XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Konferencja OECD m.in. o polskiej konkurencyjności

Konferencja OECD m.in. o polskiej konkurencyjności
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Wykorzystanie doświadczeń Polski we wzmacnianiu konkurencji gospodarek krajów Azji zachodniej i państw Partnerstwa Wschodniego było jednym z tematów omawianych w ramach Konferencji Ministerialnej OECD Eurazja, która odbywała się czwartek i piątek w Warszawie.

Do Polski z tej okazji przyjechali m.in. wicepremier i minister ds. energii Gruzji Kakha Kaladze, wicepremier Kazachstanu Yerbol Orynbayew, wicepremier Kirgizji Djoormat Otorbayew, wicepremier i minister gospodarki Mołdawii Valeriu Lazar, wicepremier Tadżykistanu Matlubkhona Dawlatowa, minister gospodarki Afganistanu Abdul Hadi Arghandiwal, a także reprezentanci wielu innych państw oraz Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju.

Na konferencji prasowej po obradach wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński mówił, że jednym z najważniejszych wyzwań we współczesnym świecie jest utrzymanie konkurencyjności. Podkreślał, że jest to nowa forma odpowiedzi na globalizację i zagrożenia, które dotykają dziś wiele państw.

Przekonywał, że obowiązkiem Polski jest dzielenie się swoimi doświadczeniami procesów transformacji ustrojowej, a także budowy aktywnego społeczeństwa. Jak mówił, Polska może przekazywać m.in. swoje doświadczenia w obszarze budowania instytucji pobudzających np. małą i średnią przedsiębiorczość.

Również wicepremier Kazachstanu podkreślał, że spotkanie, które zostało zorganizowane w Warszawie, było okazją do omówienia doświadczeń polskich we wzmacnianiu dialogu regionalnego.

Poinformował, że ministrowie uchwalili deklarację, która mówi m.in. o dostępie do finansów i kapitału ludzkiego, a także wadze prywatnego sektora w budowaniu konkurencyjnej gospodarki.

W efekcie Konferencji Ministerialnej OECD mają powstać "okrągłe stoły na rzecz konkurencyjności" w regionach euroazjatyckim, Europy Wschodniej, a także Azji Środkowo-Wschodniej oraz krajów Kaukazu.

Jak mówił zastępca sekretarza generalnego OECD Richard Boucher, dzięki temu kraje, które zechcą dołączyć do inicjatywy, będą mogły się spotykać, uczyć od siebie i omawiać często wspólne problemy. OECD ze swojej strony będzie przedstawiało rekomendacje dotyczące polityk poszczególnych państw. Teraz takie raporty powstają, ale w odniesieniu do 34 krajów wysokorozwiniętych, które należą do organizacji.

Boucher zwracał uwagę, że Polska w ciągu ostatnich 20 lat przebudowywała swoje instytucje i przyjmowała nowe rozwiązania. Mówił, że np. w Stanach Zjednoczonych nie ma tak świeżych doświadczeń, a co za tym idzie ludzi, którzy mogą się dzielić praktyczną wiedzą.

Jak podkreślił zastępca sekretarza generalnego OECD, liczby świadczą o tym, że nasza gospodarka radzi sobie teraz dobrze, ale mogła by być jeszcze bardziej konkurencyjna. Przypomniał, że w zeszłym roku OECD przedstawiło raport dotyczący naszego kraju, w którym znalazły się rekomendacje dla władz. W raporcie podano m.in., że polski rząd powinien szybko wskazać nowe działania, by ograniczyć deficyt sektora finansów publicznych do mniej więcej 2 proc. PKB w 2013 roku. Poza dalszą konsolidacją finansów publicznych organizacja radziła też likwidację przywilejów, zwolnień i ulg podatkowych.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Konferencja OECD m.in. o polskiej konkurencyjności

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!