XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Kredyty BGK dla zagranicznych firm wspierają polski eksport

Kredyty BGK dla zagranicznych firm wspierają polski eksport
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) poprzez różnego rodzaju instrumenty finansowe wsparł projekty rodzimych firm w 62 krajach na 6 kontynentach. Jednym z flagowych instrumentów BGK jest kredyt dla nabywcy, którego zastosowanie pomogło w ubiegłym roku polskim spółkom w uzyskaniu kontraktów eksportowych m.in. na Ukrainie i w Indonezji. Obecnie, poza kontraktami komercyjnymi, bank prowadzi również rozmowy z rządami kilku państw, dotyczące wsparcia finansowego eksportu różnego rodzaju dóbr i usług pochodzących z Polski.

  • Kredyt dla nabywcy może pomóc zarówno w rozwinięciu działalności eksportowej, jak i w jej rozpoczęciu.
  • Przy wykorzystaniu przez zagranicznego importera kredytu dla nabywcy polski eksporter nie ponosi ryzyka braku wypłacalności swojego kontrahenta.
  • Kredyt wspiera sprzedaż eksportową na rynki podwyższonego ryzyka politycznego czy też handlowego.

Jak to działa

Kredyt dla nabywcy zakłada średnio- lub długoterminowe finansowanie inwestycji, w której wykonawcą/dostawcą jest polski eksporter (zarówno duże, jak i średnie przedsiębiorstwa). Po zrealizowaniu części lub całości zobowiązania kontraktowego przez polskiego eksportera BGK wypłaca środki bezpośrednio na jego rachunek, obciążając jednocześnie rachunek kredytu importera/nabywcy.

Jako hipotetyczny przykład można podać polską firmę budowlaną, która zawiera kontrakt eksportowy z zagranicznym inwestorem. Przedmiotem kontraktu jest budowa centrum biurowego lub hotelu za granicą. W sytuacji, gdy importer wymaga kredytowania swojej inwestycji lub też pojawia się ryzyko nieotrzymania bądź opóźnienia zapłaty dla eksportera, BGK może udzielić mu długoterminowego kredytu. Co ważne, kredytobiorcą może być zarówno zagraniczny podmiot prywatny, jak i publiczny, w tym m.in. jednostki samorządu terytorialnego i skarb państwa importera.

BGK podpisuje umowę kredytu po dokonaniu kompleksowej analizy projektu/kontraktu oraz uzyskaniu pozytywnych decyzji kredytowych. W dalszej kolejności ustanowione zostają zabezpieczenia finansowania zgodne ze specyfiką kontraktu, czy też jurysdykcją kraju importera (w każdym przypadku wymagana jest polisa KUKE S.A.). Następnie, po spełnieniu określonych warunków wymaganych do wypłaty środków, polski eksporter w toku realizacji kontraktu przedstawia stosowne faktury, które stanowią podstawę do wypłaty z kredytu. Wypłacone w poczet kredytu dla importera środki finansowe trafiają na konto polskiego eksportera.

W ubiegłym roku wsparliśmy w strukturze kredytu dla nabywcy m.in. kontrakty eksportowe polskich spółek na Ukrainie i w Indonezji. Obecnie, poza kontraktami komercyjnymi, prowadzimy również rozmowy z rządami kilku państw dotyczące wsparcia finansowego eksportu różnego rodzaju dóbr i usług pochodzących z Polski – mówi Arkadiusz Zabłoński, dyrektor biura transakcji zagranicznych w BGK.

Kredyt dla nabywcy – korzyść dla polskiego eksportera

Przy wykorzystaniu przez zagranicznego importera kredytu dla nabywcy polski eksporter nie ponosi ryzyka braku wypłacalności swojego kontrahenta. Poza tym wsparcie finansowe kontraktu eksportowego zwiększa konkurencyjność oferty eksportera. Bank może sfinansować do 85 proc. wartości kontraktu eksportowego a w określonych przypadkach okres finansowania może wynosić nawet do 15 lat. Okres finansowania uzależniony jest m.in. od zdolności dłużnika (importera) do obsługi długu, ryzyka kraju, w którym realizowany jest kontrakt eksportowy, jak również przedmiotu eksportu.

