród młodych należy raczej odłożyć do lamusa - szczególnie po kryzysowych doświadczeniach ostatnich lat.

- Te oczekiwania dotyczą m.in. wsparcia eksportu - zasygnalizował Kamil Pruchnik, doktorant SGH, prezes zarządu Młodzi Reformują Polskę.

Przed nami (a właściwie przed nimi - młodymi ludźmi przejmującymi stery gospodarki) lata ważnych decyzji, przesądzających o losach światowej gospodarki, a podejmowanych w warunkach stałej niepewności, co podkreślił Damian Szewczyk, członek zarządu MRP, wskazując na stosunkowo nieliczne regiony świata będące enklawami względnego spokoju (USA i Kanada, Meksyk, Australia).
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Globalna gospodarka: w poszukiwaniu wzrostu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!