KE: inflacja powinna w końcu wzrosnąć

KE: inflacja powinna w końcu wzrosnąć
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W krótkim okresie niski poziom produkcji i niskie ceny będą nadal zaniżać inflację, ale rosnąca aktywność ekonomiczna i wzrost płac spowodują, że inflacja powinna w końcu wzrosnąć - oceniła w środę Komisja Europejska, komentując dane o inflacji w eurolandzie.

Eurostat podał w środę wstępne wyliczenie, zgodnie z którym inflacja w strefie euro w ujęciu rok do roku spadła w grudniu - po raz pierwszy od 2009 r. - poniżej zera, do minus 0,2 proc.

Jak podkreślała na konferencji prasowej rzeczniczka KE ds. gospodarczych Annika Breidthardt, dane te oznaczają, że mamy do czynienia z czasową negatywną wartością wskaźnika inflacji, a nie z właściwą deflacją.

"Słaba produkcja i niskie ceny dóbr będą nadal zaniżać inflację w krótkim okresie, ale aktywność ekonomiczna stopniowo się wzmacnia, płace rosną, dlatego inflacja powinna w końcu wzrosnąć" - powiedziała Breidthardt.

Jak zaznaczyła, niska inflacja będzie nadal trwała w krótkim okresie, ale w długim Komisja spodziewa się wzrostu tego wskaźnika wraz z wzmacnianiem się gospodarki i wzrostem płac.

Jak podał Eurostat, ujemna stopa inflacji w strefie euro w grudniu była napędzana przez spadek cen energii (minus 6,3 proc., w porównaniu z minus 2,6 proc. w listopadzie). Stabilne były ceny żywności, alkoholu i tytoniu (0,0 proc., w porównaniu z 0,5 proc.) i nieenergetycznych towarów przemysłowych (0,0 proc., w porównaniu z minus 0,1 proc.). Biuro statystyczne Unii Europejskiej spodziewa się natomiast wzrostu cen usług (1,2 proc., tak samo jak w listopadzie).

Spadek przeciętnego poziomu cen, jak potocznie określana jest deflacja, nie jest wcale pozytywnym zjawiskiem. W warunkach deflacji konsumenci wstrzymują się z zakupami, licząc, że to, co chcą kupić, będzie w przyszłości jeszcze tańsze. Powstające w ten sposób ograniczenie konsumpcji powoduje kurczenie się gospodarki i ograniczanie miejsc pracy.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!