Komisja Europejska zajmie się skargą polskich frankowiczów

Komisja Europejska zajmie się skargą polskich frankowiczów
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Otrzymaliśmy potwierdzenie z Komisji Europejskiej, że zajmie się naszą skargą na działalność polskiego wymiaru sprawiedliwości - poinformował prezes Stowarzyszenia "Stop Bankowemu Bezprawiu" Arkadiusz Szcześniak.

  • W kwietniu SBB przekazało do Komisji Europejskiej skargę na wyroki polskiego wymiaru sprawiedliwości.
  • Skarga dotyczyła wyroków, zdaniem SBB, łamiących Kartę Praw Podstawowych Unii Europejskiej oraz unijną dyrektywę z 1993 roku w sprawie nieuczciwych warunków w umowach konsumenckich.
  • Zdaniem Stowarzyszenia, o ile w wielu krajach UE sądy wydają wyroki korzystne dla kredytobiorców w sporach z bankami, w Polsce "Sąd Najwyższy od wielu lat sprzyja sektorowi bankowemu".

Skupiające frankowiczów stowarzyszenie, jak dodał, otrzymało informację, że pismo SBB z kwietnia br. zostało zarejestrowane w KE jako skarga pod określonym numerem referencyjnym.

W przekazanym przez SBB piśmie przedstawiciel Komisji informuje, że skarga Stowarzyszenia "zostanie rozpatrzona przez służby Komisji w świetle obowiązującego prawa Unii Europejskiej", a komisja "przekaże informacje na temat wyników analizy i wszelkich działań podjętych w związku ze skargą".

"Proszę zwrócić uwagę, że jeżeli Komisja zdecyduje się podjąć działanie w związku z Pana/Pani skargą, w tym wszcząć formalne postępowanie w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego, jej głównym celem będzie zapewnienie zgodności przepisów danego państwa członkowskiego z prawem UE i ich prawidłowego stosowania. Może się zatem okazać, że przedłożenie skargi do Komisji nie zapewni rozwiązania w Pana/Pani szczególnej sytuacji. Aby uzyskać zadośćuczynienie, w tym - w uzasadnionych przypadkach - odszkodowanie, skarżący powinien podjąć działania na szczeblu krajowym w danym państwie członkowskim" - głosi pismo KE do SBB.

W kwietniu SBB przekazało do Komisji Europejskiej skargę na wyroki polskiego wymiaru sprawiedliwości. Skarga dotyczyła wyroków, zdaniem SBB, łamiących Kartę Praw Podstawowych Unii Europejskiej oraz unijną dyrektywę z 1993 roku w sprawie nieuczciwych warunków w umowach konsumenckich.

"Część orzeczeń wydawanych przez polski wymiar sprawiedliwości pomija prawa przysługujące obywatelom Polski wynikających z prawodawstwa unijnego" - stwierdzało SBB w skardze.

Zdaniem Stowarzyszenia, o ile w wielu krajach UE sądy wydają wyroki korzystne dla kredytobiorców w sporach z bankami, w Polsce "Sąd Najwyższy od wielu lat sprzyja sektorowi bankowemu".

"W orzeczeniu Sądu Najwyższego z dnia 14 maja 2015 r. sygn. II CKS 768/14 czytamy m.in., iż Sąd musi brać pod uwagę: +czynnik ekonomicznej opłacalności angażowania się pozwanego Banku+. W ocenie Stowarzyszenia taki sposób orzekania łamie Artykuł 20 Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej (równość wobec prawa) oraz art. 20 dotyczący ochrony konsumenta" - głosiła kwietniowa skarga.

Zdaniem SBB, także "ostatnie prawomocne wyroki Sądów Apelacyjnych (Sąd Okręgowy we Wrocławiu II Ca 2375/16, Sąd Apelacyjny w Katowicach, wyrok z dnia 8 marca 2018 r., sygn. akt I ACa 915/17) łamią również przepisy Dyrektywa Rady 93/13/EWG z dnia 5 kwietnia 1993 r. w sprawie nieuczciwych warunków w umowach konsumenckich".

"Sądy w orzeczeniach mylnie interpretują moment, na który należy oceniać umowę. Dyrektywa w tym zakresie jasno wskazuje, iż jest to moment jej zawarcia. Ponadto Sądy mimo +wykrycia+ w umowie zapisów nieuczciwych (tzw. abuzywnych) działających na niekorzyść klienta, pomijają sankcje wobec przedsiębiorcy, jakie nakłada w takiej sytuacji Dyrektywa" - zaznaczało SBB.

"Oczekujemy od Komisji Europejskiej szybkiej reakcji i podjęcia działań zmierzających do przedstawienia skutecznych działań wymuszających na polskim wymiarze sprawiedliwości stosowanie przepisów Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej jak i Dyrektywy. Stowarzyszenie rozważa też możliwość pozwania państwa polskiego za uporczywe łamanie przepisów UE poprzez wydawanie wadliwych wyroków" - pisało Stowarzyszenie w skardze.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Komisja Europejska zajmie się skargą polskich frankowiczów

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!