Kopacz: pytanie o podatki w referendum - bezprzedmiotowe

Kopacz: pytanie o podatki w referendum - bezprzedmiotowe
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Pytanie we wrześniowym referendum, dotyczące rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika będzie bezprzedmiotowe, jeśli Senat przyjmie ustawę, która przewiduje wprowadzenie tej zasady, a prezydent ją podpisze - uważa premier Ewa Kopacz.

Kopacz, która w sobotę przebywała w Giżycku była pytana przez dziennikarzy, czy po tym jak Sejm uchwalił w piątek ustawę przewidującą zasadę, że wątpliwości mają być rozstrzygane na korzyść podatnika (in dubio pro tributario), pytanie o to samo w referendum nie jest bezprzedmiotowe.

"De facto tak, jeśli oczywiście ustawę, którą żeśmy wczoraj przegłosowali przyjmie Senat i podpisze przed ustąpieniem ten prezydent, lub nowy prezydent, który obejmie stanowisko 6 sierpnia. Jeśli rzeczywiście będzie w pełni przyjęta ta ustawa, która wczoraj była przegłosowana przez Sejm, to rzeczywiście to pytanie stanie się bezprzedmiotowe, bo jest to już obowiązujące prawo" - podkreśliła premier.

Wiceprezes PiS i kandydatka tej partii na premiera Beata Szydło była pytana o sprawę pytania w referendum podczas sobotniej konferencji pasowej w Szydłowcu.

"Uważam, że w tej chwili, w takim razie, możemy oczekiwać na poszerzenie referendum o trzy pytania, które ja wnioskuję, żeby były dodatkowo zadane we wrześniowym referendum; czyli obniżenie wieku emerytalnego, posłanie dzieci 6-letnich do szkół oraz Lasy Państwowe" - podkreśliła Szydło.

Na początku lipca Szydło poinformowała o złożeniu pisma z wnioskiem do prezydenta o rozszerzenie zakresu wrześniowego referendum o trzy pytania. Dotyczą one wieku emerytalnego, przyszłości Lasów Państwowych i obowiązku szkolnego 6-latów.

"Nie mam jeszcze odpowiedzi od pana prezydenta Bronisława Komorowskiego. Cały czas pozostaję w nadziei, że odpowiedź do mnie wpłynie. A pani premier Kopacz potwierdziła tylko i wyłącznie to, o czym ja mówię, że może być w tej chwili zmieniona liczba pytań w referendum" - zaznaczyła w sobotę Szydło.

We wrześniowym referendum Polscy mają odpowiedzieć m.in., czy są za wprowadzeniem zasady ogólnej rozstrzygania wątpliwości co do wykładni przepisów prawa podatkowego na korzyść podatnika. Tymczasem w piątek Sejm znowelizował Ordynację podatkową, która przewiduje wprowadzenie podobnie brzmiącej zasady do naszego prawa od 1 stycznia 2016 r. Resort finansów liczy, że Senat utrzyma tę zasadę, ale jej treść będzie inna niż przyjęta przez Sejm poprawka PSL.

Zgodnie z poprawką ludowców, odpowiadającą pierwotnej propozycji zawartej w projekcie prezydenckim, "niedające się usunąć wątpliwości co do treści przepisów prawa podatkowego rozstrzyga się na korzyść podatnika". Poprawkę tę uchwalono wbrew opinii sejmowej komisji finansów publicznych i ku zaskoczeniu zarówno posłów PO, jak i resortu finansów.

Wcześniej bowiem na etapie prac w komisji i podkomisji zaproponowany przez prezydenta zapis zastąpiono - zgodnie z postulatami MF - sformułowaniem: "w przypadku różnych wyników wykładni przepisów prawa podatkowego organ podatkowy przyjmuje wykładnię korzystną dla strony postępowania". Zdaniem MF zasada w tej wersji miałaby zastosowanie w sytuacjach, gdy mamy do czynienia z różną wykładnią przepisów, a nie np. gdy wątpliwości co do ich stosowania będzie miał podatnik.

Według ministerstwa proponowane przez resort brzmienie przepisów oparte było na opiniach największych autorytetów w dziedzinie podatków. Wskazywali oni na wady dotyczące zarówno brzemienia, jak i ulokowania w Ordynacji zasady w wersji zaproponowanej przez Kancelarię Prezydenta. Ponadto, zdaniem MF, najważniejsza obecnie zasada w Ordynacji, czyli zasada legalizmu, zapisana jest w 120 artykule, więc żadna inna nie powinna stać wyżej.

Wiceminister finansów Janusz Cichoń powiedział w piątek PAP, że wprowadzenie poprawki PSL automatycznie wykreśliło z nowelizacji dotychczasowe brzmienie zasady in dubio pro tributario.

"Generalnie od samego początku mówimy, że jesteśmy za zasadą rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika, ale problem leży w zapisach. Nie bardzo rozumiem intencje PSL. Z opinii, które miała komisja finansów publicznych, wynikało jednoznacznie, że ta redakcja nie jest najszczęśliwsza. Mało tego, sama Kancelaria Prezydenta zreflektowała się, bowiem w pytaniach referendalnych to brzmienie jest inne. To jest kwestia redakcji, nie ma sporów co do zasady. Myślę, że Senat będzie miał okazję, by się jeszcze raz nad tym pochylić" - podkreślił Cichoń.

W opiniach ekspertów prawa podatkowego (powstałych na zlecenie Biura Analiz Sejmowych), z których korzystała komisja, napisano m.in., że regulacja w brzmieniu uchwalonym przez Sejm budzi zastrzeżenia z punktu widzenia reguł przyzwoitej legislacji i dostatecznej określoności tworzonych przepisów prawa.

Twórcy ekspertyz wskazują też, że może to spowodować "dalsze obniżenie standardów kultury politycznej i prawnej procesu prawodawczego". Zwracają również uwagę, iż można odnieść wrażenie, że proponowane rozwiązanie "ma charakter instrumentalizacji politycznej prawa podatkowego; wiąże się z ustanowieniem, a w konsekwencji też i ze stosowaniem prawa, które - bez poszanowania naczelnych wartości konstytucyjnych - służyć ma realizowaniu doraźnych interesów politycznych".
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kopacz: pytanie o podatki w referendum - bezprzedmiotowe

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!