IERiGŻ: w tym roku żywność zdrożeje o 2-2,5 proc.

IERiGŻ: w tym roku żywność zdrożeje o 2-2,5 proc.
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosną w tym roku o 2-2,5 proc. w porównaniu do 2013 roku - przewidują specjaliści Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej (IERiGŻ).

"Przewiduje się, że w 2014 r. w Polsce tempo wzrostu cen żywności będzie wyższe od notowanego w roku poprzednim. W grudniu 2014 r. łączne ceny detaliczne żywności i napojów bezalkoholowych mogą być średnio o 2,0-2,5 proc. wyższe niż w grudniu 2013 r., wobec wzrostu o 1,5 proc. odpowiednio rok wcześniej" - napisano w opracowaniu dotyczącym popytu na żywność w 2014 roku.

Żywność i napoje bezalkoholowe stanowią 24,64 proc. koszyka inflacyjnego.

IERiGŻ ocenia, że w pierwszym półroczu 2014 r. wzrost cen żywności będzie prawdopodobnie nieco niższy, a w ostatnich miesiącach bieżącego roku wyższy od notowanego rok wcześniej.

"W czerwcu 2014 r. ceny żywności i napojów bezalkoholowych mogą być o ok. 1,5-2,0 proc. wyższe niż w grudniu 2013 r., wobec wzrostu o 2,1 proc. w analogicznym okresie przed rokiem. Ze względu na spodziewany wzrost produkcji oraz spowolnienie dynamiki eksportu owoców i warzyw, sezonowy spadek cen żywności w okresie letnim może być głębszy niż w 2013 r. W sierpniu 2014 r. ceny żywności i napojów bezalkoholowych mogą ukształtować się na poziomie zbliżonym do notowanego w grudniu 2013 r. W okresie wrzesień - grudzień 2014 r. mogą one wzrosnąć o ok. 2,0 proc., wobec wzrostu o 0,8 proc. w analogicznym okresie 2013 roku" - napisano w raporcie.

Według ekspertów Instytutu wzrostowi cen żywności w pierwszej połowie tego roku będzie sprzyjała rosnąca presja popytowa związana z systematyczną poprawą koniunktury krajowej, niekorzystna sytuacja podażowa na krajowym rynku warzyw (po nieudanych ubiegłorocznych zbiorach) oraz prognozowana znacząca zwyżka cen kawy i kakao.

Z kolei na obniżenie tempa cenowych podwyżek oddziaływać będzie spodziewany spadek krajowych cen cukru oraz artykułów mięsnych i zbożowych, ograniczenie wzrostowej tendencji cen produktów mleczarskich, stabilizacja cen surowców rolniczych na rynkach światowych w warunkach braku istotnych szoków podażowych, przy wolno rosnącym popycie globalnym oraz osłabienie dynamiki eksportu.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: IERiGŻ: w tym roku żywność zdrożeje o 2-2,5 proc.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!