XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

KNF zyskała departament FinTech. Na czele Artur Granicki

KNF zyskała departament FinTech. Na czele Artur Granicki
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Artur Granicki został dyrektorem nowego departamentu innowacji finansowych FinTech w Urzędzie Komisji Nadzoru Finansowego - poinformował 9 maja przewodniczący KNF Marek Chrzanowski. Dodał, że nowy dyrektor ma w najbliższym czasie m.in. rozwinąć program Innovation Hub.

  • Nowy departament będzie organizowany od zera.
  • Artur Granicki z wykształcenia jest radcą prawnym.
  • Już wcześniej zajmował się doradztwem regulacyjnym oraz transakcyjnym dla spółek startupowych z zakresu FinTech.

Chrzanowski w środę oficjalnie przedstawił na konferencji prasowej nowego dyrektora nowego departamentu w UKNF. W wyniku rozstrzygniętego konkursu na to stanowisko został nim Artur Granicki. Pracę ma rozpocząć 15 maja.

"Nowy departament, nowy zakres obowiązków Komisji Nadzoru Finansowego" - powiedział Chrzanowski. Jak dodał, Granicki ma "od zera" zorganizować nowy departament. Wskazał, że Granicki spełnia wszystkie kompetencje, jakie były stawiane przez KNF w konkursie.

Jak podała KNF, Granicki jest ekspertem w dziedzinie prawa rynku kapitałowego oraz prawa nowych technologii. Od samego początku swojej drogi zawodowej jest związany z rynkiem kapitałowym. Doświadczenie zdobywał m.in. w departamencie funduszy inwestycyjnych Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego oraz jako prawnik wewnętrzny w instytucjach finansowych i kancelariach prawnych.

Przed objęciem obowiązków dyrektora departamentu innowacji finansowych FinTech pełnił funkcję partnera zarządzającego w kancelarii prawnej, gdzie zajmował się doradztwem regulacyjnym oraz transakcyjnym dla spółek startupowych z zakresu FinTech (robodoradztwo, big data, blockchain).

"Moje doświadczenie skupiało się przez ostatnich kilkanaście lat na rynku finansowym i było związane głównie ze spółkami technologicznymi" - powiedział Granicki.

Jak przekazał, w najbliższym czasie chciałby, aby doszło do rozwoju działalności Innovation Hub. "Tak, aby w sprawny, szybki sposób móc wydawać odpowiedzi, wiążące interpretacje dla spółek, sektora FinTech, które się zgłoszą do tego programu" - tłumaczył. Z informacji na stronie KNF wynika, że za pośrednictwem programu Innovation Hub Komisja prowadzi dialog z podmiotami sektora FinTech, udzielając im stosownych wyjaśnień na zadane zapytania i wspierając tym samym rozwój nowoczesnych technologii na rynku finansowym, przy zachowaniu bezpieczeństwa i odpowiedniej ochrony klientów.

Kolejnym wyzwaniem jest intensyfikacja prac nad "piaskownicą regulacyjną" (regulatory sandbox). "Prace nad +piaskownicą regulacyjną+ już się rozpoczęły i trzeba je przyspieszyć, ponieważ rynek na nie czeka. Mam nadzieję, że w ciągu najbliższych kilku miesięcy uda się wprowadzić wirtualną piaskownicę regulacyjną, natomiast, w jak najkrótszym czasie w przyszłości rozwinąć +piaskownicę regulacyjną+, tak, aby w pełni już funkcjonowała" - mówił.

"Piaskownica" - jak tłumaczył wcześniej Chrzanowski - "co do zasady polega na tym, że dla usługi innowacyjnej, świadczonej dla rynku, tworzy się specjalną przestrzeń, w której innowacyjne rozwiązania mogą być testowane w ograniczonym zakresie i czasie, i na ograniczonej próbie klientów przed uzyskaniem formalnej licencji". "Dzięki takiemu podejściu firmie łatwiej jest zacząć działanie i przetestować swoją usługę. Dopiero kiedy jej działalność osiągnie masę krytyczną, wychodzi ona w pełni na rynek" - wyjaśniał.

Inne wyzwania to współpraca oraz dialog ze środowiskiem startupowym oraz instytucjami publicznymi, w celu poprawy środowiska prawnego dla rozwoju innowacji finansowych poprzez wspieranie likwidacji barier prawnych oraz uregulowanie obszarów, w których występuje brak pewności prawnej, a także aktywne działania w celu zachęcania startupów do prowadzenia i rozwoju działalności innowacyjnej w Polsce.

Granicki jest radcą prawnym. Tytuł magistra prawa uzyskał na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Ukończył także studia podyplomowe z zakresu prawa spółek oraz studia podyplomowe z zakresu prawa rynku kapitałowego na Uniwersytecie Warszawskim.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: KNF zyskała departament FinTech. Na czele Artur Granicki

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!