Handel z dźwignią finansową - zalety i wady

Handel z dźwignią finansową - zalety i wady
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Inwestorzy stale szukają sposobów na generowanie zysków. Rynek walut cyfrowych stwarza duże możliwości w tym zakresie. Znaczne pomnażanie środków jest możliwe dzięki wykorzystaniu dźwigni finansowej. Dostęp do tego narzędzia zapewniają brokerzy działający na rynku forex.

Inwestorzy, którzy korzystają z dźwigni finansowej zazwyczaj zdają sobie sprawę z tego, że każda decyzja wymaga dokładnego przeanalizowania. W przeciwnym wypadku użytkownik naraża się na duże ryzyko utraty środków.

Czym jest dźwignia finansowa?

Transakcje na rynku walut cyfrowych są dosyć skomplikowane, a skuteczne pomnażanie zysków wymaga odpowiedniego przygotowania i wiedzy. Osoby, które wkraczają na rynek muszą zrozumieć czym jest dźwignia finansowa oraz depozyt zabezpieczający. Dźwignię finansową możemy określić jako narzędzie, które pozwala na handel znacznymi środkami bez wykorzystania własnych funduszy, lub z użyciem bardzo małej ilości. Różne opcje dźwigni są ustalane przez brokerów i ich wartości mogą się różnić. W rzeczywistości możemy grać nawet z 100-krotnie większą liczbą bitcoinów, niż w rzeczywistości posiadamy.

Decydując się na skorzystanie z dźwigni trzeba przede wszystkim przeanalizować jej wielkość. W praktyce jest to stosunek zgromadzonych środków do pieniędzy, które zamierzamy zainwestować. Oznacza to, że w rzeczywistości możemy zainwestować znacznie wyższym kapitałem. Zawieranie transakcji z wykorzystaniem dźwigni jest jednak bardzo ryzykowne i wiele osób wybiera korzystanie z botów, jak np. Bitcoin Trader.

Używanie dźwigni finansowej z pewnością stwarza duże możliwości, ponieważ inwestor nie musi posiadać na koncie dużych sum pieniędzy, aby przeznaczać spory kapitał na inwestycje. Jednak osoby, które nie mają dużego doświadczenia w tej sferze nie powinny działać na własną rękę. Pomoc doradcy finansowego może uchronić nas przed znacznymi stratami i problemami.

Kiedy najlepiej zastosować dźwignię?

Najpopularniejsze wykorzystanie dźwigni finansowej to użycie jej zajmując tzw. pozycję krótką lub długą. Pozycja krótka jest korzystna, kiedy przewidujemy, że kurs kryptowaluty spadnie. Zanim to się stanie, należy sprzedać jak najwięcej waluty. Po spadku ponownie odkupujemy środki. Pozycja długa to kupowanie waluty przed przewidywanym wzrostem kursu, a następnie sprzedaż po droższej cenie. W obu przypadkach konieczne jest zabezpieczenie pozycji poprzez wpłacenie depozytu zabezpieczającego.

Działając w ten sposób mamy szansę na większy zysk, niż na zwykłej giełdzie. Wszystko dzięki dźwigni, która pomaga nam zdobyć wielokrotnie wyższe środki biorąc pod uwagę zainwestowaną kwotę. W rzeczywistości jednak kursy walut często zachowują się odmiennie od przewidywań, co powoduje duże straty.

Czym jest depozyt zabezpieczający?

Stosowanie depozytu zabezpieczającego na rynku walut jest powszechne wśród inwestorów. Inaczej możemy określić go jako wpłatę wykonywaną przez kupca, która jednocześnie jest gwarancją utrzymania otwartej pozycji. Wysokość depozytu zależy od liczby oraz wielkości otwartych pozycji. W ten sposób inwestor tworzy zabezpieczenie przed ewentualnymi stratami.

Dźwignia finansowa oraz depozyt zabezpieczający - jak zapobiec zagrożeniom?

Dźwignia niesie ze sobą wiele zalet, jednak potencjalny duży zysk może zakończyć się również znaczną stratą. Więcej pieniędzy do wykorzystania to także duże ryzyko poniesienia porażki. Właśnie dlatego inwestorzy nie powinni ryzykować większych kwot, niż na których utratę mogą sobie pozwolić.

Z dźwigni korzystają często mali inwestorzy, którzy chcą wykorzystać szansę na duże zyski. Często nie zdają sobie sprawy, że w przypadku nietrafionych inwestycji dźwignia zadziała przeciwko nim i pochłonie znaczną część marży. Często kiedy wartość waluty znacznie spada, przedsiębiorca musi uzupełniać depozyt. Zdarzają się przypadki, że akcje inwestora są automatycznie sprzedawane, kiedy nie ma on możliwości dopłaty do depozytu.

Depozyt zabezpieczający wpłacony w celu otwarcia pozycji od razu jest zagrożony, w zależności od tego, w którym kierunku podąży rynek. Na szczęście istnieje kilka metod, które pomagają obniżyć ryzyko. Jedną z nich jest stop loss.

W tej opcji trader ma możliwość ustawienia kursu, który wskazuje na limit straty operacji. Kiedy operacja zbliży się do tego kursu następuje jej automatyczne przerwanie. To pewny sposób na kontrolę inwestycji przed utratą zbyt dużych środków. Drugą metodą jest ustawienie określonego kursu z zachowaniem możliwości zmiany poziomu realizacji zysku. Dzięki temu trader może kontrolować operację, bez stałego obserwowania wahań na rynku.

Inwestorzy korzystający z dźwigni powinni:
  • unikać nadmiernej chciwości,
  • odpowiedzialnie zarządzać ryzykiem,
  • uważnie obserwować zmienność walut,
  • korzystać jedynie ze sprawdzonych platform oferujących dźwignię.
Tak jak w każdym ryzykownym biznesie, aby odnieść sukces w handlu z dźwignią konieczne jest odpowiednie przygotowanie i zdobycie doświadczenia. Warto korzystać z porad doświadczonych doradców oraz testować swoje możliwości zakładając różne konta w wersji demo.


×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Handel z dźwignią finansową - zalety i wady

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!