XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Ludzie biznesu i polityki na gali „Tego, który zmienia polski przemysł”

Ludzie biznesu i polityki na gali „Tego, który zmienia polski przemysł”
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Kilkunastu laureatów zostało wyróżnionych tytułem „Tego, który zmienia polski przemysł” za rok 2018. Redakcja Magazynu Gospodarczego Nowy Przemysł oraz portalu WNP.PL przyznała te tytuły już po raz 19. - Wyróżniamy osoby, firmy, instytucje i wydarzenia, które w istotnym stopniu wpływają na pozytywne zmiany w polskim przemyśle i w całej gospodarce - podkreślił prezes Grupy PTWP Wojciech Kuśpik.

Uroczysta gala przyznania tytułów "Tego, który zmienia polski przemysł" była wydarzeniem wieńczącym Forum Zmieniamy Polski Przemysł, jednej z najważniejszych debat publicznych o przyszłości polskiej gospodarki. Forum, które odbyło się w środę 27 lutego w Warszawie, cieszyło się dużym zainteresowaniem przedstawicieli gospodarki, przemysłu i polityki.

- W imieniu magazynu Nowy Przemysł i portalu WNP.PL chcę podziękować państwu za to, że jesteście z nami jako czytelnicy – aktywni i uważni, krytyczni, ale – mamy nadzieję – życzliwi. Dziękujemy też za to, że jesteście państwo tutaj dziś wieczorem – powiedział na rozpoczęciu gali prezes Polskiego Towarzystwa Wspierania Przedsiębiorczości Wojciech Kuśpik.

Wojciech Kuśpik podkreślił, że wśród uhonorowanych tytułem „Tego, który zmienia polski przemysł” w ciągu minionych lat znalazły się znamienite postaci polskiej polityki, liderzy gospodarki i najbardziej dynamiczne polskie firmy. - Wyróżniamy osoby, firmy, instytucje i wydarzenia, które w istotnym stopniu wpływają  na pozytywne zmiany w polskim przemyśle i w całej gospodarce – podkreślił szef PTWP.

- Tegoroczni laureaci to ludzie i zespoły menedżerskie wskazujące poprzez swoją działalność na to, co dla nas ważne. Są wśród nich w tym roku stabilni inwestorzy zagraniczni dający rozwojowy impuls polskiej gospodarce, zaświadczający w praktyce, jak ważna jest nasza obecność w Unii Europejskiej. Są polscy przedsiębiorcy, zarówno działający w wielkiej skali, jak i ci mniejsi, innowacyjni – powiedział Wojciech Kuśpik.

- Mamy wśród laureatów także polityków i przedstawicieli sektora państwowego, którzy wspierają rozwój gospodarki działaniami i programami w długiej strategicznej perspektywie – dodał prezes Grupy PTWP.

Tytuł „Tego, który zmienia polski przemysł” otrzymała spółka 3M w Polsce. Nagrodę z rąk Jerzego Kwiecińskiego, ministra inwestycji i rozwoju, odebrał Anthony Crawford, prezes 3M Manufactruing Operations in Poland.

- Firma 3M jest obecna na polskim rynku od 27 lat, a jeśli chodzi o produkcję - od 18 lat. Łącznie inwestycje w tym okresie wyniosły 600 mln dolarów amerykańskich. Produkcję prowadzimy w czterech lokalizacjach, ale oprócz zakładów produkcyjnych, prowadzimy również centrum innowacji, centrum badań i rozwoju, a także centrum usług wspólnych, które jest prowadzone we Wrocławiu - powiedział Crawford.

Tytuł „Tego, który zmienia polski przemysł” otrzymała też firma Vigo System, a odebrał go prezes tej spółki Adam Piotrowski z rąk Piotra Wojciechowskiego, prezesa firmy WB Electronics, laureata z roku 2012 i 2017.

- W Vigo produkujemy bardzo małe produkty. Tak tworzy się sztuka  technologii - powiedział Piotrowski. Dodał, że 93 proc. produkcji firmy trafia poza Polskę i wyraził nadzieję, że więcej produktów Vigo trafi także na polski rynek. -  Rozbudowujemy naszą fabrykę w Ożarowie Mazowieckim – przypomniał Piotrowski.

Kolejną nagrodę wręczył Zbigniew Jagiełło, prezes PKO Banku Polskiego, laureat z roku 2004 i 2010. Tytuł „Tego, który zmienia polski przemysł” otrzymał ING Bank Śląski, a nagrodę odebrał Brunon Bartkiewicz, prezes ING Banku Śląskiego. - Zatrudniamy 8 tysięcy ludzi. To w ich imieniu bardzo dziękuję - powiedział Bartkiewicz.

Tytuł „Tego, który zmienia polski przemysł” otrzymała też firma KIC InnoEnergy. Nagrodę wręczyła Izabela Żmudka, zastępczyni dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

– Recepta na innowację co do zasady jest dość prosta. Zidentyfikować problem jutra, zbudować produkt dziś. To, co w teorii jest proste, w praktyce wydaje się dużo trudniejsze. Szczególnie jest to trudne w energetyce. Tym bardziej dedykuję tę nagrodę wszystkim tym, którzy mają odwagę budować tego typu rozwiązania i posiadać ambicje wchodzenia na rynki zagraniczne  - powiedział Jakub Miler, prezes InnoEnergy Central Europe.

Wyróżnienie trafiło również do firmy Medcom, a odebrał je prezes Marek Niewiadomski. Nagrodę wręczyła Małgorzata Oleszczuk, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. - Dziękuję bardzo. Pracownicy Medcomu od wielu lat opracowują urządzenia mające zastosowanie w transporcie, między innymi w tramwajach - powiedział Niewiadomski.

