Ile będą kosztowały nowe ministerstwa?

Ile będą kosztowały nowe ministerstwa?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Powstaną dwa nowe ministerstwa, a ministerstwo gospodarki zmieni się w ministerstwo rozwoju. O kosztach powstania nowych ministerstw w Polskim Radiu 24 mówił ekspert Pracodawców RP Piotr Wołejko.

Prawo przewiduje możliwość łączenia lub wydzielania poszczególnych działów administracji rządowej i jest to przywilej każdego rządu. Takie zmiany oznaczają jednak pewne przestoje w pracy ministerstw, a także koszty - ekspert Pracodawców RP Piotr Wołejko. - Koszty oczywiście są, to nie muszą być wielkie sumy, ponieważ te struktury, które są reorganizowane już i tak istnieją. Mamy biurowce, pracowników, sprzęt, czyli infrastrukturę. Problemem może być chwilowa dezorganizacja pracy. Relokacja kompetencji po między poszczególnymi ministerstwami więżę się często z przenoszeniem całych departamentów z jednego ministerstwa do drugiego. Samo takie przeniesienie jest problematyczne. Przez jakiś czas, nawet do kilku miesięcy praca będzie mniej efektowana – wyjaśnia gość.



Resort energetyki w przyszłym roku

Powstanie nowego ministerstwa energetyki prawdopodobnie będzie się wiązało z zatrudnianiem dodatkowych urzędników. Zdaniem eksperta, ten resort może zacząć działać najwcześniej w pierwszym kwartale przyszłego roku. - Zmiany ustawowe oczywiście można dokonać szybko. Powinno być do tego poparcie w parlamencie. Ta ustawa musi być jeszcze podpisana, ogłoszona i dopiero wtedy może wejść w życie. Dlatego pierwszy kwartał nowego roku wydaje się takim najbardziej racjonalnym terminem jeśli chodzi o rozpoczęcie pracy przez Ministerstw Energii – wyjaśnia gość.

Ministerstwo Skarbu Państwa ma zostać w ciągu najbliższych dwóch lat wygaszone. Zdaniem eksperta, ten resort powinien zająć się budowaniem wartości spółek, które pozostaną i powinny pozostać pod kontrolą Skarbu Państwa. Później to zadanie powinno przejąć Ministerstwo Rozwoju. Co do tego superministerstwa, jego efektywne działanie będzie zależeć od kierownictwa. - Duże struktury zawsze mają tendencję do pewnej nieefektywności wynikającej z tego, że trudno jest sprawować kontrolę nad całością - mów Piotr Wołejko.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ile będą kosztowały nowe ministerstwa?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!