Grendowicz: zapaść Ukrainy wpłynie na naszą gospodarkę

Grendowicz: zapaść Ukrainy wpłynie na naszą gospodarkę
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Zapaść gospodarcza Ukrainy i chaos ośrodków władzy u naszych wschodnich sąsiadów wpłyną na polską gospodarkę - uważa prezes Polskich Inwestycji Rozwojowych Mariusz Grendowicz. Jego zdaniem mówienie o zakończeniu kryzysu w Europie może być przedwczesne.

W środę na konferencji Banking Forum Grendowicz powiedział, że jeżeli na Ukrainie nie zostaną przeprowadzone reformy, wśród nich m.in. zmniejszenie liczby urzędników czy zamrożenie minimalnej pensji, to krajowi temu grozi bankructwo i spadek PKB o 10 pkt proc.

- Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk twierdzi, że w budżecie brakuje 300 mld hrywien, czyli około 100 mld zł. Przewiduje ponadto, że w 2014 r. PKB spadnie o 3 proc., a inflacja może sięgnąć nawet 14 proc. - mówił Grendowicz, który jest również przewodniczącym Rady Programowej Banking Forum.

Prezes PIR uważa, że z powodu destabilizacji militarno-politycznej na Ukrainie oraz ekonomicznej zapaści tego kraju mówienie o zakończeniu kryzysu w Europie wydaje się przedwczesne.

Grendowicz odniósł się też do bezpieczeństwa energetycznego Europy. Podkreślił, że Europa w dużym stopniu zależy od rosyjskiego gazu. - Kilka krajów Unii Europejskiej pobiera swój gaz w 100 proc. z Rosji. To, co się dzisiaj dzieje na Ukrainie, niewątpliwie przekłada się i może przełożyć się w znacznie większym stopniu na postrzeganie bezpieczeństwa energetycznego w Europie - zaznaczył.

- Patrząc na energetykę od strony polskiej i uwzględniając najbardziej prawdopodobne scenariusze, wszystko wskazuje na to, że do 2020 roku należy spodziewać się zamknięcia bloków energetycznych o łącznej mocy sześciu tysięcy megawatów - powiedział. Jego zdaniem należy się zastanowić, jak i w jakich technologiach wyrównać ten ubytek, pamiętając, że w ciągu ostatniej dekady w Europie nie została zbudowana ani jedna elektrownia systemowa sfinansowana w oparciu o spółkę celową.

Zwrócił uwagę, że w ubiegłym roku w Polsce niemal całkowicie zatrzymały się inwestycje w branży odnawialnych źródeł energii. - Czy sektor bankowy w związku z tym będzie je w stanie sfinansować? - pytał.

Zauważył, że w nowej perspektywie finansowej Polska będzie miała do wydania 82,7 mld euro z funduszy unijnych. - To wielkie pieniądze wobec 68 mld euro na lata 2007-2013. Pytanie, w jaki sposób pozyskać wkład krajowy niezbędny do uruchomienia tych środków i jaki może być w tym udział sektora bankowego - dodał.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Grendowicz: zapaść Ukrainy wpłynie na naszą gospodarkę

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!