XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Grecja "jest i pozostanie bankrutem"

Grecja "jest i pozostanie bankrutem"
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Po ponad ośmiu latach Grecja wychodzi spod parasola ratującego ją przed bankructwem, ale nie oznacza to, że stanęła na nogi - twierdzi w komentarzu szwajcarski dziennik "Neue Zuercher Zeitung".

"Neue Zuercher Zeitung" odnotowuje, że od tej pory Grecja chce zaspokajać swe potrzeby finansowe na rynkach kapitałowych. "Stan wyjątkowy polityczno-gospodarczej kurateli dobiegłby tym samym końca. Dla narodu greckiego rozpoczyna się nowy rozdział - mówi się w Brukseli - a strefa euro może symbolicznie zakończyć egzystencjalny kryzys" - pisze dziennik.

"NZZ" zwraca uwagę, że są duże szanse, iż przez najbliższe dwa lata w Grecji nie pojawią się wielkie problemy finansowe. Kraj ten odnotowuje już nadwyżkę budżetową, a poza tym kredytodawcy pozostawili mu rezerwę finansową w wysokości ponad 20 mld euro, co do końca 2020 roku powinno wystarczyć do obsługi długów.

Dziennik akcentuje jednak, że zakończenie programu pomocowego jest dopiero pośrednim etapem na drodze do stabilizacji gospodarczej. Zwraca uwagę na spadek dochodów ludności, wzrost bezrobocia, odnotowuje, że wielu dobrze wykształconych Greków wyjechało za granicę, wskazuje na niedostateczne inwestycje mające na celu modernizację gospodarki, na jej niską produktywność i konkurencyjność.

Zdaniem "NZZ" problemy gospodarcze Grecji mają głównie naturę strukturalną i kraj ten pozostaje w grupie państw UE, w których wzrost PKB jest słaby.

W komentarzu zwrócono też uwagę, że w żadnym razie nie zmniejszyło się zadłużenie greckiego państwa - wynosi ono 178 proc. PKB. "Państwo jest i pozostanie bankrutem" - uważa "NZZ" i dodaje, fakt ten "można wygodnie zamieść pod dywan dzięki wielkoduszności europejskich kredytodawców", którzy do 2032 roku rezygnują z zaspokajania ich roszczeń.

Problem zadłużenia odsunięto więc w Grecji w czasie; jego rozwiązanie pozostawia się przyszłym pokoleniom - wskazuje szwajcarski dziennik i wyraża opinię, że w rzeczywistości kraj ten nigdy nie będzie w stanie w pełni spłacić swego zadłużenia.

"NZZ" pisze, że Międzynarodowy Fundusz Walutowy jest "świadomy tej niewygodnej prawdy", natomiast europejscy kredytodawcy w obawie przed gniewem wyborców "nie przyznają, że rzekome kredyty są raczej zasiłkami". "Spokój w Grecji drogo kosztował, a rachunek zostanie wystawiony dopiero później" - konkluduje "NZZ".
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Grecja "jest i pozostanie bankrutem"

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!