Komornik łatwiej zwindykuje rolnika? ZBP chce zmiany

Komornik łatwiej zwindykuje rolnika? ZBP chce zmiany
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Związek Banków Polskich apeluje o zmianę przepisów, które zaliczają do przedmiotów nie podlegających egzekucji komorniczej u rolników np. budynków gospodarczych i gruntów rolnych. Zwrócił się w tej sprawie m.in. do resortu sprawiedliwości.

Zdaniem ZBP, w efekcie tych przepisów "znaczna liczba rolników zostanie pozbawiona dostępu do finansowania działalności, ponieważ nie będzie w stanie przedstawić wystarczającego zabezpieczenia wierzytelności kredytodawcy".

W zaprezentowanym podczas środowej konferencji prasowej oświadczeniu ZBP zwraca uwagę, że 2 sierpnia weszło w życie nowe rozporządzenie ministra sprawiedliwości w sprawie określenia przedmiotów należących do rolnika prowadzącego gospodarstwo.

W myśl tego rozporządzenia, zaznacza ZBP, można zaliczyć do przedmiotów nie podlegających egzekucji komorniczej u rolników m.in. budynki gospodarcze i grunty rolne, budynki magazynowe, składowe, przechowalnie, szklarnie, tunele foliowe, podstawowe maszyny i narzędzia, w ilości niezbędnej do pracy w gospodarstwie, ciągniki i maszyny rolnicze itp.

ZBP przypomina, że znaczna cześć kredytów u rolników zabezpieczona jest właśnie np. na budynkach gospodarczych i gruntach rolnych, bo rolnicy nie są najczęściej właścicielami innych nieruchomości. Podobnie podstawowym źródłem zabezpieczenia są maszyny rolnicze.

Stąd, zdaniem ZBP, "nowe przepisy w sposób znaczący ograniczają możliwość zabezpieczenia kredytów dla rolników". "W konsekwencji znaczna liczba wniosków kredytowych będzie niemożliwa do zaakceptowania dla kredytodawców z uwagi na brak wystarczającego zabezpieczenia kredytu" - głosi oświadczenie ZBP.

Związek uważa też, że "wprowadzenie powyższych regulacji spowoduje zahamowanie inwestycji w rolnictwie, spowolnienie wzrostu gospodarczego w tym obszarze, a w dalszej perspektywie spowoduje załamanie finansowania działalności gospodarstw rolnych, co może doprowadzić do znacznego osłabienia akcji kredytowej dla całego sektora".

"Wyłączenie de facto majątku, który może być potencjalnie przedmiotem zabezpieczenia prawnego udzielanych kredytów uniemożliwi bankowi podjęcie pozytywnej decyzji w zakresie rozpatrywanego wniosku kredytowego" - przekonywał podczas konferencji wiceprezes ZBP Jerzy Bańka.

"W tej sprawie związek podjął interwencję, kierując stosowane wystąpienia do ministra rozwoju i finansów, ministra rolnictwa, prezesa NBP, prezesa BFG, przewodniczącego KNF oraz do ministra sprawiedliwości jako autora tego rozporządzenia, z wnioskiem o jego zmianę" - dodał Bańka.

Prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz zaznaczył, że bez zmiany tych przepisów banki nie będą miały np. możliwości przyjścia z pomocą kredytową tym rolnikom, którzy padli ofiarą ostatnich kataklizmów. "Żeby te instrumenty można było w ogóle uruchomić, muszą istnieć w bankowości zabezpieczenia" - podkreślał.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Komornik łatwiej zwindykuje rolnika? ZBP chce zmiany

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!