Merkel poprosi Bundestag o zgodę na negocjacje z Grecją

Merkel poprosi Bundestag o zgodę na negocjacje z Grecją
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Kanclerz Niemiec Angela Merkel poinformowała w poniedziałek, że jej rząd wystąpi do Bundestagu o zgodę na podjęcie rozmów o pomocy z Europejskiego Mechanizmu Stabilności dla Grecji. Warunkiem jest przyjęcie do środy przez parlament w Atenach pierwszych ustaw.

"Mogę z pełnym przekonaniem zalecić (parlamentowi) podjęcie rozmów" - zapewniła kanclerz w Brukseli po zakończeniu nadzwyczajnego szczytu państw strefy euro.

Znalezione rozwiązanie oznacza, że "korzyści przeważają zdecydowanie nad stratami" - oceniła Merkel. Porozumienie odzwierciedla jej zdaniem zasadę "solidarności UE i odpowiedzialności (danego kraju). Udało się to, chociaż najważniejsza waluta, jaką jest zaufanie, zostało poważnie naruszone. Papier jest cierpliwy, dlatego decydująca będzie realizacja przyjętych porozumień" - zastrzegła kanclerz.

Merkel zastrzegła, że warunkiem zwołania Bundestagu jest przyjęcie do środy przez grecki parlament pierwszego pakietu ustaw wprowadzających reformy w kraju.

"Ustaliliśmy, że do 15 lipca muszą zostać przeprowadzone tzw. prior actions, czyli reforma podatku VAT, zmiana systemu emerytalnego, reforma urzędu statystycznego Grecji oraz przywrócenie zdolności do działania w ramach paktu fiskalnego" - powiedziała Merkel. Tydzień później grecki parlament musi uchwalić kolejne ustawy, w tym dyrektywę dotyczącą rekapitalizację banków. Warunkiem jest też przyjęcie przez grecki parlament, razem z pierwszymi ustawami, całego dokumentu dotyczącego porozumienia.

Dopiero wtedy poproszę niemiecki parlament o zajęcie się tym tematem na sesji nadzwyczajnej - oświadczyła Merkel, tłumacząc, że nie może odwoływać posłów z wakacji, nie mając pewności, że strona grecka "zrobiła to, co do niej należy". Termin nadzwyczajnego posiedzenia parlamentu nie został jeszcze wyznaczony.

Trzyletni program pomocowy dla Grecji ma wynieść 82-86 mld euro - poinformowała szefowa niemieckiego rządu. Działający pod międzynarodową kontrolą fundusz powierniczy ma mieć wartość 50 mld euro. Zdaniem kanclerz Grecja "ma szanse powrócić na ścieżkę wzrostu gospodarczego". "Droga będzie jednak bardzo trudna" - zastrzegła.

Odpowiadając na pytania dziennikarzy, Merkel wyjaśniła, że nie ma zamiaru łączyć głosowania w Bundestagu nad nową pomocą dla Grecji z wotum zaufania dla siebie. W klubie parlamentarnym CDU/CSU rośnie liczba posłów przeciwnych dalszej pomocy dla Grecji. Podczas poprzedniego głosowania na początku roku 29 chadeckich parlamentarzystów głosowało przeciwko pomocy, a 118 głosujących na "tak" złożyło pisemne oświadczenia z zastrzeżeniami.

Merkel wyjaśniła, że plan czasowego wyjścia Grecji ze strefy euro nie jest aktualny. "Nie ma planu B" - podkreśliła. Jak dodała, takie rozwiązanie byłoby możliwe tylko w przypadku zgody władz w Atenach.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Merkel poprosi Bundestag o zgodę na negocjacje z Grecją

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!