Kto zapłaci za podatek bankowy? Kredytobiorcy

Kto zapłaci za podatek bankowy? Kredytobiorcy
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Na podatek bankowy zrzucą się wszyscy klienci banków, w dużej mierze będą to kredytobiorcy

Od 1 lutego 2016 roku w Polsce zacznie obowiązywać ustawa o podatku od niektórych instytucji finansowych potocznie zwanym podatkiem bankowym.



Klienci zapłacą podatek

Koszty podatku zostaną przeniesione na klientów, co do tego nie ma wątpliwości -mówi Michał Krajkowski, główny analityk DK Notus, który podkreśla, że banki już podniosły marże kredytów hipotecznych.

- Właściwie wraz ze złożeniem projektu ustawy o podatku bankowym kilka banków podniosło już swoje marże od kredytów mieszkaniowych. W listopadzie, w grudniu i w styczniu kolejne banki podniosły marże kredytów hipotecznych. Te wyższe opłaty dotyczą tylko nowych kredytobiorców. Kredyty są droższe od 0,2 do 0,65 punktu procentowego – wyjaśnia gość Polskiego Radia 24.

To nie koniec podwyżek

I co gorsza, banki nie powiedziały jeszcze ostatniego słowa, bo kolejne podwyżki są niewykluczone.

- Na banki w tym roku zostały nałożone dodatkowe opłaty, takie jak fundusz wsparcia kredytobiorców czy dodatkowe wpłaty do Bankowego Funduszu Gwarancyjnego powodują – dodaje gość.

Dodatkowe opłaty

I tak się już dzieje. Banki zwiększają opłaty za inne usługi bankowe, co oznacza, że na podatek bankowy zrzucą się również i ci klienci, którzy kredytów nie mają.

- To co obserwujemy od kilku tygodni, czy od kilku miesięcy to jest wzrost kosztów związanych z prowadzeniem konta, z wydaniem karty kredytowej. Często nie jest to wzrost widoczny, polegający na podniesieniu opłaty. Raczej jest to wzrost zakamuflowany, część banków zwalnia swoich klientów z opłaty za prowadzenie konta, czy wydanie karty kredytowej pod warunkiem, że na konto wpłynie określona kwota, na przykład 1,5 tys. zł, albo kartą kredytową dokonaliśmy w danym miesiącu pięć transakcji bezgotówkowych – dodaje gość.

Na zaostrzenie kryteriów decyduje się dziś coraz więcej banków.

Warto też przypomnieć, że do zapłaty nowego podatku zobowiązane będą nie tylko banki, ale również SKOKi, towarzystwa ubezpieczeniowe oraz firmy pożyczkowe. Nowa danina na rzecz państwa będzie dotyczyć tych banków i SKOKów, których suma aktywów przekracza 4 mld złotych. Dla ubezpieczycieli próg ten ustalono na poziomie 2 mld złotych oraz 200 mln złotych dla firm pożyczkowych.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kto zapłaci za podatek bankowy? Kredytobiorcy

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!