W tym roku tytuł „Tego, który zmienia polski przemysł” trafił także do firmy Panattoni Europe. Robert Dobrzycki, dyrektor generalny Panattoni Europe, odebrał wyróżnienie z rąk Czesława Warsewicza, prezesa zarządu PKP Cargo.

- W ostatnim roku dostarczyliśmy na polski rynek 1,5 mln metrów powierzchni przemysłowej, logistycznej i magazynowej. Cieszę się, że możemy wspomagać polską gospodarkę. Jest to dla nas najważniejszy rynek w Europie - powiedział Dobrzycki.

Kolejne wyróżnienie wręczyli minister infrastruktury Andrzej Adamczyk oraz Krzysztof Szymborski, prezes BCT - Bałtyckiego Terminalu Kontenerowego. Tytuł „Tego, który zmienia polski przemysł” otrzymały Polskie Porty Morskie. Wyróżnienie odebrali minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk, Łukasz Greinke, prezes Portu Gdańsk, Adam Meller, prezes Portu Gdynia i Dariusz Słaboszewski, prezes Portów Szczecin i Świnoujście.

- Te ponad 100 mln ton, które przeładowały polskie porty, to 40 mld zł wpływu w zeszłym roku do budżetu państwa, nowy okres w rozwoju naszych portów i nowe inwestycje. To wielki sukces - powiedział Gróbarczyk.

Adam Meller, prezes Portu Gdynia, dodał: – Gospodarka morska została zauważona poprzez to, że powstało Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. To dało tego kopa do działania i wszyscy zauważyli, że gospodarka morska to świetne dzieło i świetny biznes.

- Te 100 mln ton to nie tylko nasza praca, ale też praca operatorów, którzy działają na terenie portów. My jesteśmy platformą, która wspiera ten przemysł, a cała reszta to jest ciężka praca ludzi w portach – zauważył Łukasz Greinke, prezes Portu Gdańsk.

Dariusz Słaboszewski, prezes Portów Szczecin i Świnoujście, podkreślił: -  Naszą rolą jest stworzenie warunków do rozwoju portów. Porty morskie są barometrem stanu gospodarki.

Następne wyróżnienie wręczyli przedsiębiorca Roman Kluska oraz Zbigniew Konieczek, prezes firmy Newag. Tytuł „Tego, który zmienia polski przemysł” otrzymał Zbigniew Jakubas.

- Jestem bardzo mile zaskoczony tym wyróżnieniem. Jest to drugie wyróżnienie od Nowego Przemysłu - powiedział Jakubas. - Jestem zaszczycony, że mogłem współpracować z tak wspaniałym zespołem ludzi zatrudnionych w Newagu. To są 2 tysiące osób zatrudnionych i ponad 1 mld złotych obrotu w tym roku. Nasz cel to dojście do 2 mld złotych - powiedział Jakubas.

Wyróżnienie trafiło także do Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Z rąk ministra inwestycji i rozwoju Jerzego Kwiecińskiego oraz członka zarządu Giełdy Papierów Wartościowych Piotra Borowskiego odebrał je Vazil Hudák, wiceprezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

- To jest nagroda przede wszystkim dla pracowników EBI w różnych miastach świata. EBI powstał w 1958 roku jako bank Unii Europejskiej. W Polsce działa od około 20 lat. W ciągu tych lat zainwestowaliśmy ponad 35 mld euro w polską gospodarkę. Tylko w roku ubiegłym inwestycje wyniosły około 5 mld. Było to możliwe dzięki znakomitej współpracy z polskim rządem i polskim biznesem - powiedział wiceszef EBI.

Tytułem „Tego, który zmienia polski przemysł“ uhonorowany został również Piotr Naimski, pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej, a także Gaz-System i Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Wyróżnienie wręczyli były wicepremier Janusz Steinhoff, laureat tego tytułu z roku 2000, oraz redaktor naczelny magazynu Nowy Przemysł Jacek Ziarno.

- To jest wyróżnienie, które przyjmuję, mając świadomość, że te ćwierć wieku, które minęło, to był czas wysiłku na rzecz uniezależnienia Polski od rosyjskich dostaw gazu. Zaczynaliśmy to w 1992 roku, to była decyzja świętej pamięci premiera Jana Olszewskiego i jego rządu  - powiedział Naimski. - Dzisiaj mogę powiedzieć, że ten strategiczny projekt, znalezienia niezależnych i różnych dróg dostaw gazu do Polski od różnych producentów, jest w pełni realizowany – zapewnił Naimski.

Prezes Gaz-Systemu Tomasz Stępień zaznaczył: – Cieszymy się podwójnie. Po pierwsze dlatego, że w Polsce ugruntował się dosyć oczywisty fakt, iż koszt braku dywersyfikacji, w tym przypadku gazu ziemnego, wraz z ryzykiem niestabilności dostaw przekracza daleko koszty wybudowania i utrzymania tej dodatkowej infrastruktury. Po drugie nasz program inwestycyjny to jest również duża szansa dla sektora budowlanego i przemysłu z nim związanego – powiedział Stępień.

- Nasz program inwestycyjny do 2023 roku to około 11 mld złotych, ale na tym nie kończymy, ponieważ nasz 10-letni plan rozwoju daje firmom i przemysłowi dobry impuls do rozwoju i trwałego budowania kompetencji – dodał szef Gaz-Systemu.

Wiceprezes PGNiG Maciej Woźniak zaznaczył, że to wyróżnienie należy się pracownikom PGNiG, którzy pracują na czterech kontynentach. – Pracownikom, którzy poszukują gazu, produkują go czy wydobywają i sprzedają do klientów – powiedział Woźniak.


Czytaj więcej o zdobywcach tytułu i ich dokonaniach

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Ludzie biznesu i polityki na gali „Tego, który zmienia polski przemysł”

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!