Komisja Europejska zaniepokojona finansami publicznym Rumunii i Węgier

Komisja Europejska zaniepokojona finansami publicznym Rumunii i Węgier
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Zdaniem Komisji Europejskiej Rumunia i Węgry powinny ograniczyć swoje wydatki i ustabilizować sytuację budżetową.

  • W czerwcu ministrowie finansów państw UE przyjęli w Luksemburgu rekomendacje wobec Węgier i Rumunii w związku z tym, że kraje te nie trzymają się wyznaczonych przez UE ram polityki budżetowej.
  • Państwa członkowskie przyjęły rekomendację, by kraje te skorygowały swoje odchylenie od optymalnego kursu budżetowego. W przypadku Węgier chodzi o 2018 r., natomiast dla Rumunii zalecenie obejmuje lata 2018 i 2019.
  • KE stwierdziła jednak, że kraje te nie postępują w kierunku wypełnienia rekomendacji Rady UE. Dlatego postuluje, by zaproponować wobec tych krajów nowe, bardziej restrykcyjne rekomendacje.

- Sytuacja budżetowa dwóch krajów, Rumunii i Węgier, w dalszym ciągu jest naszym zdaniem niepokojąca. Dlatego też przyjęliśmy nowe zalecenia, w których wzywamy do podjęcia dodatkowych wysiłków przez te kraje - powiedział na konferencji komisarz ds. gospodarczych i finansowych Pierre Moscovici.

W czerwcu ministrowie finansów państw UE przyjęli w Luksemburgu rekomendacje wobec Węgier i Rumunii w związku z tym, że kraje te nie trzymają się wyznaczonych przez UE ram polityki budżetowej.

Projekt rekomendacji w tej sprawie przygotowała jeszcze w maju KE, którą niepokoi prowadzona przez oba kraje polityka fiskalna. Chodzi o procedurę, w ramach której bada się odchylenie budżetowe od optymalnej ścieżki dla danego państwa. Ministrowie finansów zgodzili się w czerwcu z Komisją, że w przypadku Węgier i Rumunii mowa jest o "znacznym odchyleniu".

Dlatego pozostałe państwa członkowskie przyjęły rekomendację, by kraje te skorygowały swoje odchylenie od optymalnego kursu budżetowego. W przypadku Węgier chodzi o 2018 r., natomiast dla Rumunii zalecenie obejmuje lata 2018 i 2019.

KE stwierdziła jednak, że kraje te nie postępują w kierunku wypełnienia rekomendacji Rady UE. Dlatego postuluje, by zaproponować wobec tych krajów nowe, bardziej restrykcyjne rekomendacje.

Komisja podała, że deficyt publiczny w Rumunii wzrósł z 0,5 proc. w 2015 r. do 2,9 proc. w 2016 r., a prognozy wskazują, że w 2018 r. osiągnie poziom 3,3 proc., w 2019 r. poziom 3,4 proc., a w 2020 r. poziom 4,7 proc. Jeśli tak się stanie, w 2020 roku będzie on najwyższy w całej Unii.

Dlatego KE chce, żeby kraj ograniczył wydatki budżetowe. W środowym komunikacie KE stwierdziła, że Bukareszt nie podjął skutecznych działań w odpowiedzi na zalecenie krajów członkowskich (Rady UE) z czerwca.

Tymczasem władzom w Budapeszcie państwa członkowie rekomendowały, by podjęły one działania prowadzące do tego, by nominalny wzrost wydatków rządowych nie przekraczał 2,8 proc. w 2018 r. Deficyt publiczny na Węgrzech wzrósł z 1,6 proc. w 2016 r. do 2,4 proc. w 2018 r., a prognozy wskazują, że w ciągu najbliższych dwóch lat utrzyma się na poziomie nieco poniżej 2 proc.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

  • Rumunia

    Przelicz walutę
  • lej (RON)

  • 0,869 złoty (PLN)

    0,201 EUR, 0,218 USD

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Komisja Europejska zaniepokojona finansami publicznym Rumunii i Węgier

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!