Kwieciński: aą symptomy ożywienia w polsko-ukraińskiej wymianie handlowej

Kwieciński: aą symptomy ożywienia w polsko-ukraińskiej wymianie handlowej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Są pierwsze symptomy ożywienia w polsko-ukraińskiej wymianie handlowej: w 2016 roku w stosunku do 2015 r. wzrosła ona o 17 proc., a w styczniu 2017 zwiększyła się o 35 proc. - powiedział w czwartek wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński.

Według niego do wzmocnienia współpracy gospodarczej przyczynia się układ stowarzyszeniowy UE-Ukraina. Uznał jednak, że poziom wymiany handlowej między Polską a Ukrainą jest jednak wciąż za niski.

"Bardzo ważne dla nas jest to, że zaczęliśmy notować lepsze wyniki w naszej współpracy gospodarczej" - mówił Kwieciński. "Mamy pierwsze symptomy ożywienia i nasza wymiana handlowa w roku 2016 w stosunku do roku 2015 zwiększyła się znacząco, wzrosła o 17 proc." - powiedział.

"Co jest pozytywne dla ukraińskiej gospodarki, poziom eksportu towarów ukraińskich do Polski rósł szybciej aniżeli import towarów polskich do Ukrainy. Nadal notujemy tutaj pewną nierównowagę w tej naszej wymianie handlowej" - zauważył.

"Również pierwsze wyniki z tego roku - na razie mamy wyniki za styczeń - są jeszcze bardziej obiecujące, bo nasza wymiana handlowa w styczniu zwiększyła się o 35 proc. według naszych statystyk" - poinformował wiceszef MR.

Przypomniał, że podpisanie w 2014 roku umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina spotkało się z poparciem Polski. "Cieszymy się, że nasze firmy, firmy polskie i firmy ukraińskie, wykorzystują dobrze ten układ, ale również wolę naszych rządów - polskiego i ukraińskiego - do większej intensywności naszej wymiany handlowej" - dodał.

"Wyraźnie podkreślam, że ten obecny poziom wymiany handlowej nadal poniżej 6 mld dolarów (...) jest dysproporcjonalnie mały w stosunku do naszej wymiany handlowej np. z Niemcami, naszym drugim sąsiadem. Nasze inwestycje na Ukrainie, które są oceniane na ok. 800 mln dolarów, nadal nie są na miarę naszych ambicji. Liczymy tu na silny rozwój naszej współpracy gospodarczej" - zwrócił uwagę.

Mówił także, że na pierwszym etapie transformacji Polska i Ukraina były na podobnym poziomie rozwoju gospodarczego. "Ale my podjęliśmy starania włączenia Polski w struktury NATO i Unii Europejskiej. Widać wyraźnie, że ta ścieżka rozwojowa przyniosła naszemu krajowi, naszemu społeczeństwu bardzo duże korzyści" - podkreślił.

"Dlatego z dużą wiarą i bardzo pozytywnym przyjęciem z naszej strony spotkały się decyzje władz Ukrainy sprzed trzech lat, po Majdanie, kiedy społeczeństwo, a potem władza potwierdziły ten europejski kierunek rozwoju dla Ukrainy. Bo uważamy, że Ukraina jest w stanie w pełnym tego zakresie osiągnąć ten sam poziom rozwoju, jaki ma w tej chwili Polska. Oczywiście nie będzie to łatwe, nie będzie to szybkie, nie ma co ukrywać - nam też to zajęło sporo czasu. Ale nasze społeczeństwa niczym się nie różnią pod względem kulturowym, mamy podobne języki, (...) mamy podobne również podejście kulturowe i do działalności gospodarczej" - zauważył.

Uczestniczący w spotkaniu ukraiński wiceminister Mychajło Titarczuk powiedział, że Ukraina - mimo toczącej się na wschodzie wojny hybrydowej i aneksji Krymu - wdraża kolejne reformy i umacnia stosunki z Unią Europejską. "Polska jest dla nas przykładem, jak to powinno wyglądać" - podkreślił.

Zaznaczył, że Polska dla Ukrainy w 2016 r. była najważniejszym partnerem gospodarczym w Europie Środkowej. Poinformował, że w 2016 r. zanotowała wzrost gospodarczy we wszystkich sektorach gospodarki, wzrosły wynagrodzenia i inwestycje, spółki mają lepsze wyniki, opanowano inflację. W 2017 r. dla Ukrainy prognozuje się wzrost gospodarczy na poziomie 3 proc. - przekazał.

Wiceministrowie przemawiali w Warszawie na kongresie przemysłowym "Obronność i Energetyka. Europa i Ukraina 2017".

Konferencję w przededniu posiedzenia Polsko-Ukraińskiej Komisji Międzyrządowej do Spraw Współpracy Gospodarczej zorganizowała Fundacja im. Kazimierza Pułaskiego. Kwieciński ocenił, że posiedzenie komisji "da nowy impet dla naszych wspólnych działań, dla działań Polski i Ukrainy, ale przede wszystkim dla działań naszych biznesów".
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kwieciński: aą symptomy ożywienia w polsko-ukraińskiej wymianie handlowej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!