XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Likwidacja obniżonych stawek VAT? To mogłoby dać budżetowi 40 mld zł

Likwidacja obniżonych stawek VAT? To mogłoby dać budżetowi 40 mld zł
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Gdyby od wartości towarów podlegających stawkom obniżonym odprowadzono 23 proc. VAT, dochody państwa z tytułu tego podatku zwiększyłyby się o około 30 proc., czyli 40 mld złotych w 2016 r. – informuje Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych.

  • Polska jest wśród pięciu krajów Unii Europejskiej najszerzej stosujących stawki obniżone.
  • W Czechach na Słowacji czy Węgrzech stosuje się je znacznie rzadziej.
  • Jeśli pozbylibyśmy się stawek obniżonych, to stawka podstawowa na wszystkie dobra i usługi niezwolnione z VAT mogłaby wynieść 16-17 proc.

Wnioski takie zawarto w raporcie "Analiza ilościowa luki w VAT w krajach UE", przygotowanym przez ekspertów CASE na zlecenie Komisji Europejskiej.

Według dyrektora naukowego ds. polityki fiskalnej w CASE, kierownika zespołu przygotowującego raport dr Grzegorza Poniatowskiego, jeśli pozbylibyśmy się stawek obniżonych, to stawka podstawowa na wszystkie dobra i usługi niezwolnione z VAT mogłaby wynieść 16-17 proc. Jednocześnie można by utrzymać obecny poziom dochodów z tytułu VAT.

- Z naszej analizy wynika, że Polska jest wśród pięciu krajów Unii Europejskiej najszerzej stosujących stawki obniżone. W Czechach na Słowacji czy Węgrzech stosuje się je znacznie rzadziej, np. na Słowacji jest 6-krotnie mniejsza utrata potencjalnych dochodów państwa z tego tytułu - informuje Poniatowski cytowany w komunikacie CASE.

CASE zwraca uwagę, że utratę dochodów z powodu stawek obniżonych trzeba jednak analizować łącznie z luką w VAT, czyli wysokością teoretycznych zobowiązań z tytułu tego podatku, które ostatecznie z różnych powodów nie zasilają budżetu. Dzięki temu można przewidywać jak zmiany w polityce podatkowej mogą wpłynąć na rzeczywiste dochody państwa.

Z raportu CASE wynika, że w 2016 r. wpływy polskiego fiskusa z VAT powinny być wyższe o 35 miliardów złotych (czyli ponad 8 miliardów euro), co stawia nasz kraj na szóstym miejscu w rankingu krajów o największym udziale luki w zobowiązaniach z tytułu VAT. Z kolei do budżetów 28 państw UE nie trafiło łącznie 147,1 mld euro z tytułu tego podatku.

Poinformowano, że choć luka w VAT wciąż jest wysoka, to jednak kolejny rok z rzędu poprawia się ściągalność tego podatku zarówno w Polsce, jak i Unii Europejskiej. W Polsce luka zmniejszyła się o 3,5 punktu procentowego w porównaniu do 2015 r., co stanowiło 5,5 mld złotych. Z kolei unijna luka zmniejszyła się o ponad 10 mld euro w porównaniu do 2015 r. i o ponad 20 mld euro w stosunku do 2012 r. W ujęciu procentowym oznacza to spadek luki z 13,2 proc. w 2015 r. do 12,3 proc. w 2016 r. Według CASE jest to najlepszy wynik od 2012 r., kiedy organizacja opublikowała pierwsze badanie na ten temat.

- Wyższa ściągalność VAT w całej Unii jest związana z ogólną lepszą sytuacją ekonomiczną w Europie i z faktem, że kraje zaczęły wprowadzać różne rozwiązania zapobiegające uchylaniu się od płacenia VAT oraz usprawniające kontrole skarbowe, m. in. systemy informatyczne, które umożliwiają urzędnikom szybką weryfikację ksiąg rachunkowych i danych o fakturach - zaznacza Poniatowski.

W komunikacie zwrócono uwagę, że tegoroczny raport po raz pierwszy zawiera ekonometryczną analizę determinant luki VAT. Wyniki prac ekonometrycznych wskazują, że im większy udział handlu detalicznego, usług telekomunikacyjnych, przemysłu, a także działalności artystycznej w gospodarce, tym większa luka VAT. "Na jej wysokość wpływa także wielkość administracji rządowej oraz wydatki państwa na informatyzację: większe inwestycje w tym zakresie zwykle prowadzą do zmniejszenia luki" - zauważono.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Likwidacja obniżonych stawek VAT? To mogłoby dać budżetowi 40 mld zł

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!