KE za otwarciem drzwi do rozmów o długu Grecji

KE za otwarciem drzwi do rozmów o długu Grecji
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Porozumienie między władzami Grecji a kredytodawcami, które otworzy drogę do wypłaty kolejnych pożyczek, a przede wszystkim rozmów o restrukturyzacji długu, jest w zasięgu ręki - wynika z wypowiedzi unijnych komisarzy. Niemcy są przeciwne oddłużeniu.

"Pracujemy ściśle z greckimi władzami nad drugim przeglądem (realizacji programu pomocowego - PAP) i trzeba powiedzieć, że dokonano znacznego postępu" - powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej w Brukseli wiceszef KE ds. euro Valdis Dombrovskis.

W przypadku zakończenia drugiego przeglądu realizacji reform, na jakie Ateny zgodziły się, by otrzymać międzynarodową pomoc, zbierający się 5 grudnia w Brukseli ministrowie finansów eurolandu będą mogli przeprowadzić kolejną dyskusję na temat restrukturyzacji zadłużenia tego kraju.

"Oceniamy działania, które podjęły greckie władze, zarówno jeśli chodzi o budżet na 2017 r., ale również na 2018 r., aby mieć pewność, że średniookresowy cel nadwyżki pierwotnej w wysokości 3,5 proc. PKB będzie osiągnięty. Jest znaczący postęp, więc można oczekiwać, że w przewidywalnej przyszłości będziemy w stanie zamknąć drugi przegląd" - oświadczył Dombrovskis.

W poniedziałek w Atenach przebywa unijny komisarz ds. gospodarczych i walutowych Pierre Moscovici, by zachęcać tamtejsze władze do niepopularnych reform m.in. dotyczących rynku pracy.

W weekendowym wydaniu greckiego dziennika "Ethnos" Moscovici ocenił, że Grecja może rozpocząć nowy rozdział walki z kryzysem. Jego zdaniem porozumienie z kredytodawcami w sprawie reform, celów budżetowych i restrukturyzacji długu jest możliwe w ciągu najbliższych dni.

Dyskusja w tej ostatniej kwestii nie będzie jednak prosta. Minister finansów Niemiec Grecji Wolfgang Schaeuble wielokrotnie mówił, że jest przeciwny oddłużeniu.

W maju ministrowie finansów eurolandu zdecydowali, że zgodzą się na jakiś rodzaj restrukturyzacji zadłużenia, nie ustalając jednak szczegółów w tej sprawie. Tłem podejścia do długu Grecji jest spór między Międzynarodowym Funduszem Walutowym a strefą euro. Waszyngtońska instytucja naciska na redukcję zadłużenia, wskazując, że bez tego Atenom będzie ciężko wyjść na prostą.

W ubiegłym tygodniu przeciwko oszczędnościowym żądaniom wierzycieli strajkował w Grecji sektor publiczny. Związki sprzeciwiają się też prywatyzacji państwowych przedsiębiorstw, z czego ma być sfinansowana spłata długów.

Kredytodawcy oczekują m.in. uelastycznienia prawa pracy, by ułatwić zwalnianie pracowników. W ubiegłym tygodniu rząd w Atenach przedstawił propozycje kolejnych podwyżek podatków, które mają przynieść miliard euro dodatkowych wpływów budżetowych. Z kolei wydatki na pensje i emerytury w sektorze publicznym mają być obcięte o 5,7 mld euro.

Grecja jest zależna od pomocy międzynarodowych kredytodawców od 2010 roku. Obecny program pomocowy - z pakietu, którego łączna wartość wynosi do 86 mld euro - jest już trzecim z kolei.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: KE za otwarciem drzwi do rozmów o długu Grecji

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!