Grupa Wyszehradzka: Polska nie wykorzystuje potencjału współpracy gospodarczej

Grupa Wyszehradzka: Polska nie wykorzystuje potencjału współpracy gospodarczej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W Bratysławie odbył się 19 czerwca szczyt Grupy Wyszehradzkiej. W czasie spotkania omawiano kwestie m.in. polityki klimatycznej oraz wzrostu gospodarczego.

W tej ostatniej dziedzinie wiele jest jeszcze do zrobienia, bo potencjał współpracy gospodarczej między Polską a Czechami, Węgrami i Słowacją nie jest dobrze wykorzystywany, tak uważają goście audycji "Puls gospodarki".

- Moim zdaniem wciąż niedostatecznie, a nawet są okresy osłabienia tego potencjału współpracy, a to jest ważne. Chociażby po to, żeby przeciwstawiać się niekorzystnym dla nas rozstrzygnięciom różnych krajów, również Rosji. Dlatego dobrze, że się odbywa takie spotkanie i dobrze, że się do tego wraca - mówi prof. Elżbieta Mączyńska ze Szkoły Głównej Handlowej.



Podobnego zdania jest Wojciech Warski z BCC, który zwraca uwagę na współpracę polsko-czeską. Jak wynika z raportu PwC "Bariery pozataryfowe dla polskich eksporterów żywności w Unii Europejskiej", Czechy są jednym z tych krajów, w którym eksporterom żywności z Polski rzucane są najczęściej kłody pod nogi.

- Oni jeszcze ciągle są mentalnie w Cesarstwie Austro-Węgier. Droga do Austrii jest bardzo krótka, a do Polski, mimo że odległość do granic tych państw z Pragi jest zbliżona, jest strasznie długa. Jeżeli więc teraz w Grupie Wyszehradzkiej odnawiane są rozmowy, również po okresie wstrząsów politycznych, to one powinny skoncentrować się na takim bardzo stanowczym zatrzymaniu wszelkiego rodzaju protekcjonizmu i zjawisk, które nie leżą w sferze przedsiębiorstw, tylko polityków, którzy usiłują ręcznie sterować w tym przypadku handlem - mówi Wojciech Warski.



Jak dodaje Monika Kurtek z Banku Pocztowego, dziś trudno sobie wyobrazić, aby kraje Europy Środkowo-Wschodniej stworzyły silny blok polityczno-gospodarczy.

- Stworzenie kolejnego bloku w obecnej sytuacji byłoby bardzo trudne, zwłaszcza że różnice zdań pomiędzy państwami, jak się okazuje, występują. Sama Grupa Wyszehradzka też przewiduje możliwość współpracy z innymi krajami, tak więc teoretycznie ta mogłaby być ona jeszcze rozszerzana. Jednak na chwilę obecną chyba nikt o tym nie myśli - mówi Monika Kurtek.

W szczycie premierów państw Grupy Wyszehradzkiej weźmie udział także w piątek prezydent Francji Francois Hollande.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Grupa Wyszehradzka: Polska nie wykorzystuje potencjału współpracy gospodarczej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!