KE: wzrost PKB w UE o 1,6 proc. w 2014 r.

KE: wzrost PKB w UE o 1,6 proc. w 2014 r.
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Produkt krajowy brutto UE wzrośnie w 2014 r. o 1,6 proc., a w strefie euro - o 1,2 proc. - szacuje Komisja Europejska w wiosennych prognozach gospodarczych. W 2015 r. wzrost gospodarczy przyśpieszy do 2 proc. w UE i 1,7 proc. PKB w eurolandzie.

W lutym b.r. KE przewidywała wzrost PKB Unii w tym roku na poziomie 1,5 proc., a strefy euro - na poziomie 1,2 proc. Prognozowane wówczas wskaźniki wzrostu PKB na 2015 r. wynosiły 2 proc. dla UE i 1,8 proc. dla strefy euro.

"Wiosenna prognoza gospodarcza pokazuje kontynuację ożywienia gospodarczego w Unii Europejskiej po recesji rok temu" - ocenia Komisja Europejska. Zaznacza, że prognoza oparta jest na założeniu, iż kraje UE będą wdrażać uzgodnione reformy gospodarcze.

"Ożywienie się umacnia. Deficyty (finansów publicznych) spadły, inwestycje wyszły z dołka i co bardzo ważne, sytuacja w sferze zatrudnienia zaczęła się poprawiać. Kontynuowanie reform przez kraje członkowskie i samą UE zaczyna się opłacać" - oświadczył wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Siim Kallas, który tymczasowo pełni obowiązki komisarza ds. monetarnych i walutowych.

Jego zdaniem zachodzące w UE zmiany przypominają głębokie reformy, podjęte w latach 90. ubiegłego wieku przez kraje środkowej i wschodniej Europy, które przystąpiły do UE dokładnie 10 lat temu. "To doświadczenie pokazuje, jak ważne jest wdrożenie reform strukturalnych i pozostanie na tej drodze, niezależnie od wyzwań, jakie mogą się na niej pojawić" - dodał Kallas.

Według KE najważniejszym czynnikiem napędzającym wzrost będzie popyt wewnętrzny. Wydatki konsumentów powinny stopniowo przyczyniać się do wzrostu gospodarczego, bo niska inflacja i stabilizacja sytuacji na rynku pracy są korzystne dla dochodu realnego.

Inflacja wyniesie w tym roku 1 proc. w całej UE i 0,8 proc. w strefie euro, zaś w 2015 roku - odpowiednio 1,5 proc. oraz 1,2 proc. Stopy bezrobocia powinny spaść w 2015 roku do 10,1 proc. w UE oraz do 11,4 proc. w strefie euro.

Wzrostowi PKB sprzyjać będzie także ożywienie inwestycji. Wpływ eksportu netto na wzrost gospodarczy będzie zaś maleć w okresie, którego dotyczą prognozy - ocenia KE.

Przewiduje też dalszą redukcję deficytów w krajach UE - do około 2,5 proc. PKB w 2014 r. zarówno w całej Unii, jak i w eurolandzie. Relacja wysokości zadłużenia do PKB spadnie zaś do 90 proc. w UE i 96 proc. w strefie euro.

Według prognoz Komisji recesja dotknie w tym roku Cypr, który nadal zmaga się ze skutkami kryzysu sektora bankowego. PKB tego kraju spadnie o 4,8 proc. w tym roku, ale w 2015 r. wzrośnie o 0,9 proc.

Nieznaczny spadek PKB, o 0,6 proc. odnotuje też w 2014 r. Chorwacja. W 2015 r. gospodarka tego kraju wzrośnie o 0,7 proc.

Gospodarki pozostałych krajów UE będą w tym roku na plusie, zaś w 2015 r. wszystkie państwa odnotują wzrost. Komisja spodziewa się, że na koniec 2014 r. realny PKB Unii po raz pierwszy wzrośnie powyżej poziomu z 2008 r., czyli sprzed kryzysu. W strefie euro nastąpi to w ciągu 2015 r.

Produkt krajowy brutto zmagającej się z głębokim kryzysem Grecji, która do tej pory także była mocno pod kreską, wzrośnie w 2014 r. o 0,6 proc. oraz o 2,9 w 2015 r.

Najsilniej wzrośnie PKB Łotwy - o 3,8 proc. w tym roku i 4,1 w przyszłym roku, a także Litwy (odpowiednio 3,3 proc. i 3,7 proc.) oraz Polski (3,2 proc. i 3,4 proc.)

Dla największej gospodarki UE, Niemiec, KE prognozuje wzrost PKB o 1,8 proc. w 2014 r. i 2 proc. w 2015 r., z kolei dla Francji - odpowiednio o 1 proc. i 1,5 proc.

Wolniej rozwijać się będzie gospodarka Włoch - o 0,6 proc. PKB w tym roku oraz 1,2 proc. w przyszłym.

Według Komisji ryzykiem dla gospodarki UE może być nie tylko spowolnienie reform, ale i wyzwania geopolityczne, w tym napięte relacje z Rosją w związku z kryzysem na Ukrainie. KE uważa, że nie można wykluczyć dalszego osłabienia wzrostu gospodarczego w Rosji, finansowych perturbacji i spadku zaufania inwestorów. Według prognoz wzrost PKB Rosji wyniesie w tym roku 1 proc., a w 2015 r. - 2 proc.; jeszcze w lutym prognozowano wzrost o 2,3 proc. PKB w 2014 r. i o 2,7 proc. w 2015 r.

"Jeśli nasilenie napięć w relacjach z Rosją doprowadzi do poważniejszych zakłóceń w dostawach ropy i gazu oraz ostrego wzrostu ich cen, będzie to mieć znaczne negatywne skutki dla wielu krajów członkowskich" - ocenia Komisja Europejska.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: KE: wzrost PKB w UE o 1,6 proc. w 2014 r.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!