Merkel: porozumienie Grecji z wierzycielami jest ciągle możliwe

Merkel: porozumienie Grecji z wierzycielami jest ciągle możliwe
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała w czwartek w Bundestagu, że porozumienie zagrożonej bankructwem Grecji z wierzycielami jest, mimo upływającego czasu, ciągle jeszcze możliwe; zapewniła, że celem Berlina jest pozostanie Aten w strefie euro.

"Celem niemieckich działań jest pozostanie Grecji w strefie euro. Chcemy, aby mieszkańcy Grecji - tak jak obywatele Irlandii, Hiszpanii, Portugalii i Cypru - otrzymali perspektywę lepszej przyszłości" - powiedziała Merkel w oświadczeniu rządowym w parlamencie przed przyszłotygodniowym szczytem Unii Europejskiej.

Niemiecka kanclerz zastrzegła, że ogranicza się do kilku "zasadniczych uwag", ponieważ nie chce uprzedzać decyzji ministrów finansów krajów strefy euro, w tym Grecji, którzy spotykają się w czwartek w Luksemburgu.

Zdaniem Merkel UE stała się w minionych latach dzięki reformom "bardziej odporna" na kryzys. Jak zaznaczyła, wspólna waluta jest "czymś więcej niż tylko pieniądzem". Merkel podkreśliła, że w ostatnich pięciu latach UE udzieliła Grecji pomocy "na bezprecedensową skalę". Przypomniała, że - w przeciwieństwie do Grecji - Irlandia, Hiszpania i Portugalia z powodzeniem przeprowadziły reformy i "stanęły na własnych nogach". Na dobrej drodze jest też Cypr.

W Grecji - jak podkreśliła Merkel - doszło do opóźnienia reform, które są warunkiem wyjścia z kryzysu. Merkel zastrzegła, że w strefie euro "własna odpowiedzialność i solidarność" są ze sobą powiązane. Pomoc jest uzależniona od własnych wysiłków - podkreśliła kanclerz. W niemieckiej koalicji rządowej rośnie sprzeciw wobec dalszej pomocy dla Aten.

Kanclerz zaznaczyła, że jest przekonana, iż "dla chcącego nie ma nic trudnego". Jeżeli greccy decydenci tego chcą, to "porozumienie z trzema instytucjami jest nadal jeszcze możliwe" - powiedziała szefowa niemieckiego rządu. Jak dodała, porozumienie z Międzynarodowym Funduszem Walutowym, Europejskim Bankiem Centralnym i Komisją Europejską jest warunkiem porozumienia ministrów finansów krajów strefy euro, a także pozytywnej decyzji Bundestagu.

Lider opozycji - szef klubu parlamentarnego Lewicy Gregor Gysi - mówił o "katastrofalnych skutkach" reform forsowanych przez MFW, KE i EBC, "za którymi stoi niemiecki rząd". Ta polityka doprowadziła, jego zdaniem, do głębokiego kryzysu - załamania systemu ochrony zdrowia, bezrobocia na poziomie 25 procent, obniżenia zarobków o jedną trzecią.

Obecny program pomocowy dla Aten wygasa 30 czerwca. Grecji grozi niemal natychmiastowa niewypłacalność, jeśli szybko nie otrzyma pieniędzy, jednak - w opinii rządu Aleksisa Ciprasa - gdyby kraj przystał na warunki MFW, a jego dług nie zostałby zrestrukturyzowany, to na dłuższą metę nie byłby w stanie zrównoważyć swych finansów. W tym miesiącu Grecja powinna zwrócić MFW ok. 1,6 mld euro, a latem - oddać 6 mld euro EBC.

Zagrożona bankructwem Grecja od miesięcy prowadzi negocjacje z KE, MFW i EBC, które domagają się reform strukturalnych w zamian za odblokowanie kolejnej transzy pomocy w wysokości ok. 7,2 mld euro.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Merkel: porozumienie Grecji z wierzycielami jest ciągle możliwe

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!