XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Konstytucja dla biznesu nie rozwiązała najważniejszych problemów firm

Konstytucja dla biznesu nie rozwiązała najważniejszych problemów firm
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Jeśli chodzi o sytuację małych i średnich przedsiębiorstw, Konstytucja dla biznesu nie przyniosła przełomu. To oczywiście krok w dobrym kierunku, ale wciąż jeszcze nie rewolucja – mówił Piotr Barełkowski, prezes Izby Polskich Przedsiębiorców.

Zdaniem Piotra Barełkowskiego konstytucja biznesu nie rozwiązała najważniejszych problemów małych i średnich przedsiębiorców, którymi są wciąż wysokie koszty pracy czy nieproporcjonalne opodatkowanie. Za najważniejszą potencjalną korzyść z Konstytucji dla biznesu Barełkowski uznałby zmianę podejścia urzędników do przedsiębiorców. Pewne zmiany już widać.

- Zmieniło się nastawienie, rządowa retoryka spowodowała, że urzędy skarbowe są bardziej przyjazne dla przedsiębiorców - podkreślił prezes Izby Polskich Przedsiębiorców.

Zmiany wciąż są jednak powolne.

- Nadal działamy ze sobą nie fair. Jesteśmy na tym boisku faulowani – o stosunkach między administracją a biznesem mówił Piotr Hofman, prezes Rady Gospodarczej Strefy Wolnego Słowa.

Przedsiębiorcy doceniają jednak nową instytucję – rzecznika małych i średnich przedsiębiorców – utworzoną właśnie w efekcie uchwalenia Konstytucji dla biznesu.

- W ramach urzędu rzecznika powstała ważna instytucja, jaką jest rada przedsiębiorców, w skład której wchodzi 120 przedsiębiorców z całej Polski. Rzecznik wystosował apel do spółek skarbu państwa, aby w rozliczeniach z mniejszymi partnerami by nie stosowały split paymentu - mówił Hoffman.

Piotr Barełkowski zwracał uwagę, ze równolegle do wdrażanych korzystnych dla przedsiębiorców rozwiązań przygotowywane są kontrowersyjne z punktu widzenia przedsiębiorców rozwiązania.

- Konstytucja biznesu jest swoistą tabletką znieczulającą w obliczu nowych rozwiązań, jak jednolity plik kontrolny czy split payment – stwierdził. Podkreślał jednak, że konstytucja dla biznesu jest małym krokiem we właściwym kierunku. - Na dziś widzimy naskórkowe zmiany i kibicujemy dalszym – podsumował.

Artykuł powstał podczas debaty "Rok funkcjonowania Konstytucji Biznesu z perspektywy sektora MŚP" odbywającej się w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Konstytucja dla biznesu nie rozwiązała najważniejszych problemów firm

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!