XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Hiszpanie płacą ponad 40 różnymi walutami

Hiszpanie płacą ponad 40 różnymi walutami
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W Hiszpanii funkcjonuje w obiegu już ponad 40 różnych lokalnych walut. W większości przypadków emitowane są one przez jednostki samorządu terytorialnego i służą głównie jako wsparcie dla ubogich.

Z szacunków Miguela Hiroty z Wydziału Ekonomii Społecznej na uniwersytecie w Walencji wynika, że w całej Hiszpanii do zakupu towarów i usług używa się ponad 40 różnych lokalnych walut.

"Mają one zazwyczaj specyficzne nazwy, a ich występowanie jest ograniczone terytorialnie. W obiegu jest dziś m.in. turuta, res, puma, txantxi, ekhi, czy zoquito. Te społeczne waluty zostały stworzone przez osoby indywidualne lub grupy zarządzane w sposób demokratyczny" - wyjaśnił Hirota.

Większość z alternatywnych wobec euro walut cyrkulujących na hiszpańskim rynku służy wspieraniu ubogich. Gminy, w których obowiązują tzw. monety społeczne, przekazują je zwykle osobom żyjącym poniżej minimum socjalnego. Można nimi płacić w lokalnych placówkach handlu i usług.

Niektóre waluty powstały w celu stymulowania lokalnej gospodarki i funkcjonują jako środek płatniczy wśród członków miejscowych spółdzielni. Przykładem jest cyrkulujący w mieście Jerez de la Frontera zoquito. Waluty tej, która jest w obiegu od blisko dekady, używa dziś około stu osób, głównie podczas zakupu żywności pochodzącej z lokalnych gospodarstw ekologicznych.

W 2017 r. pierwsze próby z tzw. monetą społeczną przeprowadzi ratusz w Barcelonie. Jak zapowiedziała burmistrz tego katalońskiego miasta Ada Colau, testy alternatywnej wobec euro waluty prowadzone będą do 2019 r. w najbiedniejszych dzielnicach barcelońskiej aglomeracji.

Tymczasem lizboński ekonomista Miguel Monteiro wskazuje, że rozpowszechniająca się w Hiszpanii moda na waluty społeczne coraz chętniej kopiowana jest przez samorządowców z sąsiedniej Portugalii. Przypomina, że w stołecznej aglomeracji alternatywne pieniądze służą nie tylko jako wsparcie dla najbiedniejszych, ale też jako forma rozwiązywania innych problemów gminy, np. z zakresu ochrony środowiska.

"W Portugalii, podobnie jak w Hiszpanii, alternatywne waluty mają charakter symboliczny i odnoszą się do konkretnej, zwykle bardzo wąskiej grupy użytkowników, np. osób żyjących poniżej minimum socjalnego lub członków spółdzielni" - mówił w rozmowie z PAP Monteiro.

Jednak portugalski ekonomista ma nadzieję, że alternatywne waluty nie upowszechnią się zbytnio na Półwyspie Iberyjskim. "Tego typu inicjatywy stanowią często argument dla zwolenników porzucenia euro oraz powrotu Portugalii i Hiszpanii do ich dawnych walut: escudo oraz pesety. To populistyczne hasło, a jego realizacja zakończyłaby się dziś katastrofą dla naszych gospodarek" - uważa Monteiro.

We wrześniu w lizbońskiej gminie Campolide wprowadzona została do obiegu nowa waluta o nazwie lixo czyli śmieć, stanowiąca równowartość jednego euro. Zielonymi banknotami otrzymywanymi w zamian za odpady można zapłacić w ponad 70 placówkach handlowych i usługowych.

Dotychczas urząd gminy Campolide wprowadził do obrotu tylko banknoty o nominale 1 lixo. Nowe pieniądze otrzymują mieszkańcy, którzy do specjalnie wyznaczonych przez gminę skupów dostarczają odpady nadające się do recyklingu. Banknot o nominale 1 lixo dostaje się przy oddaniu 1 kg odpadów.

Campolide nie jest jedynym samorządem w Lizbonie, w którym istnieje lokalna waluta. Podczas tegorocznej wiosny banknoty z wizerunkiem świętego Antoniego wypuścił urząd gminy Santo Antonio. Miejscowi urzędnicy rozdzielają je wśród najbiedniejszych, którzy mogą za nie zrobić zakupy w jednym z lokalnych sklepów.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Hiszpanie płacą ponad 40 różnymi walutami

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!