GUS: w listopadzie deflacja w wysokości 0,6 proc. rdr

GUS: w listopadzie deflacja w wysokości 0,6 proc. rdr
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Listopad był kolejnym miesiącem spadku cen. Mocno potaniały paliwa i internet, natomiast nieznacznie podrożał alkohol, kawa i herbata - wynika z poniedziałkowych danych GUS

Podobnie jak w październiku mieliśmy do czynienia z 0,6 proc. deflacją licząc w ujęciu rocznym, a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny były niższe o 0,2 proc.

Ekonomiści pytani przez PAP szacowali w tzw. konsensusie rynkowym, że w listopadzie ceny towarów i usług spadły o 0,4 proc. rdr i o 0,1 proc. mdm. Niektórzy spodziewali się nawet deflacji w wysokości 0,7 proc. (rdr), a w ujęciu miesięcznym spadku cen o 0,4 proc. Część uważała jednak, że spadek cen w listopadzie nie przekroczył 0,1 proc. (rdr), a licząc miesiąc do miesiąca ceny mogły nawet wzrosnąć 0,2 proc. Zgodnie z poprzednimi danymi Głównego Urzędu Statystycznego, także w październiku mieliśmy do czynienia z deflacją w wysokości 0,6 proc. (rdr), a w ujęciu miesięcznym w październiku ceny nie zmieniły się.

W listopadzie największy spadek cen w ujęciu rocznym dotyczył paliw. Potaniały one o 5,3 proc.

- Spadek cen towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie br., w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku, wyniósł 0,6 proc. wobec celu inflacyjnego określonego przez Radę Polityki Pieniężnej na poziomie 2,5 proc. (+/- 1 pkt. proc.). Największy wpływ na ukształtowanie się wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych na tym poziomie miały niższe ceny żywności (o 2,7 proc.), w zakresie transportu (o 3,7 proc.) oraz odzieży i obuwia - poinformował GUS w komunikacie. Licząc w ujęciu rocznym wzrosły ceny napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych (o 3,6 proc.), a także związanych z łącznością (o 3 proc.) i mieszkaniem (o 0,4 proc.).

Także w porównaniu z poprzednim miesiącem najmocniej potaniały paliwa, podrożały natomiast warzywa, owoce oraz kawa i herbata. Nieznacznie też wzrosły ceny napojów alkoholowych.

GUS podał, że ceny żywności obniżyły się w listopadzie br. w porównaniu z poprzednim miesiącem o 0,1 proc., wobec spadku o 0,2 proc. w październiku br. Najbardziej potaniał cukier (o 3,2 proc.), owoce (o 2,4 proc.), tłuszcze zwierzęce (o 1,2 proc.), mąka (o 1,1 proc.) oraz ryż (o 1 proc.). Niższe niż w poprzednim miesiącu były też ceny mięsa (przeciętnie o 0,8 proc.), w tym mięsa drobiowego - o 2,2 proc., wieprzowego - o 1 proc. wędlin - o 0,3 proc. Ceny mięsa wołowego utrzymały się na poziomie notowanym w październiku.

Tańsze niż przed miesiącem były tłuszcze roślinne (o 0,6 proc.), a także artykuły w grupie "mleko, sery i jaja" (przeciętnie potaniały o 0,3 proc., w tym sery i twarogi - o 0,5 proc., mleko - o 0,3 proc., jaja - o 0,2 proc., jogurty, śmietana, napoje i desery mleczne - o 0,1 proc.). Według GUS w listopadzie mniej niż w październiku płacono również za ryby i owoce morza (o 0,2 proc.) oraz makarony i produkty makaronowe (o 0,1 proc.).

- Odnotowano natomiast wzrost cen warzyw (o 5,1 proc.) i pieczywa (o 0,1 proc.). Napoje bezalkoholowe potaniały w listopadzie br. przeciętnie o 0,1 proc. Obniżyły się ceny wód mineralnych lub źródlanych (o 0,8 proc.), soków owocowych i warzywnych oraz kakao i czekolady w proszku (po 0,4 proc.). Więcej niż w październiku br. płacono za herbatę (o 0,5 proc.) oraz kawę (o 0,4 proc.) - napisano w komunikacie GUS.

W listopadzie zanotowano nieznaczny wzrost cen napojów alkoholowych o 0,1 proc. Ceny wyrobów tytoniowych pozostały natomiast na poziomie notowanym w poprzednim miesiącu. Ceny odzieży obniżyły się o 0,3 proc., a obuwia utrzymały się przeciętnie na poziomie obserwowanym przed miesiącem.

- Ceny towarów i usług związanych z mieszkaniem pozostały na poziomie notowanym w październiku br. Podrożało użytkowanie mieszkania (o 0,1 proc.). Zanotowano wzrost opłat za usługi kanalizacyjne (o 0,1 proc.). Opłaty za zaopatrywanie w wodę i wywóz śmieci utrzymały się na poziomie notowanym przed miesiącem. Podniesiono opłaty za najem mieszkania (o 0,2 proc.) - napisano w komunikacie.

Ceny nośników energii były wyższe niż w październiku br. o 0,1 proc., więcej płacono za energię cieplną (o 0,2 proc.) oraz opał (o 0,1 proc.). Ceny towarów i usług w zakresie wyposażenia mieszkania i prowadzenia gospodarstwa domowego obniżyły się o 0,1 proc. Opłaty związane ze zdrowiem były niższe niż w październiku br. o 0,1 proc.

- Ceny w zakresie transportu były niższe niż w październiku br. o 2 proc., głównie w wyniku obniżek cen paliw do prywatnych środków transportu (przeciętnie o 3,2 proc., w tym benzyny - o 3,7 proc., a oleju napędowego - o 3,4 proc.). Mniej niż w poprzednim miesiącu płacono także za samochody osobowe i usługi transportowe (po 0,7 proc.) - wskazał GUS.

Zgodnie z komunikatem opłaty związane z łącznością obniżono w listopadzie br. o 0,7 proc. W wyniku spadku opłat za usługi internetowe (o 3,7 proc.) obniżyły się ceny usług telekomunikacyjnych (o 0,7 proc.), a sprzęt telekomunikacyjny potaniał o 0,2 proc.

Ceny towarów i usług związanych z rekreacją i kulturą w listopadzie br. wzrosły przeciętnie o 0,3 proc. Podrożały gazety i czasopisma (o 1,7 proc.), ale mniej niż w październiku br. konsumenci płacili za książki (o 0,2 proc.), natomiast ceny w restauracjach i hotelach utrzymały się na poziomie obserwowanym w październiku br.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: GUS: w listopadzie deflacja w wysokości 0,6 proc. rdr

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!