XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Grupa Feerum w Afryce. Trwa budowa strategicznych magazynów

Grupa Feerum w Afryce. Trwa budowa strategicznych magazynów
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Otworzyliśmy w Tanzanii swój oddział i budujemy magazyny na blisko 200 tys. ton ziaren zbóż. Polska jest na początku drogi. Wydaje się, że kontynent afrykański dla polski jest bardzo dobrym kontynentem do tego, aby móc inwestować - mówi WNP.pl Daniel Janusz, prezes Feerum.

  • W 2018. r. grupa Feerum  rozpoczęła realizację inwestycji dla National Food Reserve Agency (NFRA) w Tanzanii wartości 33,14 mln dolarów. Zadaniem spółki  jest wykonanie magazynów o pow. 191 tys. metrów sześciennych.
  • W Tanzanii obecnie ponad 50 proc. roślinnych produktów rolnych ulega zniszczeniu z powodu trudnego klimatu, który tam panuje.
  • Jak mówi Daniel Janusz, prezes Feerum, teraz historycznie jest najlepszy moment do tego, aby polskie firmy mogły zaistnieć w Afryce. 

- Rynek afrykański jest bardzo głęboki. Oficjalne dane mówią o tym, że w ciągu najbliższych 20 lat populacja Afryki zwiększy się o ok. 1 mld ludzi. To daje nam podstawy do działania na tym rynku- mówi Daniel Janusz, prezes Feerum, 

Działania spółki w ostatnim okresie koncentrują się głównie na rynku Tanzanii. 

- W tym kraju mamy obecne oddział Feerum. Jest tam do rozwiązania duży problem – ponad 50 proc. roślinnych produktów rolnych ulega zniszczeniu z powodu trudnego klimatu, który tam panuje - wyjaśnia Daniel Janusz.

Feerum realizuje w Tanzanii obecnie umowę na wykonanie 51 silosów zbożowych o łącznej pojemności 191 tys. metrów sześciennych  i 5 magazynów płaskich. Spółka w ramach umowy zapewni serwis gwarancyjny oraz przeprowadzi szkolenie personelu w zakresie obsługi silosów.

Polska spółka wybuduje również dodatkowe obiekty magazynowe oraz zrewitalizuje istniejące magazyny w Tanzanii należące do National Food Reserve Agency (NFRA).

Przypomnijmy, że umowa pomiędzy Feerum a NFRA została podpisana pod koniec grudnia 2016 r. Jej łączna wartość to 33,14 mln dolarów. Proces ratyfikacji, prowadzony przez Rządy Zjednoczonej Republiki Tanzanii oraz Rzeczypospolitej Polski, został zakończony w listopadzie 2017 r. W kwietniu 2018 r. nastąpiło wmurowanie kamienia węgielnego na placu budowy w Dodomie, stolicy Tanzanii. 

Budowa silosów i obiektów magazynowych ma zwiększyć jakość procesu przechowywania ziarna - głównie kukurydzy, a w dalszej perspektywie może poprawić wydajność sektora rolniczego w Tanzanii.

- Sektor rolny pasa Afryki subsaharyjskiej odpowiada za blisko 85 proc. PKB w tamtych regionach - tłumaczy Daniel Janusz.

Przyznaje, że są to trudne rejony dla działalności zagranicznych firm. 

- Oprócz fizycznej sprzedaży trzeba wejść w te rejony także z sercem. Stworzyliśmy oddział, mamy maszyny do wytwarzania elementów fundamentowych, mamy cały potrzebny sprzęt budowlany, w tym węzły betoniarskie. Mamy tam  swoich pracowników - dodaje Daniel Janusz.

W jego ocenie Polska jest na początku drogi, jeśli chodzi o obecność w Afryce.

- Wydaje się, że kontynent afrykański dla Polski jest bardzo dobrym miejscem do inwestowania. Mamy trochę podobną kulturę do Afryki subsaharyjskiej, Polska nie ma przeszłości kolonialnej a mamy dosyć dużą przewagę konkurencyjną w stosunku do wielu firm ze świata. Wydaje, się, że to jest historycznie najlepszy moment do tego, aby móc tam zaistnieć - mówi Daniel Janusz.

Podkreśla, że jednym z najważniejszych elementów przemawiających za atrakcyjnością Afryki jest fakt, że Polska jest w tej samej strefie czasowej.

Plusem jest także wielka głębokość rynku, znacznie większa niż u sąsiadów Polski ze wschodu czy zachodu. 

Daniel Janusz informuje, że Feerum wykorzystuje pomoc ze strony rządowych we wspieraniu eksportu. Spółka współpracuje w tym zakresie m.in. z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK). 

Grupa Feerum jest obecna w 12 krajach, są to Polska, Niemcy, Rumunia, Bułgaria, Czechy, Słowacja, Litwa, Łotwa, Białoruś, Ukraina, Rosja (Obwód Kaliningradzki), Mongolia i Tanzania.

Czytaj także: Feerum ze wsparciem BGK w sprawie eksportu na Ukrainę
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

  • Tanzania

    Przelicz walutę
  • szyling (TZS)

  • 0,156 złoty (PLN)

    0,036 EUR, 0,039 USD

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

SPÓŁKI

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Grupa Feerum w Afryce. Trwa budowa strategicznych magazynów

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!