Indeks S&P 500 na najwyższym poziomie od lutego

Indeks S&P 500 na najwyższym poziomie od lutego
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ostatnie notowania na nowojorskich giełdach zakończyły się wzrostami. Indeks S&P 500 znalazł się na zamknięciu na najwyższym poziomie od lutego, przebijając poziom 2800 punktów. W centrum uwagi inwestorów były w piątek wyniki banków.

  • 13 lipca zniżkowały notowania spółek finansowych.
  • Zyskiwały za to Facebook, Amazon i Microsoft.
  • Fed przygotował półroczne sprawozdanie.

Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 0,38 proc. i wyniósł 25 019,41 pkt. Nasdaq Comp. zwyżkował 0,03 proc., do 7825,98 pkt. S&P 500 zyskał w piątek 0,11 proc. i wyniósł 2801,31 pkt.

"2800 pkt. to ważny poziom dla rynku zarówno z psychologicznego, jak i z technicznego punktu widzenia" - powiedział Jeff Kilburg z KKM Financial, komentując piątkowy wynik S&P.

Jego zdaniem osiągniecie pułapu powyżej poziomu 2800 pkt. przez S&P będzie jednak krótkotrwałe, gdyż wzrosty ograniczać mogą obawy o wojnę handlową i wyniki spółek.

W piątek 13 lipca zyskiwały akcje Amazona, Facebooka i Microsoftu.

Po publikacji wyników traciły spółki finansowe.

Wells Fargo & Co. zanotował w II kwartale 2018 r. zysk netto w wysokości 0,98 USD na akcję. Oczekiwano 1,12 USD, choć wynik może nie być porównywalny. Przychody banku wyniosły w tym okresie 21,55 mld USD. Marża odsetkowa netto banku wyniosła w II kw. 2,93 proc. vs szacunki analityków 2,86 proc.

Walory banku potaniały w piątek o 1,2 proc.

Lepsze od oczekiwań wyniki pokazał Citigroup. Skorygowany zysk na akcję spółki w II kw. 2018 r. wyniósł 1,63 USD wobec oczekiwanych 1,56 USD na akcję. Przychody banku wyniosły w tym okresie 18,469 mld USD, wobec konsensusu 18,512 mld USD. Przychody z tytułu działalności fixed income Citigroup wyniosły 3,08 mld USD, oczekiwano 3,16 mld USD.

Akcje banku straciły ok. 2,2 proc.

Z kolei prawie 0,5 proc. zniżkowały akcje JP Morgan.

JP Morgan Chase zanotował w II kw. 2018 r. skorygowany zysk na akcję w wysokości 2,29 USD. Oczekiwano 2,22 USD, choć wyniki mogą nie być porównywalne. Przychody z działalności tradingowej (FICC) banku wyniosły 3,45 mld USD vs konsensus 3,20 mld USD.

Stopniowe podwyżki stóp proc. są spójne ze stabilną ekspansją gospodarczą oraz uwzględniają średniookresowy i symetryczny cel inflacyjny rzędu 2 proc. - wynika z półrocznego sprawozdania Rezerwy Federalnej, przygotowanego na potrzeby Kongresu.

"Wydaje się, że przez pierwszą połowę 2018 roku ogólna aktywność gospodarcza rosła w solidnym tempie" - napisano w raporcie.

Wśród fundamentalnych czynników wzrostu gospodarczego wymieniono: sprzyjający sentyment wśród konsumentów i przedsiębiorców, dotychczasową poprawę dobrobytu gospodarstw domowych, solidne tempo wzrostu gospodarczego za granicami USA oraz akomodacyjne wewnętrzne warunki finansowe.

Wzrosty wynagrodzeń oceniono jako umiarkowane. Zdaniem Fed pensje są hamowane przez "słabą produktywność". Oceniono też, że na amerykańskim rynku pracy są dalsze rezerwy. Fed spodziewa się bowiem, że jeśli popyt na pracę pozostanie wysoki, aktywizacji zawodowej może ulec część Amerykanów "w kwiecie wieku", którzy aktualnie pozostają poza rynkiem pracy.

Zaznaczono też, że ekspansywna polityka fiskalna przełoży się na wewnętrzny popyt konsumpcyjny.

W raporcie wewnętrzne zagrożenia dla stabilności finansowej określono jako "niewielkie".

"Gospodarka amerykańska jest dobrze dokapitalizowana i będzie w stanie zaspokoić potrzeby pożyczkowe przedsiębiorstw i gospodarstw domowych nawet w przypadku poważnej globalnej recesji" - napisano w raporcie.

Fed ocenia w raporcie, że wpływ netto wzrostu globalnych cen ropy na gospodarkę będzie malał w miarę wzrostu inwestycji i produkcji w amerykańskim sektorze energetycznym.

"W skali globalnej, potencjalne negatywne ryzyka dla międzynarodowych rynków finansowych oraz stabilności finansowej to: niepewność polityczna, intensyfikacja napięć handlowych oraz wyzwania związane z rosnącymi stopami proc." - napisano w raporcie.

Ryzyka zewnętrzne oceniono jednak jako "ogólnie umiarkowane".

Fed podniósł stopy proc. dwukrotnie w 2018 roku. Z forward guidance banku wynikają jeszcze dwie podwyżki w 2018 roku.

W piątek 13 lipca prezydent USA Donald Trump i premier UK Theresa May zgodnie poinformowali na konferencji prasowej po zakończeniu spotkania, że po opuszczeniu Unii Europejskiej przez Zjednoczone Królestwo, rządy obu krajów wynegocjują bilateralne porozumienie o częściowo wolnym handlu.

Przed spotkaniem Donald Trump groził, że do takiego porozumienia nie dojdzie, jeśli Wielka Brytania wybierze ścieżkę tzw. soft brexit.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Indeks S&P 500 na najwyższym poziomie od lutego

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!