XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Jerzy Kwieciński: dokument "Łącząc Europę" to polski sukces negocjacyjny

Jerzy Kwieciński: dokument "Łącząc Europę" to polski sukces negocjacyjny
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W Brukseli uwzględniono większość naszych postulatów dotyczących wsparcia finansowego w nowym budżecie UE na inwestycje związane z transportem, energetyką i telekomunikacją - powiedział minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

- Jest to polski sukces negocjacyjny, a wypracowany w Brukseli dokument jest dobrze zbilansowany i nikt nie jest poszkodowany - powiedział Kwieciński. Przypominał, że "rozmowy na temat CEF(Connecting Europe Facility) trwały od początku września, ale do tej pory każde z 28 państw "ciągnęło linę w swoją stronę".

Dużym sukcesem - jak podkreślił Kwieciński - jest m.in. to, że Polska dostanie z CEF, finansowanie w wysokości 85 proc. inwestycji nie tylko na projekty transgraniczne (łączące, co najmniej dwa kraje), ale również na tak zwane brakujące połączenia w transeuropejskiej sieci transportowej. Przypomniał, że pierwotnie Komisja Europejska chciała objąć tak wysokim dofinansowaniem tylko połączenia transgraniczne i było to obwarowane restrykcyjnymi warunkami.

Polskim postulatem, który znalazł się w porozumieniu, było też włączenie do przebiegających przez Polskę korytarzy TEN-T nowych odcinków drogowych i kolejowych. W sieci znalazły się nowe odcinki Via Carpatia oraz odcinki stanowiące połączenia kolejowe do Centralnego Portu Komunikacyjnego. Uwzględniono też nowy korytarz Via Carpatia w zakresie wdrażania cyfrowych sieci 5G.

Przez Polskę przebiegają dwa korytarze TEN-T. Pierwszy to korytarz Bałtyk - Adriatyk, który łączy polskie porty morskie, przez Czechy, Słowację, Austrię z włoskimi portami adriatyckimi. Drugi to Morze Północne - Bałtyk łączący Finlandię, Estonię, Łotwę, Litwę, Polskę z portami w Belgii, Holandii i Niemczech.

Do rozstrzygnięcia pozostały jeszcze kwestie finansowe. Wielkość budżetu CEF i podział na pulę ogólną i pule dla poszczególnych państw pozostaje przedmiotem negocjacji finansowych. Wyjściowa propozycja Komisji Europejskiej to ponad 42 mld euro. 

Łącząc Europę (CEF - Connecting Europe Facility) to specjalny instrument finansowy zarządzany z poziomu UE. Po raz pierwszy pojawił się w budżecie UE na lata 2014-2020. Wspiera najważniejsze w UE inwestycje transportowe, energetyczne i telekomunikacyjne. 

Zobacz także: PKP PLK: jesteśmy największym beneficjentem programów CEF
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Jerzy Kwieciński: dokument "Łącząc Europę" to polski sukces negocjacyjny

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!