Korea Płd. będzie renegocjować umowę o wolnym handlu z USA

Korea Płd. będzie renegocjować umowę o wolnym handlu z USA
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Południowokoreańskie ministerstwo handlu zgodziło się w czwartek na amerykańską propozycję renegocjacji umowy o wolnym handlu między Koreą Płd. a USA. Strona amerykańska uważa, że porozumienie powoduje niekorzystną dla USA nierównowagę handlową.

Ministerstwo handlu, przemysłu i energetyki Korei Płd. zgodziło się na spotkanie wspólnego komitetu negocjacyjnego w Waszyngtonie. W swoim oświadczeniu zaznaczyło, że wskazane byłoby, żeby przed rozmowami przedstawiciele obu państw "przestudiowali, przeanalizowali oraz ocenili różne ekonomiczne skutki" umowy z 2012 roku.

Przedstawiciel USA ds. handlu zagranicznego (USTR) Robert Lighthizer oficjalnie powiadomił w środę Seul o decyzji USA o zwołaniu na sierpień wspólnego komitetu negocjacyjnego, na którym rozpocząć się mają rozmowy na temat wprowadzenia poprawek do umowy.

"Od wejścia umowy w życie w 2012 roku deficyt handlowy USA wobec Korei Płd. wzrósł z 13,2 mld do 27,6 mld dolarów, a eksport amerykańskich towarów spadł" - napisał w oświadczeniu Lighthizer. "To różni się od tego, co przedstawiła Amerykanom poprzednia administracja (prezydenta USA Baracka Obamy - PAP), kiedy nalegała na zgodę na to porozumienie. Musimy i możemy robić to lepiej" - dodał.

"Prezydent Trump realizuje swoje obietnice obniżenia deficytu handlowego i negocjowania lepszych umów handlowych dla amerykańskich pracowników, rolników oraz biznesmenów" - podano w amerykańskim oświadczaniu. W dokumencie nazwano Koreę Płd. "ważnym sojusznikiem oraz kluczowym partnerem handlowym", podkreślono jednak, że "obawy budzi znaczna nierównowaga handlowa". BBC zauważa, że od wejścia umowy w życie amerykański eksport do Korei Płd. spadł o blisko 3 proc., a import z Korei Płd. do USA wzrósł o 23 proc.

Jak odnotowuje agencja dpa, Trump prowadzi protekcjonistyczną politykę handlową i regularnie wzywa do renegocjacji amerykańskich porozumień handlowych. Prezydent USA co pewien czas napomina państwa, które mają nadwyżkę handlową z USA; w Europie jego krytyka skupia się głównie na Niemczech.

Trump jest przeciwny wielostronnym porozumieniom gospodarczym; w styczniu ogłosił, że USA wycofują się z Porozumienia Transpacyficznego (TPP), a w kwietniu poinformował, że Meksyk i Kanada zgodziły się na renegocjację Układu o Wolnym Handlu w Ameryce Północnej (NAFTA).

Umowa o wolnym handlu między USA a Koreą Płd. weszła w życie w marcu 2012 roku i była największym porozumieniem o wolnym handlu zawartym przez USA od 1994 roku, kiedy podpisały one z Meksykiem i Kanadą układ NAFTA. Porozumienie z Koreą Płd. stanowiło ważny element polityki zagranicznej i gospodarczej poprzedniego prezydenta USA Baracka Obamy polegającej na tzw. zwrocie w kierunku Azji i Pacyfiku (pivot to Asia).

Korea Płd. jest jednym z głównym amerykańskich partnerów gospodarczych; w ostatnim roku wymiana handlowa między obu państwami wyniosła 144,6 mld dolarów.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Korea Płd. będzie renegocjować umowę o wolnym handlu z USA

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!