XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Jak działać w zgodzie ze zrównoważonym rozwojem

Jak działać w zgodzie ze zrównoważonym rozwojem
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

- Firma, która w swoich działaniach bierze pod uwagę zrównoważony rozwój, zapewnia sobie stabilny wzrost. Filozofią tego podejścia jest realizowanie działań mających pozytywny wpływ na obecne i przyszłe pokolenia. Angażowanie się w takie działania buduje poczucie odpowiedzialności, mobilizuje do dodatkowej aktywności i łączy pracowników. Dlatego od lat konsekwentnie godzimy działalność biznesową z pozytywnym oddziaływaniem na społeczeństwo i środowisko - mówi Mario Zamarripa, dyrektor ds. Zrównoważonego Rozwoju w ERGO Hestii.

Obserwując biznes w Polsce, dostrzegamy zmianę w sposobie myślenia. Od podejścia, które skupia się tylko na generowaniu zysku, do ukształtowanych relacji pomiędzy wzrostem gospodarczym a dbałością o środowisko. Zrównoważony rozwój to dziś już pewnego rodzaju filozofia działania.

Zrównoważona firma

ERGO Hestia rozpoczęła działania w zakresie zrównoważonego rozwoju już kilkanaście lat temu. Niektóre z nich rozwinęły się na tyle, że dziś funkcjonują jako fundacje albo niezależne spółki, jak
na przykład Centrum Pomocy Osobom Poszkodowanym (CPOP). Jesteśmy dużą organizacją, zatrudniamy prawie 3 tysiące osób, więc nasz wpływ na środowisko i społeczności jest bardzo znaczący. Mam nadzieję, że takich firm, które w swojej strategii wdrażają elementy zrównoważonego rozwoju, będzie coraz więcej. Firma, która w swoich działaniach bierze pod uwagę zrównoważony rozwój, zapewnia sobie stabilny wzrost. Filozofią tego podejścia jest realizowanie działań mających pozytywny wpływ na obecne i przyszłe pokolenia. Angażowanie się w takie działania buduje poczucie odpowiedzialności, mobilizuje do dodatkowej aktywności i łączy pracowników. Dlatego od lat konsekwentnie godzimy działalność biznesową z pozytywnym oddziaływaniem na społeczeństwo
i środowisko.

Dla społeczeństwa

W kroczeniu drogą zrównoważonego rozwoju bardzo ważne jest angażowanie interesariuszy. Tłumaczymy im nasze intencje, żeby nie kojarzyli naszych działań tylko z ocieplaniem wizerunku. Działalność edukacyjną podejmuje również nasza fundacja Integralia, której głównym celem jest aktywizacja zawodowa osób z niepełnosprawnościami. Mało kto o tym wie, że wskaźnik zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami w Polsce wynosi 26,3 proc., co pokazuje skalę problemu. Tymczasem niepełnosprawni to często osoby tak samo zdolne jak pełnosprawni. Kiedy pokazujemy takie dane naszym interesariuszom, zaczynają rozumieć, że działania, które prowadzimy, mają bardzo konkretny wymiar.

Z kolei CPOP to pierwsza w Polsce ekspercka firma, która na zlecenie ubezpieczycieli zapewnia osobom najciężej poszkodowanym w wypadkach kompleksową rehabilitację medyczną, społeczną i zawodową. W ramach indywidualnych planów pomocy poszkodowani są intensywnie rehabilitowani i leczeni w wiodących placówkach medycznych w Polsce. Niestety, przekonanie rodziny i poszkodowanych do naszych propozycji nie zawsze jest proste. Często dzieje się tak, że środki finansowe uzyskane od ubezpieczyciela nie są wykorzystywane na rehabilitację i powrót do sprawności. Poprzez działalność CPOP zmieniamy to, ale to długi i żmudny proces polegający przede wszystkim na budowaniu świadomości. Chcemy też pokazywać innym, uświadamiać i uczyć, jak powinno się kompleksowo wspierać poszkodowanych. Otoczeni dobrą opieką i zrehabilitowani przez nas odzyskują samodzielność, wracają do swojego życia oraz do aktywności społecznej i zawodowej. Tylko w 2018 r. CPOP objęło opieką ponad 274 poszkodowanych.

Dla środowiska

Dostrzegamy również wagę działań środowiskowych i potrzebę powrotu do natury w miastach. Chcemy zachęcać do zagospodarowywania najbliższego otoczenia w taki sposób, by sprzyjało ludziom i przyrodzie. W naszych działaniach wyraża się to chociażby w hodowli pszczół. W ekologicznej pasiece na dachu jednego z biurowców naszej centrali mieszka ok. 300 tysięcy owadów. Na ponad dwóch hektarach zaaranżowaliśmy Park Hestii. Rośnie w nim 95 tysięcy krzewów, bylin, traw, kwiatów i ponad 150 wieloletnich drzew. Wiele z tych roślin jest miododajnych.

Ciekawym obszarem jest dla nas także zrównoważony transport. Jeden z realizowanych przez nas projektów to program dla rowerzystów. Tylko w 2018 r. zarejestrowaliśmy ponad 38 600 dojazdów do pracy rowerem (o ponad 4 000 więcej dojazdów niż w 2017 r.). Motywujemy pracowników, żeby dojeżdżali do firmy rowerem, wspieramy carpooling i udostępniamy miejsca parkingowe tym kierowcom, którzy zabierają ze sobą do pracy innych. Wraz z Gdańskiem i Sopotem rozwijamy komunikację miejską, np.  przedłużając m.in. linię autobusową do naszych budynków lub w ich pobliże, np. aż do pętli przy ERGO Arenie. Zależy nam na tym, by pracownicy dojeżdżali do nas w sposób, który w jak najmniejszy sposób obciąża środowisko.

Od grudnia 2016 r. ERGO Hestia jest sygnatariuszem „Karty Różnorodności”, międzynarodowej inicjatywy dotyczącej wdrażania zasad zarządzania różnorodnością i polityki równego traktowania. Różnorodność to fundamentalna wartość naszego społeczeństwa, o którą chcemy dbać zarówno
w ramach działań wewnątrz organizacji, jak i w tych skierowanych do naszych klientów, interesariuszy i beneficjentów.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Jak działać w zgodzie ze zrównoważonym rozwojem

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!