KE może w piątek przyjąć umowę z Polską ws. funduszy UE

KE może w piątek przyjąć umowę z Polską ws. funduszy UE
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Jesteśmy na finalnym etapie przyjęcia Umowy Partnerstwa z Polską ws. wydatkowania środków z unijnych funduszy strukturalnych, mamy nadzieję formalnie ogłosić to w piątek - poinformowała w czwartek PAP rzeczniczka KE ds. polityki regionalnej Shirin Wheeler.

Umowy Partnerstwa Komisji Europejskiej z krajami członkowskimi to nowość w funduszach strukturalnych UE, wprowadzona w tej perspektywie finansowej (na lata 2014-2020) po to, by poprawić skuteczność wydatkowania unijnych środków w krajach UE, skoncentrować je na priorytetowych obszarach i wzmocnić warunki wydatkowania. Przyjęcie Umowy pozwala na wdrożenie programów wydatkowania środków z funduszy strukturalnych.

W Umowie Partnerstwa określona jest strategia wydatkowania środków z unijnych funduszy strukturalnych i inwestycyjnych w danym kraju oraz priorytety inwestycyjne w tym zakresie. Chodzi o fundusz rozwoju regionalnego, fundusz społeczny, fundusz spójności, fundusz rozwoju obszarów wiejskich i fundusz rybacki.

Polska jako pierwsza przekazała projekt umowy partnerstwa do KE (10 stycznia), a jej negocjacje z KE rozpoczęły się 5 marca. Umowę taką Komisja przyjęła już dla Danii.

Jak wyjaśniał w rozmowie z PAP komisarz UE ds. polityki regionalnej Johannes Hahn, głównym celem Umów Partnerstwa jest uzgodnienie obszarów, które powinny być finansowane z danych funduszy. Mają one ponadto służyć uzgodnieniu obszarów, gdzie pieniądze powinny być wykorzystane i uzgodnieniu głównych celów. Kwestie te są następnie "skonkretyzowane" w programach operacyjnych różnych funduszy.

Umowa Partnerstwa to dokument uzgadniany przez Komisję Europejską i kraje członkowskie, określający główne kierunki inwestowania środków unijnych w latach 2014-2020.

Jak podkreślał wcześniej komisarz UE ds. polityki regionalnej Johannes Hahn, w nowej unijnej perspektywie przesunął się nacisk na konkretne cele wykorzystania środków UE. Dotąd trafiały one głównie na infrastrukturę. W nowej perspektywie akcent przesuwa się na promowanie nowoczesnej, innowacyjnej przedsiębiorczości. O ile w latach 2007-2014 na wsparcie gospodarki w Polsce trafiło 4 mld euro, teraz ma to być 18 mld euro.

Jeśli kraj członkowski nie będzie przestrzegać Umowy Partnerstwa, może być zmuszony do zwrotu unijnych środków, które nie kwalifikują się do wydatkowania.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!