XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Jaka Unia? Spór o słowa i zasady

Jaka Unia? Spór o słowa i zasady
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Solidarność, spójność, konkurencyjność, kryzys migracyjny - to słowa rozumiane różnie przez polityków europejskich. Sesja „Jaka Unia, jaka Europa?” w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach przyniosła obraz kluczowych sprzeczności i problemów Wspólnoty.

W jakim kierunku podąża Unia Europejska? Czy pozostanie projektem polityczno-gospodarczym, czy też ograniczy się do współpracy o charakterze ekonomicznym i handlowym? Takie pytania stawiali sobie uczestnicy debaty „Jaka Unia, jaka Europa?”.

Diagnoza nie była jednoznaczna. UE stoi na rozdrożu, podział został wyraźnie zarysowany, a najbliższe miesiące rozstrzygną, dla których krajów członkowskich Unia pozostanie żywym i atrakcyjnym projektem politycznym.

- Przykład wspólnej polityki energetycznej UE pokazał, czym jest w rzeczywistości europejska solidarność - stwierdziła w trakcie dyskusji Jadwiga Wiśniewska, poseł do Parlamentu Europejskiego.  - To tylko puste hasło. Postulowaną rehabilitację węgla zastąpiła dekarbonizacja a dywersyfikację źródeł zaopatrzenia w gaz - projekt Nord Stream 2. I tak dzieje się mimo stagnacji gospodarczej i ucieczki przemysłu poza Europę, a wraz z nim miejsc pracy. Unia potrzebuje głębokiej reformy instytucji, rewizji polityki energetyczno-klimatycznej w duchu ustaleń szczytu paryskiego i wzmocnienia wspólnego rynku.

- Pani poseł żali się na brak solidarności, ale czyni to z punktu widzenia interesów jednego kraju - zauważył polemizując, Pierre Buhler, ambasador Francji w Polsce. - Solidarność nie może być jednostronna lub cząstkowa. Polska dostaje od podatnika francuskiego czy niemieckiego 15 mld euro. To także jest wymiar solidarności. Postrzegamy Unię Europejską jako wspólne dobro publiczne, a nie płaszczyznę walki o narodowy interes bez względu na interesy innych. Naszym wkładem w to wspólne dobro jest odpowiedzialność.

- To, że zakwestionujemy unijną politykę energetyczno-klimatyczną, nie znaczy nic, o ile nie zaproponujemy alternatywy, np. formuły jej uelastycznienia - dodał Janusz Reiter z Centrum Stosunków Międzynarodowych, były ambasador RP w Niemczech.

Zdaniem europarlamentarzysty Jana Olbrychta, UE „nie da sobie rady” , jeśli nie będzie wspólnotą polityczną. Współpraca gospodarcza wymaga bowiem decyzji na szczeblu politycznym.

- Czy wszyscy zechcą pozostać w Unii politycznej, to otwarte pytanie - uważa Olbrycht. - Zapewne nie. Proces wewnętrznego zamykania się Unii już trwa.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Jaka Unia? Spór o słowa i zasady

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!