Janusz Szewczak: instytucje pana Czarneckiego były umoczone po pachy w toksyczne produkty

To kolejny pomysł totalnej opozycji na dokuczenie rządowi - próba minipuczyku finansowego - powiedział w piątek wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Finansów Publicznych Janusz Szewczak pytany o sprawę Komisji Nadzoru Finansowego.

  • Najwyraźniej postanowił zatopić przewodniczącego KNF, ale przy okazji sam może wejść pod wodę (...) Obawiam się, że z wypłynięciem może być problem - ocenił Janusz Szewczak.
  • Zdaniem wiceszefa sejmowej komisji sprawa KNF to "kolejny pomysł totalnej opozycji na dokuczenie rządowi, czy próba takiego minipuczyku finansowego".
  • Przypomniał, że w lipcu zeszłego roku skierował interpelację do KNF w sprawie działań "niewystarczających" w stosunku do Getin, Getin Noble Banku. "Instytucje pana Czarneckiego były umoczone po pachy w toksyczne produkty, jak choćby polisolokaty" - przypomniał.

"Gazeta Wyborcza" napisała we wtorek, że według właściciela Getin Noble Banku Leszka Czarneckiego, przewodniczący KNF Marek Chrzanowski w marcu 2018 r. zaoferował przychylność dla tego banku w zamian za około 40 mln zł; Czarnecki nagrał tę ofertę i zawiadomił prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez szefa KNF. We wtorek po południu Chrzanowski poinformował, że składa dymisję z funkcji przewodniczącego KNF. Premier Mateusz Morawiecki dymisję przyjął. Pełniącym obowiązki przewodniczącego KNF został Marcin Pachucki.

Czytaj: Agenci CBA zabezpieczyli dokumenty w biurach Komisji Nadzoru Finansowego

Jak mówił w piątek na antenie Programu I Polskiego Radia Szewczak, prezes Leszek Czarnecki jest znany z zamiłowania do nurkowania. "Najwyraźniej postanowił zatopić przewodniczącego KNF, ale przy okazji sam może wejść pod wodę (...) Obawiam się, że z wypłynięciem może być problem - ocenił.

Zdaniem wiceszefa sejmowej komisji sprawa KNF to "kolejny pomysł totalnej opozycji na dokuczenie rządowi, czy próba takiego minipuczyku finansowego".

Przypomniał, że w lipcu zeszłego roku skierował interpelację do KNF w sprawie działań "niewystarczających" w stosunku do Getin, Getin Noble Banku. "Instytucje pana Czarneckiego były umoczone po pachy w toksyczne produkty, jak choćby polisolokaty" - przypomniał.

Szewczak powiedział, że patrzy na sprawę KNF, jak na historię mającą "szerszy kontekst polityczny".

"Oskarżać wszystkich dookoła, jak czynią to przedstawiciele PO czy Nowoczesnej na podstawie jednego artykułu w dość, dla mnie niewiarygodnej gazecie, jaką jest +Gazeta Wyborcza+ na podstawie tytułu tego artykułu (...) i snuć z tego piramidalne teorie spiskowe, to jest zastanawiające" - podkreślił.

Zaznaczył, że "bardzo krytycznie" ocenia zachowanie przewodniczącego KNF. "Zawsze podkreślałem, że to jest stanowisko, gdzie nie tylko trzeba mieć wiedzę i doświadczenie, ale trzeba mieć żelazny charakter, trzeba być odpornym, bezwzględnym" - mówił.

Dodał, że np. Getin Noble Bank nie był podmiotem wzorcowym do naśladowania i "dawno powinien być ukarany, wciągnięty na listę ostrzeżeń".

Pytany o konsekwencje sprawy KNF powiedział, że nie grozi to stabilności systemu finansowego, "bo istnieją zabezpieczenia, istnieje Bankowy Fundusz Gwarancyjny".

Według "GW" z nagrania, którego stenogram Czarnecki - właściciel Getin Noble Bank i Idea Bank - przekazał prokuraturze wraz z zawiadomieniem o przestępstwie, wynika, że Chrzanowski proponował mu następujące przysługi: usunięcie z KNF Zdzisława Sokala - przedstawiciela prezydenta w Komisji i szefa Bankowego Funduszu Gwarancyjnego - bo jest on zwolennikiem przejęcia banków Czarneckiego przez państwo; złagodzenie skutków finansowych zwiększenia tzw. stopy podwyższonego ryzyka (kosztowało to bank ok. 1 mld zł) oraz życzliwe podejście KNF i NBP do planów restrukturyzacji banków Czarneckiego.

Po doniesieniach "GW" jeszcze we wtorek wieczorem premier spotkał się z ministrem sprawiedliwości, prokuratorem generalnym Zbigniewem Ziobro oraz szefami służb - ministrem koordynatorem ds. służb specjalnych Mariuszem Kamińskim, prokuratorem krajowym Bogdanem Święczkowskim, szefem CBA Ernestem Bejdą oraz zastępcą szefa ABW Norbertem Lobą.

W środę agenci CBA, któremu prokuratura powierzyła prowadzenie śledztwa w sprawie przekroczenia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków przez b. przewodniczącego KNF, weszli do biura Komisji Nadzoru Finansowego, by zabezpieczyć materiały dowodowe.

Janusz Szewczak przypomniał w piątek na antenie PR, że przygotowywane są dwie ustawy, które mają chronić klientów przed nieodpowiedzialnymi działaniami właścicieli banków. Pierwsza to ta o nadzorze finansowym, którą w ubiegłym tygodniu przyjął Sejm. Druga - to projekt ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, którą Parlament ma się zająć na najbliższym posiedzeniu.

"My teraz w Sejmie pracujemy nad ustawą (...) o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, która jest formułą tzw. resolution, czyli przepisów unijnych, które przewidują restrukturyzację banków w sytuacji, kiedy te mają jakiś kłopot. Żeby mogły je przejmować inne, większe podmioty, np. większe banki" - zaznaczył.

Dodał, że "jesteśmy opóźnieni z tymi przepisami unijnymi. Do grudnia powinniśmy byli je zrobić więc niewiele czasu zostało" - podkreślił.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Janusz Szewczak: instytucje pana Czarneckiego były umoczone po pachy w toksyczne produkty

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!