KUKE: rośnie liczba upadłości firm - najbardziej narażone górnictwo, energetyka i farmacja

KUKE: rośnie liczba upadłości firm - najbardziej narażone górnictwo, energetyka i farmacja
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Rośnie liczba upadłości firm; najbardziej dotyczy to sektora górniczego, energetycznego i farmaceutycznego - poinformowała w czwartek KUKE. Z powodu obniżających się prognoz wzrostu dla głównych rynków europejskich, eksperci zalecają ostrożność w planach eksportowych.

  • Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE) podała, że "natężenie upadłości rośnie kolejny miesiąc z rzędu i osiągnęło obecnie najwyższy poziom od połowy 2018 roku".
  • "Największy wzrost upadłości rok do roku dotyczył sektora górniczego, energetycznego i farmaceutycznego, zaś w ujęciu miesiąc do miesiąca - producentów mebli" - wskazano.
  • Najszybciej zaś maleje liczba upadłości w przemyśle chemicznym.

KUKE zwraca szczególną uwagę na branżę meblarską i budowlaną. "W sektorze meblarskim od początku roku nastąpiła seria ogłoszeń niewypłacalności, natomiast branża budowlana kontynuuje negatywny trend - w ciągu ostatnich 12 miesięcy z powodu niewypłacalność działalność zakończyło 87 przedsiębiorstw" - zaznaczono.

Niewypłacalność zaczynają częściej ogłaszać przedsiębiorcy prowadzący firmę w formie indywidualnej działalności gospodarczej zamiast spółki - wskazano w czwartkowym komunikacie. "W styczniu podmioty te stanowiły 50 proc. rozpoczętych restrukturyzacji. W styczniu 2019 roku ogłoszono 64 upadłości (wzrost o 14,3 proc. r/r) oraz rozpoczęto 30 restrukturyzacji (spadek o 16,7 proc. r/r)" - wyliczono.

Według KUKE, suma upadłości i restrukturyzacji z ostatnich 12 miesięcy wzrosła do 1083 wobec 1081 w grudniu ub.r.

Cytowany w komunikacie wiceprezes KUKE Tomasz Ślagórski ocenia, że w związku ze "wzrostem natężenia upadłości" obniżane przez najważniejsze instytucje prognozy wzrostu gospodarczego dla głównych rynków eksportowych Polski - w tym istotnie dla Niemiec, Wielkiej Brytanii czy Włoch - "nakazują większą ostrożność co do oceny sytuacji przedsiębiorstw nastawionych na eksport".

"Jeśli polscy producenci nie uwzględnili tego spowolnienia w swoich planach, to mogą mieć problemy z rosnącym poziomem zapasów, co grozi zachwianiem płynności" - ostrzegł.

Dodał, że osłabienie popytu odczuwają też lokalni producenci na tamtejszych rynkach. "Polscy eksporterzy sygnalizują już kłopoty finansowe swoich konkurentów i w efekcie, dysponując ciągle przewagą kosztową, mają szansę na zwiększenie udziałów rynkowych w tej fazie cyklu" - ocenił Ślagórski.

Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych to polska firma, której akcjonariuszami są Skarb Państwa reprezentowany przez Ministra Rozwoju i Bank Gospodarstwa Krajowego. Ubezpiecza transakcje handlowe polskich przedsiębiorców. Oferuje produkty z gwarancjami Skarbu Państwa oraz ubezpiecza długoterminowe projekty eksportowe o charakterze inwestycyjnym.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: KUKE: rośnie liczba upadłości firm - najbardziej narażone górnictwo, energetyka i farmacja

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!