Poprzez kredyt dla nabywcy finansowane są m. in. kontrakty eksportowe UNIBEP S.A.
dotyczące budowy centrów handlowych w Grodnie i Kijowie. Wsparcie BGK to dla polskich firm duża pomoc.

Prowadząc działalność na rynkach zagranicznych, Unibep S.A. jako generalny wykonawca ponosi duże ryzyko, dotyczy to także obszaru finansów. Dlatego bardzo ważna jest współpraca z polskim bankiem, oferującym odpowiedzialne wsparcie dla zagranicznego inwestora. Chcę podkreślić, że dzięki  współpracy z BGK i KUKE S.A Unibep S.A. może bezpiecznie realizować duże kontrakty za granicą, gdyż mamy jasne i precyzyjne finansowanie projektu budowlanego. A to są kwoty sięgające kilkudziesięciu milionów Euro przy każdym kontrakcie – mówi Leszek Gołąbiecki, Prezes Zarządu Unibep S.A.

Instrumenty wsparcia eksportu oferowane przez BGK pomogły też m.in. PZL Mielec w rozmowach z zagranicznymi kontrahentami.

Od 2015 roku Polskie Zakłady Lotnicze Sp. z o.o. oferują swoim klientom zagranicznym, głównie wojskowym i rządowym, zakup produkowanych w Mielcu statków powietrznych wraz z możliwością zapewnienia wsparcia finansowania przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Dzięki długoterminowemu finansowaniu na preferencyjnych stawkach kredytowych, możliwe było zawarcie kontraktu na dostawę dwóch samolotów M28 do klienta niemieckiego. Ponadto przedstawiciele BGK uczestniczą w wielu spotkaniach z naszymi potencjalnymi klientami, zarówno w kraju, jak i za granicą,  wspierając PZL Mielec w prowadzonych rozmowach w zakresie możliwości pozyskania rządowego wsparcia finansowego. W naszej opinii oferowane narzędzia finansowania są nie tylko atrakcyjną formą wsparcia dla potencjalnych klientów, ale istotnym argumentem w podejmowaniu przez nich decyzji zakupowych. – powiedział Janusz Zakręcki, Prezes Zarządu, Dyrektor Naczelny PZL Mielec.

Kredyt dla nabywcy może pomóc w rozwinięciu działalności eksportowej, jak również w jej rozpoczęciu. Celem działania instrumentu oferowanego przez BGK jest zniwelowanie lub ograniczenie barier w zakresie finansowym na każdym rynku, który może być perspektywiczny dla polskich przedsiębiorców.

Chodzi głównie o wsparcie sprzedaży eksportowej na rynki podwyższonego ryzyka politycznego, czy też handlowego. W każdym przypadku finansowanie kontraktu eksportowego w oparciu o strukturę kredytu dla nabywcy udzielane jest zgodnie z międzynarodowymi regulacjami OECD dot. kredytów eksportowych oraz przy zachowaniu odpowiedniego udziału składników pochodzenia polskiego, które powinny stanowić min. 40 proc.  wartości kontraktu eksportowego. Tego typu kredyt jest każdorazowo ubezpieczany przez Korporację Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych, w związku z czym to BGK i KUKE praktycznie w każdym wariancie biorą na siebie ryzyko projektu  – dodaje Arkadiusz Zabłoński z BGK.

Warunki cenowe kredytu ustalane są indywidualnie zgodnie z profilem ryzyka transakcji. W poprzednich latach w ten sposób BGK sfinansował m.in. kontrakty eksportowe polskich firm do Niemiec, Indonezji, czy na Białoruś.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

  • Ukraina

    Przelicz walutę
  • hrywna (UAH)

  • 0,102 złoty (PLN)

    0,024 EUR, 0,025 USD

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Kredyty BGK dla zagranicznych firm wspierają polski eksport

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!