KE: wniosek Grecji może utorować drogę do kompromisu

KE: wniosek Grecji może utorować drogę do kompromisu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker uważa, że wniosek Grecji o przedłużenie wsparcia finansowego to pozytywny znak, który może utorować drogę do kompromisu - poinformował w czwartek rzecznik KE Margaritis Schinas.

"Przewodniczący Juncker uważa ten list (Grecji - PAP) za pozytywny znak, który w jego ocenie może utorować drogę do rozsądnego kompromisu w interesie stabilności całej strefy euro" - powiedział rzecznik.

Dodał, że grecki rząd zwrócił się w czwartek o przedłużenie "głównej umowy o mechanizmie pomocy finansowej", co jest prawnym określeniem "opisującym obecny program pomocowy dla Grecji".

"Szczegółowa ocena listu oraz odpowiedź na niego będzie teraz zadaniem dla eurogrupy" - powiedział Schinas. Eurogrupa, czyli ministrowie finansów państw strefy euro, spotkają się w piątek w Brukseli o godz. 15.

Z wypowiedzi rzecznika KE wynika, że Grecy zwrócili się o przedłużenie o sześć miesięcy porozumienia o pomocy finansowej o angielskiej nazwie Master Financial Assistance Facility Agreement (MFAFA), podpisanej w 2012 r. między Grecją a Europejskim Funduszem Stabilności Finansowej.

Zgodnie z interpretacją KE porozumienie MFAFA, które wygasa 28 lutego, oznacza cały program pomocowy dla Grecji - wraz z warunkami dotyczącymi przeprowadzenia uzgodnionych w specjalnym memorandum reform i oszczędności. Umowa MFAFA zobowiązuje do wypełniania uzgodnień tego memorandum, które - jak tłumaczą źródła - nie wygasa i nie trzeba występować o jego przedłużenie.

Nowy lewicowy rząd w Atenach zapowiadał tymczasem, że zwróci się jedynie o przedłużenie tylko "umowy kredytowej" i jednocześnie zażąda zmiany warunków udzielenia pomocy finansowej, aby jej społeczne koszty były mniej dotkliwe. Na takie rozwiązanie nie było jednak zgody eurogrupy.

Prośbę Grecji już odrzucił niemiecki rząd. "Pismo z Aten nie jest treściwą propozycją rozwiązania (kryzysu)" - oświadczył w czwartek rzecznik ministerstwa finansów Martin Jaeger.

W wypowiedzi dla agencji dpa Jaeger wyjaśnił, że grecka propozycja zmierza w rzeczywistości do kontynuowania finansowania bez wypełniania zobowiązań wynikających z programu. "Pismo nie jest zgodne z kryteriami ustalonymi w poniedziałek w ramach strefy euro" - podkreślił rzecznik resortu finansów.

W latach 2010-2014 Grecja otrzymała od UE i MFW 240 mld euro w ramach programów ratunkowych, które uchroniły ją przed bankructwem. Nowy rząd w Atenach chce teraz tzw. porozumienia pomostowego zamiast nadzorowanego przez trojkę (Europejski Bank Centralny, Komisja Europejska i Międzynarodowy Fundusz Walutowy) dotychczasowego programu pomocowego.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: KE: wniosek Grecji może utorować drogę do kompromisu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!