KE bierze pod lupę finanse Portugalii

KE bierze pod lupę finanse Portugalii
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Komisja Europejska poinformowała w piątek, że projekt budżetu Portugalii został przez nią zaakceptowany i nie będzie odesłany do Lizbony. Komisarze uznali jednak, że plan wydatków na 2016 rok stwarza ryzyko niezgodności z unijnymi przepisami w przyszłości.

Z zaaprobowania budżetu zadowolony jest unijny komisarz ds. gospodarczych i finansowych Pierre Moscovici. "To konkluzja pozytywna dla Portugalii, dla Komisji Europejskiej i dla całej strefy euro" - mówił na piątkowej konferencji prasowej w Brukseli.

Pod koniec stycznia Portugalia z ponad trzymiesięcznym opóźnieniem przesłała do Brukseli projekt budżetu na 2016 rok. Powodem był pat polityczny, jaki powstał w tym kraju po wyborach parlamentarnych z października 2015 roku.

Komisja Europejska uznała jednak, że projekt jaki nadszedł z Lizbony 22 stycznia naruszał zasady unijnego paktu stabilności i wzrostu. Gdyby nie wniesiono do niego zmian to KE odrzucałaby go i konieczne byłoby przedstawienie nowej wersji. Rząd portugalski zgodził się jednak pod presją na obniżenie prognozowanego deficytu z 2,6 proc. PKB zgłoszonych przed dwoma tygodniami do 2,4 proc., a także inne poprawki.

W wyniku negocjacji ustalono, że oszczędności strukturalne mają wynieść w tym roku od 0,1 do 0,2 proc. PKB. Według wyliczeń KE ich wysokość sięgnie 846 mln euro. "KE udowodniła, że jest w stanie poprawiać sytuację budżetową (państwa członkowskiego) bez zastraszania, a poprzez dialog" - przekonywał Moscovici. Jak ocenił w ten sposób udało się osiągnąć więcej niż przez odrzucenie budżetu.

Wiceszef KE ds. euro Valdis Dombrovskis powiedział, że w maju KE jeszcze raz przyjrzy się budżetowi Portugalii i przeanalizuje go w ramach procedury nadmiernego deficytu. KE chce, żeby wcześniej tamtejsze władze podjęły konkretne działania, aby zapewnić zgodność budżetu z paktem stabilności i wzrostu.

Takie środki to cios dla nowych portugalskich władz, które szły do wyborów z hasłami odrzucenia polityki oszczędnościowej. Portugalia jest jednym z dziewięciu państw unijnych objętych procedurą nadmiernego deficytu. W jej ramach była zobowiązana do zmniejszenia deficytu poniżej 3 proc. PKB do końca 2015 roku. Zgodnie z decyzją Rady UE Portugalia ma też w 2016 roku dokonać dostosowania fiskalnego, czyli znalezienia dodatkowych dochodów lub/i obcięcia wydatków, w wysokości 0,6 proc. PKB.

W przesłanym 22 stycznia projekcie budżetu portugalskie władze prognozowały, że wzrost gospodarczy wyniesie w tym roku 2,1 proc. PKB. Tymczasem zgodnie z opublikowanymi w czwartek prognozami Komisji Europejskiej kraj te ma rozwijać się dużo wolnej, bo w tempie 1,6 proc. PKB w tym roku.

Portugalia dopiero w 2014 roku wyszła z recesji. Kraj boryka się ze stosunkowo wysokim, bo wynoszącym ponad 12 proc. bezrobociem, ale ma ono spadać. Problemem jest też jeden z najwyższych w UE długów publicznych, wynoszący około 130 proc. PKB.

KE szacuje, że deficyt budżetowy Portugalii w 2015 roku sięgnął 4,2 proc. PKB, czyli był sporo powyżej wymaganych 3 proc.

Zgodnie przepisami UE wszystkie państwa członkowskie należące do strefy euro, które nie są objęte programami dostosowań makroekonomicznych, muszą przedstawiać KE i eurogrupie projekty budżetowe. Mają na to czas do 15 października.

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: KE bierze pod lupę finanse Portugalii

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!