XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Indeksy w USA wyraźnie nad kreską

Indeksy w USA wyraźnie nad kreską
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Amerykańskie indeksy giełdowe przerwały pasmo kilkudniowych zniżek, choć jeszcze godzinę przed zamknięciem notowań wynik sesji był trudny do przewidzenia. Zwyżkami wyróżniał się szczególnie sektor technologiczny. Duże banki zainaugurowały sezon wyników za III kw. Dolar i ropa z tygodniowymi spadkami.

  • W piątek na rynku pojawiły się sygnały, które mogą przyczynić się do zapobieżenia dalszej eskalacji wojny handlowej USA-Chiny.
  • Przedstawiciele amerykańskiego Departamentu Skarbu zarekomendowali szefowi resortu, w ramach opracowywania cyklicznego raportu, iż Chiny nie manipulują kursem swojej waluty.
  • Traderzy z uwagą śledzą ruchy kursu juana, który w tym tygodniu osłabił się najmocniej od lipca.

Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 1,15 proc. do 25.339,99 pkt.

Indeks S&P 500 wzrósł o 1,42 proc. i wyniósł 2.767,13 pkt. Indeks w czwartek przełamał ważny z punktu widzenia analizy technicznej poziom, czyli 200-sesyjną średnią, po raz pierwszy od kwietnia.

Nasdaq Comp. poszedł w górę o 2,29 proc. do 7.496,89 pkt.

Na kilkadziesiąt minut przed zakończeniem notowań DJI zszedł pod kreskę, a zmiana S&P 500 oscylowała w okolicach zera, co kontrastowało z pierwszą częścią sesji, gdy DJI zwyżkował nawet 1,5 proc., a S&P 500 1,7 proc.

DJI i S&P 500 straciły od poniedziałku ok. 4,5 proc., co jest najsłabszym tygodniowym wynikiem od marca.

Od historycznego szczytu ustanowionego 20 września S&P 500 stracił ok. 6,5 proc. Około 3/4 spółek notowanych na indeksie znajdowało się trakcie piątkowej sesji w terytorium korekty (-10 proc. od rocznych szczytów), a 1/3 weszła w rynek niedźwiedzia (-20 proc.).

Wzrostom w piątek przewodził sektor technologiczny i usług telekomunikacyjnych. Netflix zyskał ok. 5 proc., notowania Visa i Mastercard wzrosły o ponad 4 proc., Amazona o ponad 3 proc., Apple i Alphabet/Google o 3 proc. i 2,5 proc.

W piątek na poprawę sentymentu w ograniczonym stopniu oddziaływały wyniki banków, które zainaugurowały sezon publikacji kwartalnych raportów przez spółki.

JP Morgan i Citigroup pozytywnie zaskoczyły rynek zyskiem na akcję za III kwartał, Wells Fargo pobił oczekiwania na poziomie przychodów.

Za wyjątkiem Citi i Wells Fargo, amerykańskie banki notowane na S&P 500 mają jednak za sobą wyraźnie zniżkową sesję (minus 2-3 proc.).

Rynek oczekuje wzrostu zysków spółek notowanych na S&P 500 w III kw. o 19,9 proc. rdr. Oczekiwania na IV kw. kształtują się na poziomie +17,9 proc. rdr, a dla całego 2018 r. na poziomie +24,7 proc. W II kw. amerykańskie spółki z S&P 500 zwiększyły zyski o 24,4 proc. rdr.

W kolejnych latach rynek oczekuje wyhamowania dynamiki zysków do 11,5 proc. i 10 proc. w 2019 i 2020 r.

Gorąco na giełdach zapowiada się kolejny tydzień, kiedy to raporty zaprezentują kluczowi gracze w poszczególnych sektorach: Bank of America, Goldman Sachs, Morgan Stanley, BlackRock, Travelers, J&J, Netflix, IBM, czy P&G.

W piątek na rynku pojawiły się sygnały, które mogą przyczynić się do zapobieżenia dalszej eskalacji wojny handlowej USA-Chiny.

Przedstawiciele amerykańskiego Departamentu Skarbu zarekomendowali szefowi resortu, w ramach opracowywania cyklicznego raportu, iż Chiny nie manipulują kursem swojej waluty.

Traderzy z uwagą śledzą ruchy kursu juana, który w tym tygodniu osłabił się najmocniej od lipca.

Inwestorów uspokoiły także poranne mocne dane o handlu zagranicznym Chin we wrześniu - nie widać w nich wpływu wojny handlowej toczącej się pomiędzy dwoma największymi gospodarkami świata.

Na rynku pojawiły się wypowiedzi przedstawicieli Fed.

Bankierzy z Fed mogą podnieść stopy procentowe nawet o 50 pb. powyżej poziomu neutralnego, który znajduje się w okolicach 2,75-3,0 proc. - powiedział w piątek Charles Evans, prezes Fed z Chicago.

Dodał, że wzrost inflacji do poziomu 2,3-2,4 proc. "nie będzie problemem", a oczekiwania inflacyjne w USA są mocno zakotwiczone.

Dolar umocnił się wobec koszyka walut o 0,2 proc., lecz w całym tygodniu stracił 0,5 proc.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Indeksy w USA wyraźnie nad kreską

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!