KUKE: w kwietniu br. zbankrutowało 70 firm

KUKE: w kwietniu br. zbankrutowało 70 firm
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W kwietniu w Polsce upadłość ogłosiło 70 przedsiębiorstw. To o 11,1 proc. więcej niż w marcu - poinformowała w poniedziałek Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych. Szacuje ona, że w 2014 r. zbankrutować może ok. 787 firm, czyli o 11,2 proc. mniej niż w ub.r.

Opierając się na danych z Monitora Sądowego i Gospodarczego KUKE wyliczyła, że w porównaniu do kwietnia 2013 r. liczba upadłości zmniejszyła się o 15,7 proc.

Ekonomiści Korporacji prognozują, że w całym 2014 r. upadnie około 185 firm prowadzonych w postaci indywidualnej działalności gospodarczej, co oznaczałoby spadek o 8,4 proc. wobec 2013 r., kiedy upadły 202 takie firmy. Natomiast w drodze prawa upadłościowego i naprawczego działalność zakończyć mogą 602 spółki prawa handlowego, czyli w ujęciu rok do roku o 12 proc. mniej.

KUKE szacuje, że w całym 2014 r. liczba upadłości wyniesie ogółem 787, czyli 11,2 proc. mniej niż w 2013 r., gdy upadło 886 firm. Ekonomiści zaznaczyli, że swoje szacunki oparli na założeniu, że w tym roku nasza gospodarka będzie rosła w tempie 3,2 proc. PKB, a wskaźnik rentowności obrotu netto firm sięgnie 4,5 proc.

Z danych zebranych przez KUKE wynika, że kwiecień był kolejnym miesiącem, gdy pierwsze miejsce wśród branż o największym natężeniu upadłości zajmowała budowlanka. "W ciągu miesiąca natężenie upadłości w tej branży uległo zmniejszeniu z 3,46 proc. na 3,37 proc. W analogicznym okresie 2013 r. natężenie upadłości wynosiło 3,44 proc." - podali eksperci KUKE. Zaznaczyli, iż mimo że poziom tego wskaźnika jest wysoki, to radykalnie się on obniżył. Jeszcze w październiku ub.r. sięgał 3,82 proc. Branża po ciężkim kryzysie powoli poprawia wyniki. Pociągnie za sobą w górę wiele powiązanych ze sobą branż, takich jak produkcja materiałów budowlanych, branża produkująca wyroby z drewna, czy meblarska - przewidują ekonomiści Korporacji.

W branży produkującej maszyny i urządzenia natężenie upadłości zwiększyło się w ciągu miesiąca z 1,76 proc. do 2,09 proc. Rok wcześniej wskaźnik wynosił 1,15 proc. "Jest to efekt minionego spowolnienia. Przedsiębiorstwa będące klientelą przedmiotowej branży bądź to zbankrutowały lub zawiesiły działalność, bądź wstrzymały się z inwestycjami w okresie bessy. To co teraz widzimy, jest echem wydarzeń sprzed roku" - tłumaczą ekonomiści KUKE. Dodali, że wraz z odrodzeniem się koniunktury odrodzą się inwestycje w maszyny i urządzenia, dlatego obecne problemy tej branży należy traktować jako przejściowe.

W kwietniu natężenie upadłości zwiększyło się też wśród firm produkujących wyroby z drewna - do 1,88 proc., wobec 1,73 proc. w marcu br. Podobną sytuację odnotowano w branży związanej z magazynowaniem i działalnością pocztową. Tu w ciągu miesiąca natężenie upadłości wzrosło z 1,68 proc. do 1,86 proc.

W ujęciu miesięcznym KUKE nie odnotowała natomiast wzrostu bankructw w branży związanej z działalnością finansową i ubezpieczeniową - wskaźnik wciąż wynosi 1,78 proc. Liczba upadłości nie rosła też wśród hoteli i restauracji.

Korporacja przeanalizowała też, jak zmieniała się liczba upadłości w odniesieniu do poszczególnych województw. "Najwyższy stosunek upadłości przedsiębiorstw w odniesieniu do liczby średnich i dużych firm w danym województwie wystąpił w województwie dolnośląskim i wynosił 2,12 proc. Następne w kolejności województwa charakteryzujące się wysokim natężeniem upadłości to: zachodniopomorskie (1,76 proc.), świętokrzyskie (1,73 proc.), małopolskie (1,50 proc.) i mazowieckie (1,37 proc.)" - wskazano w komunikacie.

Dodano, że najmniejsze natężenia upadłości odnotowano w województwach: wielkopolskim (0,96 proc.), łódzkim (0,91 proc.), podkarpackim (0,89 proc.), podlaskim (0,83 proc.), lubelskim (0,72 proc.), warmińsko - mazurskim (0,71 proc.) oraz pomorskim (0,61 proc.).

"Pogorszenie sytuacji w ciągu miesiąca zanotowano w sześciu województwach. Największy wzrost natężenia zanotowano w województwie zachodniopomorskim (z 1,57 proc. na 1,76 proc.) oraz w województwie świętokrzyskim (z 1,56 proc. na 1,73 proc.). Sytuacja poprawiła się w siedmiu województwach, z czego najbardziej w województwie warmińsko - mazurskim (z 0,96 proc. na 0,71 proc.) i podkarpackim (z 1,07 proc. na 0,89 proc.). W pozostałych trzech województwach sytuacja nie uległa zmianie" - wskazano.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!