XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Małe firmy nie lubią brać kredytów, ale coraz częściej muszą

Małe firmy nie lubią brać kredytów, ale coraz częściej muszą
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Firmy z sektora MŚP, które finansują inwestycje i bieżącą działalność pożyczonymi pieniędzmi, z reguły spłacają te kredyty w dwa lata i z oprocentowaniem miesięcznym na poziomie 2-5 proc. - wynika z badania "Finansowanie działalności przez mikro, małe i średnie firmy w Polsce".

  • Jak wskazano w badaniu, jednym z najczęstszych powodów wspomagania się zewnętrznym finansowaniem są zatory płatnicze.
  • Zjawisko niepłacenia w terminie lub w ogóle wcale nie maleje. Ostatni raport KRD pokazuje, że firmy czekają na pieniądze od kontrahentów średnio 3 miesiące i 9 dni.
  • Ponad 57 proc. przedsiębiorców deklaruje, że w razie potrzeby zwrócą się o pomoc do banku. Przy czym 42,1 proc. badanych byłoby zainteresowanych kredytem, a 15 proc. limitem w koncie.

"Zjawisko niepłacenia w terminie lub w ogóle wcale nie maleje. Ostatni raport Krajowego Rejestru Długów i Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych "Portfel Należności Polskich Przedsiębiorstw", pokazuje, że firmy czekają na pieniądze od kontrahentów średnio 3 miesiące i 9 dni" - podała w poniedziałkowym komunikacie firma NFG, która zleciła badanie.

Opóźnienia w płatnościach, jak podkreślono, powodują utratę płynności finansowej, kłopoty w rozliczeniach z dostawcami, konieczność redukcji zatrudnienia i ograniczenie inwestycji. Ratunkiem dla firm w takich sytuacjach może być finansowanie zewnętrzne.

Według badania, ponad 57 proc. przedsiębiorców, którzy dotychczas nie pożyczali pieniędzy na sfinansowanie działalności swojej firmy, deklaruje, że w razie potrzeby zwrócą się o pomoc do banku. Przy czym 42,1 proc. badanych byłoby zainteresowanych kredytem, a 15 proc. limitem w koncie. Ponad 6 proc. firm (głównie mikroprzedsiębiorstwa) rozważa pożyczkę od znajomych lub rodziny, a 3,1 proc. e-faktoring (polega na finansowaniu przez firmę faktoringową należności przedsiębiorcy, których termin płatności jeszcze nie upłynął).

Jak wyjaśnił cytowany w poniedziałkowym komunikacie Mirosław Sędłak, zarządzający programem Rzetelna Firma w Kaczmarski Group, "jeszcze niedawno usługę faktoringu oferowały w Polsce tylko banki. Była przeznaczona głównie dla dużych firm". Dodał, że w ostatnich latach grupa podmiotów oferujących faktoring w Polsce powiększała się o spółki z sektora fintech, dzięki czemu najmniejsze przedsiębiorstwa na polskim rynku zyskały dostęp tego typu finansowania.

Zdaniem cytowanego w komunikacie prezesa NFG Dariusza Szkaradka e-faktoring wspiera nie tylko bieżącą działalność przedsiębiorstwa, ale także jego rozwój.

Wyjaśnił, że małe i średnie firmy, które finansują inwestycje i bieżącą działalność pożyczonymi pieniędzmi, najczęściej spłacają te kredyty w 24 miesięcznych ratach i z oprocentowaniem miesięcznym na poziomie 2-5 proc. "Jest to jednocześnie najbardziej akceptowalny próg opłaty za pożyczone środki" - powiedział.

NFG to instytucja finansowa, która specjalizuje się w świadczeniu usług dla mikro- i małych przedsiębiorstw m.in. w zakresie faktoringu.

Badanie "Finansowanie działalności przez mikro, małe i średnie firmy w Polsce" na zlecenie NFG zrealizował Instytutu Keralla Research. Przeprowadzono je na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie losowo-kwotowej wśród N=500 aktywnych firm zatrudniających 1-9 (mikro), 10-49 (małe) i 50-249 osób (średnie), w proporcjach oddających strukturę krajowego rynku firm segmentu MŚP, w III kw. 2018 r.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Małe firmy nie lubią brać kredytów, ale coraz częściej muszą

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!