Jadwiga Emilewicz o Konstytucji Biznesu: tłumaczymy urzędnikom, co ustawodawca miał na myśli

Jadwiga Emilewicz o Konstytucji Biznesu: tłumaczymy urzędnikom, co ustawodawca miał na myśli
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W przyszłym roku odbędzie się pierwszy przegląd obowiązywania Konstytucji Biznesu, który będziemy przeprowadzać co roku - zapowiedziała w wywiadzie z "Rzeczpospolitą" szefowa MPiT Jadwiga Emilewicz. Zadeklarowała też gotowość do dalszego otwarcia granic dla pracowników spoza Polski.

Szefowa MPiT pytana była w czwartkowym wywiadzie z "Rzeczpospolitą" m.in. o chęć inwestowania rodzimych przedsiębiorców. Minister podkreśliła, że chce, by prowadzenie działalności gospodarczej było "stabilne i pewne". "Dużą wagę przykładamy do realnego wejścia w życie nowych przepisów. Stosowanie wielu z nich zależy bowiem finalnie od urzędnika skarbowego czy gminnego" - powiedziała.

Pytana o to, co można z tym zrobić, Emilewicz odparła: "Odwiedzamy mniejsze miasta i spotykamy się nie tylko z przedsiębiorcami, ale i z urzędnikami, tłumacząc, co ustawodawca miał na myśli, np. kiedy pisał o rozstrzyganiu na korzyści przedsiębiorcy czy o tym, że brak odpowiedzi do 30 dni oznacza zgodę".

"Zakończyliśmy pierwszy etap wyjazdów, na jesieni kolejna tura. Mam nadzieję, że skutki wprowadzonych przez nas zmiana zobaczymy już niedługo. W przyszłym roku odbędzie się pierwszy przegląd obowiązywania Konstytucji Biznesu, który będziemy przeprowadzać o roku" - zapowiedziała. "Innym przykładem jest nasza inicjatywa zebrania ograniczeń biurokratycznych. W ciągu ostatnich dwóch miesięcy pytaliśmy wszystkie ministerstwa o to, w jakich obszarach mogłyby zmniejszyć uciążliwości administracyjne" - dodała minister.

Na uwagę, że w Polsce jest problem z "rękami do pracy", minister odparła, że resort zdaje sobie z tego sprawę. "Jesteśmy gotowi, żeby jeszcze bardziej otworzyć granice dla pracowników spoza Polski, oczywiście w bezpieczny sposób. Chcemy też wyjść naprzeciw postulatom przedsiębiorców, którzy chcą dłuższych pozwoleń na pracę" - zadeklarowała.

Minister zapowiedziała również, że jesienią gotowy będzie projekt ustawy dotyczący zatorów płatniczych. "Zakończyliśmy konsultacje z przedsiębiorcami tzw. zielonej księgi, w której przedstawiliśmy propozycje stosowane w różnych krajach" - powiedziała minister. Zwróciła uwagę, że "rozwiązania nie są takie oczywiste". "Prostota podpowiadałaby: mamy zator płatniczy, wprowadzamy kary administracyjne dużo wyższe niż dzisiaj i uproszczoną egzekucję. Tylko że przedsiębiorcy chcą elastyczności we współpracy ze swoimi stałymi kontrahentami, nawet wtedy, gdy wiedzie im się gorzej. Nie możemy więc wylać dziecka z kąpielą" - podkreśliła.

Czytaj także: Jadwiga Emilewicz o relacjach na linii państwo-przedsiębiorstwo


×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Jadwiga Emilewicz o Konstytucji Biznesu: tłumaczymy urzędnikom, co ustawodawca miał na myśli

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!