Kolejny etap dochodzenia KE ws. prania brudnych pieniędzy. Polska na celowniku

Kolejny etap dochodzenia KE ws. prania brudnych pieniędzy. Polska na celowniku
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Komisja Europejska przeszła w czwartek do drugiego etapu procedury m.in. przeciw Polsce w związku z niewdrożeniem przepisów dotyczących przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy.

Poza Polską KE wezwała też do zastosowania tych regulacji Bułgarię, Cypr, Grecję, Luksemburg, Maltę, Holandię i Rumunię. Zaostrzone unijne przepisy w sprawie prania pieniędzy, unikania opodatkowania i finansowania terroryzmu miały być wdrożone przez wszystkie państwa unijne do 26 czerwca.

KE jeszcze w lipcu rozpoczęła procedurę o naruszenie unijnego prawa wobec tych krajów, wzywając je do usunięcia uchybienia. Z czwartkowego komunikatu wynika, że nie zawiadomiły one dotychczas o żadnych środkach transpozycji, a krajowe procesy legislacyjne ciągle trwają.

Czwarta dyrektywa w sprawie przeciwdziałania praniu pieniędzy zaostrzyła obowiązujące przepisy w tym zakresie. Wprowadziła m.in. wzmocnienie obowiązku przeprowadzenia oceny ryzyka prania pieniędzy przez banki, prawników i księgowych, określiła też jasne wymogi dotyczące przejrzystości w zakresie rzeczywistej struktury własności przedsiębiorstw. Unijne regulacje wymagają, by informacje te były przechowywane w centralnym rejestrze i udostępniane organom krajowym.

Dyrektywa ma też ułatwiać współpracę i wymianę informacji między jednostkami analityki finansowej z różnych państw członkowskich. Cel to rozpoznawanie i monitorowanie podejrzanych przepływów pieniężnych. Przepisy te zwiększają też uprawnienia do nakładania sankcji.

Polska wraz pozostałymi siedmioma państwami członkowskimi UE dostała dwa miesiące na zapewnienie pełnej zgodności prawa krajowego z dyrektywą. Jeśli to się nie stanie, sprawa może zostać skierowana do Trybunału Sprawiedliwości.

Z regulacjami tymi problem mają też Belgia i Hiszpania, które wprawdzie podjęły działania, by wdrożyć je do prawa krajowego, ale - zdaniem KE - były one niewystraczające. Procedura wobec tych krajów jest na wcześniejszym etapie i na razie nie grozi im Trybunał.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kolejny etap dochodzenia KE ws. prania brudnych pieniędzy. Polska na celowniku

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!