Marek Belka: MFW wskazywał na konieczność wzmocnienia niezależności KNF

Marek Belka: MFW wskazywał na konieczność wzmocnienia niezależności KNF
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Po ostatnich konsultacjach Międzynarodowy Fundusz Walutowy wskazywał na "konieczność wzmocnienia niezależności Komisji Nadzoru Finansowego" - powiedział były prezes Narodowego Banku Polskiego Marek Belka. Jak podkreślił, "w języku MFW" oznacza to, że zauważono niedostateczną niezależność KNF.

  • W październiku MFW uznało za priorytetowe usunięcie mankamentów w sprawie finansowania i niezależności KNF oraz w kwestii ochrony inwestorów w Polsce. 
  • Marek Belka pytany, co w obecnej sytuacji wokół KNF powinien zrobić premier Mateusz Morawiecki, odparł, że "premier przede wszystkim powinien zapewnić KNF rzeczywistą niezależność". 
  • "Gazeta Wyborcza" napisała, że w marcu 2018 r. ówczesny przewodniczący KNF Marek Chrzanowski zaoferował Leszkowi Czarneckiemu przychylność dla Getin Noble Banku w zamian za około 40 mln zł


- Pisze się tam o konieczności wzmocnienia niezależności KNF. W języku MFW oznacza to po prostu, że zauważono niedostateczną niezależność - powiedział były prezes NBP.

Pytany, co w obecnej sytuacji wokół KNF powinien zrobić premier Mateusz Morawiecki, odparł, że "premier przede wszystkim powinien zapewnić KNF rzeczywistą niezależność". "KNF nie potrzeba bezpośredniej kontroli ze strony premiera, tylko potrzeba niezależności" - ocenił.

W październiku MFW uznało za priorytetowe usunięcie mankamentów w sprawie finansowania i niezależności KNF oraz w kwestii ochrony inwestorów w Polsce. W komunikacie, który dostarczono dziennikarzom 30 października, napisano m.in.:

- Zajęcie się mankamentami odnośnie zasobów oraz niezależności nadzoru oraz ochrony inwestorów są priorytetowe. Procedowane zmiany ustawowe oraz ich wdrożenie powinny uwzględnić, że: a) niedofinansowana KNF posiada właściwe zasoby by wypełniać swój mandat; b) struktura i skład Komisji są chronione przed nadmiernym wpływem politycznym, co obecnie nie jest spełnione, gdyż 4 z 8 stanowisk w KNF są w rękach rządu; c) poczynione pozostaną ustalenia, na mocy których bardziej techniczne kwestie nadzorcze zostaną delegowane prezesowi KNF i pracownikom.

13 listopada "Gazeta Wyborcza" napisała, że w marcu 2018 r. ówczesny przewodniczący KNF Marek Chrzanowski zaoferował Leszkowi Czarneckiemu przychylność dla Getin Noble Banku w zamian za około 40 mln zł - miało to być wynagrodzenie dla wskazanego przez szefa KNF prawnika. Czarnecki nagrał rozmowę i zawiadomił prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Na nagraniu nie znalazła się wypowiedź Chrzanowskiego o tej kwocie. Według biznesmena Chrzanowski miał mu pokazać kartkę, na której zapisał 1 proc., co według "GW" miało stanowić część wartości Getin Noble Banku "powiązaną z wynikiem banku".

Więcej na temat sytuacji w Komisji Nadzoru Finansowego znajdziesz TUTAJ

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (5)

Do artykułu: Marek Belka: MFW wskazywał na konieczność wzmocnienia niezależności KNF

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!