JP Morgan: potrzeby finansowe Ukrainy to ponad 23 mld USD

JP Morgan: potrzeby finansowe Ukrainy to ponad 23 mld USD
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Potrzeby finansowe ukraińskiego budżetu w tym roku i następnym wyniosą jeszcze 23,2 mld USD - ocenia JP Morgan w komentarzu z wtorkową datą.

Dotychczas MFW, zachodnie rządy i instytucje finansowe wyasygnowały Ukrainie już 18 mld USD, co razem daje ok. 41 mld USD.

Kalkulacja oparta jest na założeniu, że Ukraina ureguluje rachunki za import gazu i podniesie rezerwy walutowe przynajmniej do 15 mld USD, z ok. 7,1 mld USD szacowanych na koniec 2014 r.

Według banku na sfinansowanie sektora publicznego w 2015 r. Ukraina będzie potrzebować 12,4 mld USD, a w 2016 dalszych 10,8 mld USD.

Część długu ukraińskiego państwa wobec inwestorów prywatnych będzie musiała zostać zrestrukturyzowana, a na dalszym etapie odpisana na straty. Wiele będzie zależało od tego, czy wierzyciele okażą się wielkoduszni - argumentują analitycy.

Wyasygnowane, międzynarodowe fundusze dla Ukrainy, łącznie z programem MFW sięgają obecnie 18 mld USD.

W połowie grudnia premier Arsenij Jaceniuk szacował nowe potrzeby finansowe Ukrainy na najbliższe dwa lata na 15 mld USD po to, by - jak mówił - "przetrwać trudny okres i nie dopuścić do upadłości kraju". Wspomniał też o międzynarodowej konferencji pomocowej dla Ukrainy i planie odbudowy gospodarki z zachodnią pomocą.

Agencja ratingowa Moody's, na którą powołuje się JP Morgan ocenia, że w 2015 r. wzrośnie ryzyko niewypłacalności Ukrainy. Agencja obawia się, że nowe kredyty z MFW, UE i z innych źródeł nie wystarczą, by Ukraina w 2016 r. mogła od zagranicznych wierzycieli wykupić papiery dłużne na łączną sumę 28 mld USD.

Moody's ocenia też, że w najbliższych 12. miesiącach Ukraina będzie musiała pożyczyć przynajmniej 15-20 mld USD dodatkowo do przyznanych już jej programów pomocowych.

Zdaniem JP Morgana prywatni inwestorzy będą musieli w 2015 r. wziąć na siebie część odpisów ukraińskiego długu z trzech powodów:

Ukraińskie rezerwy walutowe są bardzo małe, co odstrasza inwestorów. Opóźnienie restrukturyzacji długu może przynieść skutki odwrotne od zamierzonych, jeśli inwestorzy dojdą do wniosku, że i tak jest nieuchronna. Po trzecie nie ma pewności, czy zagraniczne rządy będą gotowe przyznać Ukrainie ogromną pomoc, jeśli będzie to oznaczało, że w ostatecznym rachunku przeznaczona ona zostanie na pokrycie strat prywatnych inwestorów.

"Spodziewamy się, że program MFW dla Ukrainy będzie oparty na nowym modelu i zostanie rozszerzony. To, czy Ukraina zdoła uniknąć restrukturyzacji zadłużenia zależeć będzie od tego, czy rządy i instytucje finansowe wspomagające ją będą wobec niej wielkoduszne" - napisali analitycy w konkluzji. Misja MFW spodziewana jest w Kijowie w piątek.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: JP Morgan: potrzeby finansowe Ukrainy to ponad 23 mld USD

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!