Inwestycje w regionach. Co z polityką spójności UE po 2020?

Inwestycje w regionach. Co z polityką spójności UE po 2020?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Dotychczasowa polityka spójności pozwoliła złagodzić skutki kryzysu gospodarczego, ale i dysproporcje regionalne. Niestety, nadal nierówności pozostają duże. Na forum Unii Europejskiej rozpoczęła się dyskusja dotycząca polityki spójności po zakończeniu obecnej perspektywy finansowej, czyli po 2020 roku.

Temat ten był poruszany podczas IV Wschodniego Kongres Gospodarczego w Białymstoku.

Jak podkreślił Jerzy Leszczyński, marszałek województwa podlaskiego, Komitet Regionów w Brukseli walczy o to, żeby polityka spójności była kontynuowana. - Jest ona potrzebna, ale też potrzebne są inne programy, które będą w dalszym ciągu wyrównywać różnice miedzy regionami Unii Europejskiej. Trudno będzie po roku 2020 wypracować taką politykę, która zadowoli wszystkich. Chcemy być równo traktowani jako regiony i jako kraj w UE - stwierdził Jerzy Leszczyński.

- Dla nas najważniejsze jest, aby polityka spójności była kontynuowana - podkreślił.

Trudno obecnie przesądzić, jaki wpływ nowa polityka będzie miała na regiony. Warto zwrócić uwagę, że na przykład wiele inwestycji infrastrukturalnych jest finansowych z budżetu UE.

Wallis Goelen Vandebrock, kierownik działu ds. Polski, Czech i Słowacji w Dyrekcji Generalnej ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego Komisji Europejskiej stwierdziła, że prawdopodobnie w nowej perspektywie nie będzie tzw. programów operacyjnych. Być może zastąpi je przyznawanie finansowania na podstawie narodowych programów m.in. wynikających ze strategii wzrostu miejsc pracy.

-  Jestem przekonana, że będzie wspólna strategia na rzecz rozwoju zatrudnienia. Jest to konieczne, jesteśmy przecież częścią gospodarki globalnej - dodała. Jej zadaniem trzeba też  będzie zmienić system alokacji środków.

W latach 2014-2020 ogółem środki na finansowanie polityki spójności wynoszą 351,8 mld euro, z czego Polsce przyznano 82,5 mld euro. Rozmowy o kolejnym wieloletnim budżecie UE będą bardzo trudne. Niestety, po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej pieniędzy we wspólnej kasie będzie mniej, a kraje Wspólnoty stawiają przed sobą nowe zadania.

 


×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Inwestycje w regionach. Co z polityką spójności UE po 2020?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!